Podlewanie

Specjalny kącik dla miłośników tych niezwykłych roślin.
ODPOWIEDZ
jula
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 16
Rejestracja: 2009-04-22, 14:32

Podlewanie

Post autor: jula »

dziś usłyszałam od pewnej znajomej, że ona wlewa do miseczki wodę i moczy w niej doniczkę ze storczykiem przez pięć godzin....szczerze mówiąc zdębiałam, ale tyle jest rozbieżności w stosunku do podlewania, że już się pogubiłam.Dlatego szukam fachowej porady i wskazówki...Pozdrawiam
never say never
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Jula, jeśli masz jakiś problem to wpisz hasło na górze forum (jest wyszukiwarka) i pewnie wiele tematów znajdziesz tym sposobem.

Tu polecam Ci taki artykuł o storczykach z Poradnika Ogrodniczego
http://poradnikogrodniczy.pl/storczyk.php

Mowa tam o kąpaniu przez 15 minut. Ja czasem pozwalam im pomoczyć nogi do ok. pół godziny. Potem osączam i wstawiam do osłonek z wypustką dna, tak by nie stykały się korzenie z wodą.
Awatar użytkownika
Jolanta
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 80
Rejestracja: 2008-08-27, 16:56

Post autor: Jolanta »

Ja kapie moje storczyki w ten sposöb ze zamaczam doniczke w miseczke wypelniona woda, czekam okolo 5 minut az korzonki zrobia sie ladne zielone i wyjmuje ja. Po wyjeciu trzymam jeszcze kilka sekund nad miska aby resztki wody mogly spokojnie odplynac. To juz cala filozofia :mrgreen:
jula
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 16
Rejestracja: 2009-04-22, 14:32

;)

Post autor: jula »

Dziękuję za odpowiedzi i wskazówki....wiem, że można wyszukać informacje, ale fajnie jest podyskutowac z kimś, kto też "choruje" na storczyki ;)
never say never
Awatar użytkownika
Islava
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 19
Rejestracja: 2010-03-21, 22:58

Kropelki wody na doniczce?

Post autor: Islava »

Witam. Od kilku miesięcy jestem właścicielka ślicznych phalaenopsisów i potrzebuję rady bardziej doświadczonej storczykomanki. Zdąrzyłam się nauczyć że należy kwiatki podlać gdy korzenie zrobią sie szare. Ale u moich falków na ściankach doniczek utrzymują się kropeli wody i para nawet gdy podłoże wydaje sie juz być suche i korzenie są wyrażnie szare. Co wtedy robić? podlać czy jeszcze czekac? Proszę o radę:)
krystynac50
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 22
Rejestracja: 2010-01-27, 20:50

Post autor: krystynac50 »

Zauważłam to samo w doniczce na ściance jest rosa mimo, że od podlania minęło 2 tyg. od łodygi z poprzedniego kwitnienia rośnie nowa odnóżka kwiatowa.
Ponieważ storczyk wystawał z poprzedniej doniczki przesadziłam w nową wyższą specjalnie do storczyków, ale zauważyłam, że ta doniczka ma mniej otworów, poprzednia miała dno dosłownie ażurowe. Może to jest powodem, że w doniczce jest rosa?
Awatar użytkownika
Islava
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 19
Rejestracja: 2010-03-21, 22:58

Post autor: Islava »

Z tym przepływem powietrza to naprawdę dziwna sprawa bo moją doniczkę dość mocno podziurawiłam nawet po bokach. A mimo to woda zostaje. Kiedy już znika po długim czasie to korzenie się wydają już mocno przesuszone. Może to miejsce jest przyczyną? Trzymam moje storczyki na oknie zachodnio północnym. Dopiero późnym popołudniem dociera tam słońce i to tylko na chwile przed zachodem. Ale na pozostałych oknach mam południowy skwar więc nie wiem co lepsze dla moich kwiatków. Pozdrawiam serdecznie.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Tymi korzonkami storczyki także oddychają i pewnie nadmiar "pary" skrapla się na ściankach - to tak jakbyśmy chuchali na szybkę czy lustro. ;-)

W przejrzystych doniczkach obserwuję korzenie, jak stają się srebrno-zielone wtedy kąpię, nawet jeśli na ściankach jest nieco tej "pary".
krystynac50
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 22
Rejestracja: 2010-01-27, 20:50

Post autor: krystynac50 »

dzięki Danielo za odpowiedź
Awatar użytkownika
Islava
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 19
Rejestracja: 2010-03-21, 22:58

Post autor: Islava »

No to wszystko jasne :-) wielkie dzieki :mrgreen:
dolucja
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2011-03-04, 22:34

Co ze storczykiem pod moja nieobecność?

Post autor: dolucja »

Witam. Przejrzałam forum, ale nie znalazłam podobnego tematu, więc zakładam nowy.
Mam pytanie odnośnie podlewania Phalaenopsis podczas gdy ja wyjadę. Nie będzie mnie około 3 tygodni na pewno!! Czytałam w internecie, że mogę ustawić doniczkę na kamykach, ale nie wiem dokładnie jak to zrobić by było dobrze i żeby nie zaszkodzić swojej roślince. I czy to mogą być zwykłe, płaskie kamyki?
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Taki wyjazd nie będzie problemem dla Phalenopsisa, pod warunkiem że:
1. przed wyjazdem zostanie podlany, najlepiej przez "kąpiel" w demineralizowanej wodzie. Wstawisz doniczkę ze storczykiem do miski z taką wodą na 15-20 minut. Gdy się "napije" odsączysz - tzn. woda musi wypłynąć przez dziurki w dnie.
2. Przygotuj jakąś tackę, w której ułożone będą kamyki lub keramzyt i podlej solidnie. Na warstwie tych kamyków ustaw doniczkę ze storczykiem w taki sposób, żeby korzenie nie dotykały wody.
Tak pozostawiony storczyk da sobie radę podczas twojej nieobecności.
dolucja
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2011-03-04, 22:34

Post autor: dolucja »

Daniela dziękuję Ci bardzo za odpowiedź. :) I mam jeszcze małe pytanko odnośnie tych kamyków. Czy doniczka może stać bezpośrednio na nich, ale tak by korzenie nie miały styczności z wodą, czy musi być na podstawce, wokół niej kamienie zalane wodą? Pytam, bo wolę mieć 100% pewność. Mój storczyk tak pięknie kwitnie i przedłuża pędy, że boję się o niego :)
ArletaS6
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 18
Rejestracja: 2011-03-20, 23:51

Post autor: ArletaS6 »

Witam.
Może stać na kamyczkach - pod jednym warunkiem - że doniczka się nie przewróci ;)
Podstawki też możesz użyć, bo przede wszystkim chodzi o utrzymanie wilgotności wokół rośliny.
Pozdrawiam
dolucja
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2011-03-04, 22:34

Post autor: dolucja »

Dziękuję jeszcze raz za Wasze odpowiedzi. Teraz już jestem oświecona i wiem co robić. Dam znać jak mój storczyk tą rozłąkę przeżył :)
ODPOWIEDZ