Pilny Help- po zimie utrata igieł

Uprawa drzew i krzewów iglastych. Choroby, szkodniki itd.
ODPOWIEDZ
Fawlik
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2021-05-02, 14:12

Pilny Help- po zimie utrata igieł

Post autor: Fawlik »

Witajcie, w tym roku planuje doprowadzić ogród do należytego stanu. Mamy już kilkunastoletnie drzewa posadzone jeszcze przez rodziców. Problem z iglakami mocno postąpił po tej zimie co mnie bardzo zmartwiło i nie wiem czy da się je jeszcze uratować 😞
Drzewko ze zdjęć poniżej to (miał być ) świerk srebrzysty- drzewo jest swoistym symbolem bo zasadzone na 40 ste urodziny ojca. Na jednej z igieł znalazłem robaczka...? Dodatkowo gałęzie i część pnia pokryte jest zielonym mchem? Podobny problem , w mniejszym stopniu, jest na innych drzewach. Ogólnie na drzewach mocno przerzedziły się igły. Drzewa są dość gęsto nasadzone, tak mi się wydaje, co daje super ochronę przed wiatrem i wzrokiem sąsiadów 😁 i aż strach pomyśleć jakby trzeba było je wykarczować 😱

Co zrobić żeby to jeszcze odratować???
Załączniki
40stka
40stka
40stka
40stka
40stka
40stka
40stka
40stka
Sosna zwyczajna
Sosna zwyczajna
Sosna zwyczajna
Sosna zwyczajna
Sosna zwyczajana
Sosna zwyczajana
Całość
Całość
Całość
Całość
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6708
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Pilny Help- po zimie utrata igieł

Post autor: Petrus »

Witaj. U świerka widać objawy przedwczesnego starzenia się. Opadłe igły z wnętrza świadczą o niedoborze światła. Z wiekiem środek jest zacieniany i igły opadają. świerki są również wrażliwe na dwutlenek siarki i niedobór potasu. Niestety świerk będzie wyglądał z upływem czasu coraz gorzej. Powoli zamiera. Nie uchronisz go przed wycinka ;) Został za blisko posadzony podobnie jak te pozostałe.
U sosny zeszłoroczne igły brązowiejące na końcach mogą być objawem niedoboru magnezu lub potasu. Podobne efekty na sośnie powoduje żerowanie chrząszcza, dlatego przydałoby się kilka dokładnych zdjęć igieł i pędów porażonych. ;)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ