Pokój północny - jakie rośliny

Dobór, pielęgnacja oraz problemy w uprawie.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
szarateina
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 110
Rejestracja: 2010-05-28, 09:08

Pokój północny - jakie rośliny

Post autor: szarateina »

Witam, mam problem z dobraniem roślin do pokoju północnego - jest to sypialnia, mam zamiokulkas, skrzydłokwiat wallisa ( kiepsko się trzyma), hoye carnosę, która zimą nie rośnie, puszcza nowe liście tylko w lato. Teraz kupiłam w biedronce piękną fatsję japonice i boję się, że się nie utrzyma.... Straciłam w tym pokoju już bluszcze, jest tam dość chłodno i wilgotno i naprawdę ciemno. Mam też wężownicę walcowatą, rośnie ładnie. Dwa fiołki ( jako tako)...
W najjaśniejszym miejscu stoi duży papirus, i rośnie ładnie. Mam tam jeszcze dużo miejsca, a bardzo lubię kwiaty, zwłaszcza sukulenty - przeniosłam je do pokoju południowego i kuchni. Zastanawiam się nad zielistkami, paprocie doniczkowe odpadają (mój mąż ma traumę podstawówkową) czy są jeszcze jakieś kwiatki dostępne na naszym rynku, które ładnie i gęsto rosną w cieniu? Pozdrawiam :)

Wiem, że takie informacje można znaleźć w internecie, ale już wiem z doświadczenia, że dużo lepsze są rady sprawdzone, od osób doświadczonych... Np. Pani w kwiaciarni zapewniała mnie, (na necie też tak wyczytałam), że bluszcz doniczkowy super rośnie w cieniu..... No i kwiatek padł. Szkoda bo piękny był, próbuję teraz ukorzeniać to co zostało, ale nie wiem czy coś z tego będzie - bluszcza ciężko ukorzenić.
:)
Awatar użytkownika
haliso
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 712
Rejestracja: 2010-10-04, 22:08

Post autor: haliso »

Wiele roślin o ozdobnych liściach czy kwiatach nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia,dlatego można je z powodzeniem uprawiać na północnym oknie lub w jego pobliżu{bo jakieś światło rozproszone musi do nich docierać}
.Można tu polecić fiołki{Sępolie},anturium,cyklameny czy kalanchoe...
Z roślin o ozdobnych liściach można uprawiać kordyliny, fikusy, monstere, synganium czy wspomniane bluszczyki {Ja je ukorzeniam w wodzie}... Zamiokulkas świetnie odnajduje się w takim pomieszczeniu...

A swoją drogą czy w sypialni,wskazana jest duża ilość roślinek :?: :?:
Poczytaj w poradniku forum: Kwiaty doniczkowe do sypialni - nawilżające i oczyszczające powietrze
Awatar użytkownika
szarateina
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 110
Rejestracja: 2010-05-28, 09:08

Post autor: szarateina »

... właśnie nie wiem jak z ta sypialnią, chyba nie zaszkodzą - no właśnie wolałabym mieć kilka zagęszczonych , większych , niż kilkadziesiąt czy kilkanaście małych. Myślę ze cibora akurat jest wskazana , ona doskonale nawilża podobno. Zamiokulkasa mam , rosnie pięknie:)
No bluszczyki nie odnalazły się. Z roslin które proponujesz podobają mi się jedynie fikusy, ale nie wiem , musiałabym zastanowić się które. .. :)
:)
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Ja właśnie mam północne okno i bardzo ładnie rosną mi fiołki, mam też storczyka i ładnie rośnie fikus benjamin. Skrzydłokwiat faktycznie trzyma się marnie, ma trochę liści ale bardzo słabo kwitnie.

W poradniku forum jest napisane dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie, warto na te przyczyny zwrócić uwagę.
Awatar użytkownika
Mowi
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 12
Rejestracja: 2010-06-26, 21:55

Post autor: Mowi »

Ja bym tu jeszcze dorzuciła draceny - tylko nie te kolorowe. U mnie ładnie rosną w północnej łazience i w innych pomieszczeniach daleko od okna. Pasiaste też by pewnie rosły, ale nie będą się tak ładnie wybarwiać, trochę światła jednak muszą mieć.
U mnie bluszcz ukorzenia się bardzo łatwo - w wodzie.
Pozdrawiam
Monika
Awatar użytkownika
Basia Tel
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 341
Rejestracja: 2008-10-18, 20:24

Post autor: Basia Tel »

Kliwia , powinna ci pięknie rosnąć..........na parapecie oczywiście
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
szarateina
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 110
Rejestracja: 2010-05-28, 09:08

Post autor: szarateina »

W tym cały szkopuł... U mnie w domu nie ma roślin na parapetach, z różnych względów muszę mieć dostęp do okien , rośliny stoją więc w pobliżu - a nie bezpośrednio na parapecie. Dlatego szukam roślin którym nie zaszkodzi niska solacja lub jej brak...
:)
ODPOWIEDZ