Pleśń w podłożu

Specjalny kącik dla miłośników tych niezwykłych roślin.
talibankaa
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 383
Rejestracja: 2011-03-20, 21:18

Re: biala plesn na storczykach ratunku !

Post autor: talibankaa »

Po pierwsze odizoluj te zarażone storczyki od innych roślin, nie tylko storczyków ale i innych kwiatów.
Po drugie zrób zdjęcia tej pleśni i napisz jak się zajmowałaś do tej pory tymi storczykami. Jak często i w jaki sposób były podlewane, gdzie stały, jak długo je masz, jak szybko rozprzestrzenia się ta pleśń i wszystko inne co jeszcze przyjdzie Ci do głowy. Bez takich informacji i przede wszystkim bez zdjęć ciężko będzie nam pomóc.
To, czego się pragnie, i to, co się otrzymuje, to zwykle dwie całkiem różne rzeczy.

Pozdrawiam Ewelina :)
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: biala plesn na storczykach ratunku !

Post autor: Merghen »

Witaj :) A czy szukałaś jakiś podpowiedzi na naszym forum. W spisie "Uprawa storczyków i problemy" są w Agrotechnice dwa wątki poświęcone grzybowi i pleśni. Może tam znajdziesz odpowiedź? Jeśli jest to coś innego to bez zdjęć się nie obejdzie. Trudno ocenić co to jest tylko i wyłącznie po opisie.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
DiAbLuSiA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 299
Rejestracja: 2010-05-16, 18:19

Pleśń? po przesadzeniu

Post autor: DiAbLuSiA »

Witajcie dziewczyny!

Mam pewien problem, w ostatnim czasie byłam zmuszona przesadzić trzy storczyki i miałam "deja wu".

Po przesadzeniu - robiłam to tak jak należy- po kilku dniach w doniczce na korzeniach zauważyłam biały nalot, jakby pleśń taki meszek. (Takie coś nieraz robi się na serku:p jak za długo stoi w lodówce ) niestety zdjęć nie mam ponieważ usunęłam ro co się zrobiło.
Po wyjęciu tej "pleśni" zostawiłam więcej wolnego miejsca korzeniom może zasypałam zbyt dużo podłoża.

Wyglądało to mniej więcej tak:

http://www.moj-ogrodnik.pl/img/artykul/1438.jpg

http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9 ... truCPyINp7

Była ona w niektórych miejscach tylko... nie lepiła się była zwykła sucha.


Cóż to może być? I przede wszystkim OD CZEGO? Proszę o rady - w weekend mnie nie będzie choć może uda mi się złapać gdzieś wi-fi:) pozdrawiam!
..::Nikt nie jest doskonały w Tym niedoskonałym świecie::..
Awatar użytkownika
dziwaczek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 524
Rejestracja: 2011-11-10, 17:35

Re: Pleśń? po przesadzeniu

Post autor: dziwaczek »

Ja tylko raz na początku swojej przygody ze storczykami spotkałam się z pleśnią na podłożu (niewłaściwej jakości). Było ono bardzo rozdrobnione i słabo przesychało. Teraz kupuję tylko "grube" - jeżeli nowy dla mnie producent, dotykam przez folię czy są grube kawałki i takie mi się sprawdza.
Możesz spróbować przesuszyć swoje podłoże.
Czy powietrze w otoczeniu storczyków ma możliwość swobodnej wymiany? Może jest zbytnia wilgoć w otoczeniu?
Jeżeli sytuacja by się powtórzyła, radziłabym wymianę podłoża na nowe, a korzenie na wszelki wypadek zamoczyć w Biosepcie (Topsinie).
Podłoże powinno przeschnąć przed każdym podlaniem roślinki.
Pozdrawiam
elka
talibankaa
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 383
Rejestracja: 2011-03-20, 21:18

Re: Pleśń? po przesadzeniu

Post autor: talibankaa »

Widziałam takie coś w markecie na korzeniach ale nie mam pojęcia co to jest i co może być tego przyczyną. Na pewno wymoczenie bądź podlanie topsinem nie zaszkodzi.
To, czego się pragnie, i to, co się otrzymuje, to zwykle dwie całkiem różne rzeczy.

Pozdrawiam Ewelina :)
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Pleśń? po przesadzeniu

Post autor: Merghen »

Mam wrażenie,że jest to wynik zbyt wilgotnego podłoża i niskiej temperatury. Przy ostatnich, bardzo mroźnych dniach, temperatura spadła i na parapetach i w mieszkaniu. Jeśli dalej podlewaliśmy tak jak do tej pory to podłoże mogła nie zdążyć przeschnąć odpowiednio. U mnie podlewanie teraz to raz na 2 a nawet 3 tygodnie i nie widzę,żeby roślinom to przeszkadzało natomiast na pewno już nie moczę doniczek tylko przelewam. Co wycieknie na podstawkę to zostawiam do wchłonięcia i dopiero interesuję się podlewaniem za dość spory czas. Myślę,że każdy powinien sam dostosować sposób podlewania i częstotliwość do osobistych warunków oraz warunków pogodowych (-25*C - u mnie dawno takiej temperatury nie było) jednak zimą lepiej trochę za bardzo przesuszyć roślinę niż przelać.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
DiAbLuSiA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 299
Rejestracja: 2010-05-16, 18:19

Re: Pleśń? po przesadzeniu

Post autor: DiAbLuSiA »

Niestety wilgoć raczej bym wykluczyła.... podczas przesadzania nie namaczałam korzeni, podłoże wyparzone w piekarniku... :( Jakość podłoża dobra, kupuje orchidshopu podłoże do storczyków empfrycznych


Wilgoć w pokoju gdzie są storczyki waha się około 30 max 30%.... temperatura 21-24 stopnie
..::Nikt nie jest doskonały w Tym niedoskonałym świecie::..
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Pleśń? po przesadzeniu

Post autor: Merghen »

A czy coś się dzieje storczykom? Bo nie każda pleśń jest szkodliwa więc może zaczynamy walczyć nie z tym, z czym powinniśmy...
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
DiAbLuSiA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 299
Rejestracja: 2010-05-16, 18:19

Re: Pleśń? po przesadzeniu

Post autor: DiAbLuSiA »

No nie... nie dzieje się nic :-/ dziś wróciłam po weekendzie zauważyłam że na jednym korzeniu znowu zaczyna się robić mała pleśń jutro zrobię zdjęcie. Storczyk ma sprężyste liście nowy korzeń wygląda też na zdrowego....
..::Nikt nie jest doskonały w Tym niedoskonałym świecie::..
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Pleśń? po przesadzeniu

Post autor: Merghen »

Możesz ewentualnie delikatnie posmarować ten korzonek z pleśnią odpowiednio przygotowanym preparatem antygrzybowym lub nierozcieńczonym Bioseptem. Ja wybrałabym ten drugi preparat bo bardziej naturalny.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
DiAbLuSiA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 299
Rejestracja: 2010-05-16, 18:19

Re: Pleśń? po przesadzeniu

Post autor: DiAbLuSiA »

Wyjęłam storczyka z podłoża, zaaplikowałam mu topsin - nie wsadzałam go do podłoża... obserwuję. Dziś na dwóch korzonkach pojawiła się pleśń - usunęłam je i czekam dalej. Jeśli po 3 dniach nie będzie pleśni - wsadzę go do podłoża.

Zastanawia mnie to co jest, dlaczego załapał grzyba? Niech ta zima się już kończy! Niech przyjdzie wiosna słońce! Moje falki tego pragną!
..::Nikt nie jest doskonały w Tym niedoskonałym świecie::..
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Pleśń? po przesadzeniu

Post autor: Merghen »

Jeżeli po Topsinie pojawia się pleśń to znaczy,że niepotrzebnie męczysz roślinę tym środkiem. Widocznie na nią Topsin nie działa. Może trzeba zastosować inny środek (np.Pervicur - ma szersze spektrum działania) albo tak jak pisałam wcześniej Biosept?
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
ODPOWIEDZ