płyty kamienne w ogrodzie

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
ODPOWIEDZ
drzewko_owocowe
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 14
Rejestracja: 2010-05-10, 13:42

płyty kamienne w ogrodzie

Post autor: drzewko_owocowe »

witam!

jestem totalnie nowa i jeszcze nieobeznana we wszystkich tematach na forum , więc z góry przepraszam, jeśli taki temat nie jest na miejscu..

czy ktoś mógłby mi pomóc i powiedzieć czy, aby zrobić ścieżkę w ogrodzie z płyt kamiennych musi być pod nimi jakiś beton? wylewka? podsypka? nie chodzi mi o regularną ścieżkę z płyt , które wiem , że się kładzie NA beton, tylko o "rozrzucone" płyty kamienne. tak aby pomiędzy nimi była trawa. czy wtedy można je kłaść bezpośrednio na ziemię? czy pod nimi i tak muis być jakiś beton? czy te płyty po prostu wkopuje się w ziemię?
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Myślę, że nie ma potrzeby wylewania betonu, trzeba jednak wybrać nieco ziemi pod płytę wykonać podsypkę z piachu i ułożyć płytę tak by była równo z gruntem, jest to niezwykle ważne dla późniejszego wygodnego koszenia trawnika. Płyty nie mogą wystawać nad powierzchnię gruntu.
drzewko_owocowe
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 14
Rejestracja: 2010-05-10, 13:42

:)

Post autor: drzewko_owocowe »

dziękuję za pomoc :)
drzewko_owocowe
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 14
Rejestracja: 2010-05-10, 13:42

Post autor: drzewko_owocowe »

i jeszcze pytanko - jaką grubość powinny mieć takie płyty - 2 cm wystarczą? czy lepsze są 4 cm?

z góry dziękuję za odpowiedź :)
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Teoretycznie im grubsza płyta tym lepsza, ale też i droższa :-|
Grubość płyt jest zależna od ich powierzchni, im większa powierzchnia płyty, tym większa powinna być jej grubość. Jest to ważne aby płyta nam nie pękła przede wszystkim podczas układania, ale i później, podczas użytkowania.
Jednak samo późniejsze obciążenie użytkowe (nasza szanowna osoba czy osoba grubszej cioci ;-) przechadzające się po ścieżce, jak również ewentualnie taczka ogrodnicza), nie powinny spowodować pęknięć ;-).
drzewko_owocowe
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 14
Rejestracja: 2010-05-10, 13:42

Post autor: drzewko_owocowe »

:) :) :)
Awatar użytkownika
El-ka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1302
Rejestracja: 2009-01-30, 14:19

Post autor: El-ka »

Nie zapomnij na gotowej ścieżce (płytach) wysypać piasek i upchać go w szczelinach np.zamiatając piach miotą.
pozdrawiam Elżbieta
ODPOWIEDZ