Poinsecja (Gwiazda betlejemska)

Dobór, pielęgnacja oraz problemy w uprawie.
ODPOWIEDZ
MałgosiaS
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2009-10-02, 17:24

Poinsecja (Gwiazda betlejemska)

Post autor: MałgosiaS »

Cześć Wam wszystkim:)
Potrzebuję porady w sprawie mojej gwiazdki betlejemskiej:( Niestety nie znam sie na roślinach i nie bardzo nawet wiem, gdzie popełniłam błąd i jak teraz roślince pomoc. Od poczatku...
W zeszłym roku kupiłam na świeta w markecie Gwiazdke... wsadziłam ją do takiej ładnej zielonej osłonki no i świeta mineły, nadeszły święta wielkanocne... a roślinka nadal sobie stała na oknie i rosła, co jakiś czas ją podlewałam. Roślinka ładnie urosła i dobrze sie trzymała jak ja moje oko, aż do wczoraj:/ Coś sie zaczęło dziwnego dziać, że roślinka cała jakby opadła, listki pożółkły i tak wiszą w dół:/ niektóre z listków są pousychane na około:/ Z tego co wiem to napewno z tą roślinką nie zrobiłam nic tak jak powinnam, bo poprostu sobie stała i rosła, a wiem, że chyba coś tam trzeba ją przycinać i w jakieś ciemne miejsce wstawiać,ale jakos totalnie nie wiem od czego mam teraz zacząć:( Proszę pomóżcie, bo jestem deko w kropce, a szkoda mi tej roślinki:(
No i jeszcze jak na zlość jak ją zdejmowałam wczoraj z okna to niechcący złamał mi sie jeden z czubków roślinki i cała byłam w tym białym "mleczku":(

Pomocy:(

Gosia
użytkownik usunięty

Instrukcja "obsługi" dla poinsecji

Post autor: użytkownik usunięty »

"Zaraz po zakupie lub otrzymaniu rośliny ustawimy ją w miejscu jasnym, ale bez bezpośrednich promieni słonecznych. Optymalna temperatura w zimie to ok. 20ºC. Po przekwitnięciu przycinamy gwiazdę betlejemska do wysokości ok. 20 centymetrów, pozostawiając kilka najsilniejszych pędów. Okres wzrostu przypada na miesiące letnie i jesienne, w tym czasie roślinę obficie podlewamy i nawozimy. Po kwitnieniu liście gwiazdy betlejemskiej bledną i opadają. Roślina przechodzi w stan spoczynku, ustawiamy ją wtedy w chłodnym miejscu i przestajemy podlewać. W marcu przycinamy, przenosimy do ciepłego pomieszczenia i zaczynamy podlewać. Do wytworzenia kwiatów oraz barwnych przykwiatków, poinsecja, wymaga przez dwa miesiące krótszego dnia ( oświetlenie ok. 8 godzin/doba), w takich warunkach roślina wytworzy dekoracyjne barwne pseudokwiaty. Bardzo ważne jest uważanie na sok rośliny. Gwiazda betlejemska, podobnie jak inne wilczomlecze, jest rośliną bardzo trującą (charakterystyczny sok mleczny). "

Ponieważ nie wykonałaś takich czynności o czasie, proponuję przyciąć roślinę i przenieść ją w ciemniejsze i chłodne miejsce. I czekać czy pobudzi się do ponownego wzrostu.
MałgosiaS
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2009-10-02, 17:24

Post autor: MałgosiaS »

Dziękuje serdecznie za tak szybką odpowiedź!
Jutro roślinke podetnę i przestawię w ciemniejsze miejsce...
Trzymajcie kciuki:D:D

Pozdrawiam

Gosia
Raiqa
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2009-10-22, 15:00

Post autor: Raiqa »

u mnie gwiadka rośnie cały rok i ma się dobrze:) kiedyś mama chowała ją to raz się "odradzała" a raz nie :-? teraz ją podlewam co dwa dni i ma się świetnie skoro wypuszcza nowe listki:)
Załączniki
tak sobie teraz wygląda:)
tak sobie teraz wygląda:)
Obraz 007 [640x480].jpg (58.84 KiB) Przejrzano 7010 razy
kasiah902
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2009-12-03, 15:23

Post autor: kasiah902 »

Pomocy!!! Kupiłam dzisiaj sobie "gwiazdę betlejemską", ale nie bardzo wiem jak o nią dbać, a szkoda byłoby zmarnować taki ładny kwiatek. Czytałam trochę o tym w internecie i nie wiem o co chodzi z tym obcinaniem pędów, trzeba obcinać wszystkie, na których były kwiaty, czy tylko niektóre? :->
Sylonis
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2016-12-14, 10:32

Re: Poinsecja (Gwiazda betlejemska)

Post autor: Sylonis »

Witajcie!Niedawno kupilam gwiazdę betlejemska i niestety ale pomimo zapewnionych ciepłych i wilgotnych warunków oraz podlewania co 2 dzień (nadmiar wody po każdym podlewaniu zlewam) opadają jej liście które najpierw żółkną.Czy to możliwe aby przechodziła juz w stan spoczynku czy po prostu ja cos źle zrobiłam i powinnam spisać już ją na straty
Załączniki
20161214_103803.jpg
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Poinsecja (Gwiazda betlejemska)

Post autor: Petrus »

Witaj. Transportowałaś ją do domu podczas dodatniej temperatury? Poinsecja jest wrażliwa na przeciągi i nagły spadek temperatury, wtedy po przyniesieniu do domu szybko marnieje. Co 2 dni to zdecydowanie za dużo podlewania. Poinsecję podlewamy jak ziemia przeschnie na około 1.5-2 cm, no chyba że wcześniej zaczyna lekko więdnąć. Podlewamy ją również ciepłą odstaną wodą, bo zbyt zimna powoduje również więdnięcie i gnicie. Twoja jest prawdopodobnie zalana. ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Agnieszka Lach
Ekspert
Posty: 197
Rejestracja: 2016-01-28, 15:29

Re: Poinsecja (Gwiazda betlejemska)

Post autor: Agnieszka Lach »

Gwiazda wygląda na zdecydowanie zbyt mocno podlewaną. Czy nie stoi w miejscu, gdzie narażona jest na przeciągi, nawiewy (ciepłe i zimne)? Wygląda naprawdę źle ;(
mgr inż. Agnieszka Lach
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Poinsecja (Gwiazda betlejemska)

Post autor: rafaloku »

Więcej wskazówek znajdziesz w naszym poradniku: dlaczego gwiazda betlejemska gubi liście?
Rafał
Sylonis
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2016-12-14, 10:32

Re: Poinsecja (Gwiazda betlejemska)

Post autor: Sylonis »

Transportowana była w temp 18st i okryta dodatkowo.W przeciągu nie stoi od 5 dni juz jej nie podlewam aby ziemia przeschla.W domu mam wilgotne powietrze i ok 22st więc nie powinno być jej za zimno.Czy jest jakieś rozwiązanie aby ja jeszcze odratować?Do wigilii pewnie będzie juz bez liści :(
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Poinsecja (Gwiazda betlejemska)

Post autor: Petrus »

Niestety do Wigilii na pewno spadnie większość liści i zamiast zdobić będzie straszyć. Żeby ją odratować trzeba ją przyciąć (wszystki pędy do wysokości 10-15 cm). Roślina wypuści nowe pędy i się rozkrzewi, ale będzie niestety zielona. Lepiej ją wyrzucic i ewentualnie kupić 1-2 dni przed świętami nowy okaz. ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Sylonis
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2016-12-14, 10:32

Re: Poinsecja (Gwiazda betlejemska)

Post autor: Sylonis »

Dziękuje za pomoc.Spróbuje przyciąć pędy i może ja jeszcze uratuje.Pozdrawiam
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Poinsecja (Gwiazda betlejemska)

Post autor: rafaloku »

Jeśli ją odratujesz, to możesz ją przechować do następnego roku aby znów zakwitła na święta. Wymaga to jednak wykonania szeregu zabiegów i zapewnienia jej odpowiednich warunków. Szczegółowo jak postępować jest opisane w naszym poradniku: Poinsecja, gwiazda betlejemska - uprawa, pielęgnacja, zimowanie Powodzenia!
Rafał
ODPOWIEDZ