Podsychanie brabant oraz szmaragd

Uprawa drzew i krzewów iglastych. Choroby, szkodniki itd.
ODPOWIEDZ
marcin5757
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2017-04-12, 15:27

Podsychanie brabant oraz szmaragd

Post autor: marcin5757 »

Witam, mam problem z tujami głównie brabant,
tuje posadzone w październiku 2016 roku
były ładne zimą i po zimie , w marcu tego roku zaczęły podsychać , ale nie wszystkie tylko pojedyńcze sztuki
wsumie około 50 z 140 szt (poniżej na zdjęciach nawet nie widać tych krzaków bo zlewają się z ziemią )

Problem pojawił się również ze szmaragdową ale to spotkało ok 5 szt z 70 .

Co jest przyczyną podsychania krzaków ? z góry dziękuję za podpowiedzi
Załączniki
brab.jpg
brab 2.jpg
brab 3.jpg
szmar.jpg
szmar 2.jpg
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Podsychanie brabant oraz szmaragd

Post autor: tadek »

.
Na oko widać że tuje rosną w zbyt suchej glebie.
Jak napisałeś - były posadzone w październiku zeszłego roku. One miały jeszcze za mało czasu, aby rozwinąć solidne korzenie. Powinieneś je regularnie podlewać. Nawet zimą.

Cytuję z Poradnika Ogrodniczego:
Podlewanie. Tuje wymagają gleb wilgotnych, a długotrwałe okresy suszy mogą im zaszkodzić. Dotyczy to szczególnie żywotnika wschodniego. Dlatego w okresach słonecznej i suchej pogody należy je obficie podlewać przynajmniej raz w tygodniu, a tuje uprawiane w donicach jeszcze częściej. Warto też wiedzieć, że bardzo ważne jest podlewanie roślin w zimie. Otóż zimozielone pędy tui cały czas potrzebują wody, a zimą dodatkowo wysuszają je mroźne, suche wiatry. Tymczasem po zamarznięciu gleby roślinom ciężko jest pobrać wodę. Dlatego późną jesienią, przed pierwszymi mrozami, tuje warto obficie podlać i zabieg ten powtórzyć zimą, w czasie odwilży. Dzięki temu tuje doczekają wiosny w znacznie lepszej kondycji.

CZYTAJ DALEJ - Tuja - sadzenie, nawożenie, cięcie :arrow:
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Podsychanie brabant oraz szmaragd

Post autor: rafaloku »

Ta ziemia to chyba strasznie ciężka, gliniasta jest i przesuszona? Wygląda jak skorupa z gliny. Tuja brabant wymaga ziemi żyznej i próchniczej, bogatej w materię organiczną.
Rafał
marcin5757
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2017-04-12, 15:27

Re: Podsychanie brabant oraz szmaragd

Post autor: marcin5757 »

Witam, dziękuję za odpowiedzi, tak ziemia jest kiepskiej jakości
jednak przy sadzeniu krzaków został wykopany dołek 2x większy od doniczki z tują
i ziemia została wymieszana z ziemią przeznaczoną pod tuje.

Przed zimą nie podlewałem gdyż lało deszczem chyba z 3 tygodnie i były dosłownie moczary.

zimą tuje były ładne zielone dopiero w połowie marca zaczęły podsychać a teraz 1/3 jest praktycznie całkiem wyschnięta , dotknięcie gałązek powoduje łamanie i odpadanie.

W załączniku zdjęcie z zimy , (dodatkowo tuje posadzone są na górce gdzie bardzo mocno wieje wiatr )

Czy jest szansa że wyschnięte tuje puszczą pędy czy lepiej je wykopać i zasadzić nowe?
Załączniki
tuja.jpg
marcin5757
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2017-04-12, 15:27

Re: Podsychanie brabant oraz szmaragd

Post autor: marcin5757 »

tadek pisze:.
Na oko widać że tuje rosną w zbyt suchej glebie.
Jak napisałeś - były posadzone w październiku zeszłego roku. One miały jeszcze za mało czasu, aby rozwinąć solidne korzenie. Powinieneś je regularnie podlewać. Nawet zimą.

Cytuję z Poradnika Ogrodniczego:
Podlewanie. Tuje wymagają gleb wilgotnych, a długotrwałe okresy suszy mogą im zaszkodzić. Dotyczy to szczególnie żywotnika wschodniego. Dlatego w okresach słonecznej i suchej pogody należy je obficie podlewać przynajmniej raz w tygodniu, a tuje uprawiane w donicach jeszcze częściej. Warto też wiedzieć, że bardzo ważne jest podlewanie roślin w zimie. Otóż zimozielone pędy tui cały czas potrzebują wody, a zimą dodatkowo wysuszają je mroźne, suche wiatry. Tymczasem po zamarznięciu gleby roślinom ciężko jest pobrać wodę. Dlatego późną jesienią, przed pierwszymi mrozami, tuje warto obficie podlać i zabieg ten powtórzyć zimą, w czasie odwilży. Dzięki temu tuje doczekają wiosny w znacznie lepszej kondycji.




CZYTAJ DALEJ - Tuja - sadzenie, nawożenie, cięcie :arrow:


W marcu tego roku wykopałem studnię i regularnie tuje są podlewane,
w wodzie ze studni prawdopodobnie jest dużo żelaza i manganu , czy możliwe jest że ta właśnie woda szkodzi tujom?
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Podsychanie brabant oraz szmaragd

Post autor: tadek »

.
Czy jest szansa że wyschnięte tuje puszczą pędy czy lepiej je wykopać i zasadzić nowe?
Obejrzyj tuje, czy mają jeszcze jakieś oznaki życia.
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Podsychanie brabant oraz szmaragd

Post autor: Petrus »

Witaj. A powiedz czy były sadzone z pojemników czy z gołym korzeniem? Te uschnięte mogły mieć słaby system korzeniowy i uschły bo nie potrafiły nawodnić części nadziemnej. ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
marcin5757
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2017-04-12, 15:27

Re: Podsychanie brabant oraz szmaragd

Post autor: marcin5757 »

Witam, tuje sadzone były z doniczek, być może , z tym że dlaczego dopiero w połowie marca zaczęły schnąć ?
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Podsychanie brabant oraz szmaragd

Post autor: Petrus »

W marcu było kilka dni bardzo gorących jak na marzec. Sucha gleba a roślina potrzebowała wody i uschła.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ