Piwonia - sadzonki, sadzenie, pielęgnacja, uprawa

Uprawa i pielęgnacja drzew, krzewów i krzewinek liściastych, choroby i szkodniki.
Awatar użytkownika
szarateina
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 110
Rejestracja: 2010-05-28, 09:08

Piwonia - sadzonki, sadzenie, pielęgnacja, uprawa

Post autor: szarateina »

Witam, mam mały problem, posadziłam kłącza piwonii jesienią, niestety nic nie wyszło z ziemi, czy orientujecie się kiedy wiosną pokazują się jakieś pędy? Pozdrawiam.
:)
użytkownik usunięty

Re: Piwonia

Post autor: użytkownik usunięty »

U mnie jeszcze nie wyszły z ziemi, więc może tak być i u Ciebie (też północna Polska). Piwonie sadzi się płytko i pod tym względem są kapryśne, bo jeśli posadzone za głęboko, mogą nie kwitnąć nawet parę lat. Mam nadzieję, że niedługo zobaczysz młode pędy.

Więcej o piwoniach: piwonie - uprawa, sadzenie, rozmnażanie, odmiany ogrodowe
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Piwonia

Post autor: Elzbieta M »

Danielo , ja zamówiłam piwonie w wiosennej przesyłce. Czyli moje sadzenie będzie nie jesienne , a wiosenne. Czy myślisz/myślicie , że odbije się to na kwitnieniu? Ciężko byłoby czekać np 3 lata - choć wiem , że trochę trwa, zanim piwonie się zaaklimatyzują :-(
Awatar użytkownika
JaDorka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1019
Rejestracja: 2009-09-30, 21:45

Re: Piwonia

Post autor: JaDorka »

Daniela pisze:Piwonie sadzi się płytko i pod tym względem są kapryśne, bo jeśli posadzone za głęboko, mogą nie kwitnąć nawet parę lat
Kobietki poradźcie proszę, co w takiej sytuacji, kiedy piwonie zostały posadzone za głęboko? Wiem na pewno, że są za głęboko bo sama je wkopywałam, a ponieważ robiłam to w tym samym roku, w którym kupiłam działkę i były porozrzucane wszędzie, to je przesadzałam w jedno miejsce. Miejscami wychodzą jeszcze pozostałości ale są drobne i liche, a te przesadzone przeze mnie też dorodnością nie grzeszą, nie wspomnę oczywiście o kwitnieniu bo nie kwitną wcale. Czy tak je zostawić, czy przesadzić? Lubię piwonie i chciałabym zobaczyć kiedyś ich kwiaty u siebie :-)
Pozdrawiam - Dorota
******************
Zapraszam tam, gdzie Ogród mój azylem moim.
Awatar użytkownika
halszka
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 108
Rejestracja: 2008-09-21, 21:04

Re: Piwonia

Post autor: halszka »

Sadziłam piwonie wiosną, dwie zakwitły w tym samym roku.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Piwonia

Post autor: Elzbieta M »

Halinko , to radosna wiadomość :-D
Dorotko , z przesadzaniem poczekałabym do właściwego dla nich terminu - koniec sierpnia , wrzesień. A może przesadzałaś je w niewłaściwym terminie ? Tak wtedy reagują - nie kwitną przez kilka lat
Awatar użytkownika
JaDorka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1019
Rejestracja: 2009-09-30, 21:45

Re: Piwonia

Post autor: JaDorka »

Prawdopodobnie tak było Elu, że przesadzałam je w niewłaściwym terminie i jeszcze zrobiłam to za głęboko :-( .
Wtedy kompletnie o roślinach nie wiedziałam nic, dopiero w następnym roku, kiedy zabrałam się za zagospodarowywanie działki zaczęłam się uczyć i coś więcej wiedzieć. Nie mniej jednak, co zrobiłam źle to zrobiłam a z piwoniami było właśnie tak :-/
Pozdrawiam - Dorota
******************
Zapraszam tam, gdzie Ogród mój azylem moim.
Awatar użytkownika
szarateina
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 110
Rejestracja: 2010-05-28, 09:08

Re: Piwonia

Post autor: szarateina »

Witam , dziękuję za odpowiedź,poczekam , ale tymczasem zakupiłam 2 odmiany piwonii: drzewiastą ( takie malutkie drzewko) LU HE HONG , W doniczce oraz też w doniczce takie małe pędy SHIRLEY TEMPLE- MA BYĆ BIAŁA. KIEDY POSADZIĆ JE DO GRUNTU NAJLEPIEJ? Teraz czy w sierpniu? Pozdrawiam :)
:)
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Piwonia

Post autor: Petrus »

Ja również przesadziłem zeszłego roku na jesieni bardzo duże karpy piwonii. Zobaczymy czy w tym roku na wiosnę zakwitną, głębokość sadzenia i itp. była robiona tak jak zalecają w fachowych książkach. Tak więc zobaczymy co z tego będzie. Dam Wam znać czy się udało... :oczami:
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
użytkownik usunięty

Re: Piwonia

Post autor: użytkownik usunięty »

Najlepszy termin sadzenia jest oczywiście sierpień/wrzesień. Czasem jednak robi się wyjątek. Czytałam kiedyś, że jeśli ma się starą piwonię kwitnącą, to lepiej jej nie ruszać, tylko z brzegu oddzielać i wtedy te oddzielone części sadzić.

Co do nowo posadzonych, to moja piwonia Kansas, kupiona w donicy, kwitła od razu (była z pąkami), a potem już w każdym następnym sezonie. Donica ułatwia sprawę, bo łatwiej zachować tę samą głębokość sadzenia, co od hodowcy.
Awatar użytkownika
mamina
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 462
Rejestracja: 2011-02-27, 09:10

Re: Piwonia

Post autor: mamina »

Szarateina, sprawdzałam dzisiaj czy moje piwonie już wychodzą, ale nic z tego. Mam piwonie kilka lat i zawsze bardzo ładnie kwitły. W związku z tym widać, że jeszcze mają czas i potrzeba im więcej słoneczka. :-D
Pozdrawiam Jola
Awatar użytkownika
halszka
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 108
Rejestracja: 2008-09-21, 21:04

Re: Piwonia

Post autor: halszka »

Moje też jeszcze śpią ;-)
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Piwonia

Post autor: Petrus »

Witajcie. Ja też byłem dzisiaj sprawdzić swoje i również śpią twardo ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Ha-linka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1012
Rejestracja: 2008-02-08, 08:09

Re: Piwonia

Post autor: Ha-linka »

Ja również przesadzałam w zeszłym roku piwonie. Zrobiłam to we wrześniu, ale dopiero jutro wybieram się na działkę to sprawdzę czy już wychodzą. :-D
Pozdrawiam Halina
Moja oaza spokoju
Awatar użytkownika
saba
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 436
Rejestracja: 2010-09-10, 23:12

Re: Piwonia

Post autor: saba »

Moje piwonie powolutku wychodzą.
ODPOWIEDZ