Pilea peperomoides

Dobór, pielęgnacja oraz problemy w uprawie.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
waldek727
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 397
Rejestracja: 2011-07-23, 01:16

Pilea peperomoides

Post autor: waldek727 »

Tzw pieniążek.
Prosiłbym osoby które posiadają u siebie pieniążka o przekazanie wiadomości odnośnie warunków jakie muszę mu zapewnić aby czuł się u mnie w domu jak najlepiej i zdrowo rósł.
Oczywiście chodzi mi o warunki zbliżone do jego środowiska naturalnego.
Załączniki
Zdjecie0597.jak-zmniejszyc-fotke_pl.jpeg
,,Ogród, który żyje w zgodzie z naturą żyje pełnią życia"
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Pytanie o Pilea peperomioides

Post autor: Elzbieta M »

Czy ktoś mi poradzi, jak pielęgnować pieniążka (pilea), aby co zimę nie wyglądał tak jak na zdjęciu poniżej. Latem nabiera na balkonie wigoru, ma duże zdrowe listki, a zimą listki łapią brązowe plamy, nawet te młodziutkie (obrywam je), są maleńkie- najwyżej 2 cm średnicy, skręcają się. Jakie powinnam zapewnić mu warunki, aby nie marniał tak zimą?
Załączniki
Szkoda mi go wyrzucać , ale zimą naprawdę mam na to ochotę
Szkoda mi go wyrzucać , ale zimą naprawdę mam na to ochotę
luty 2012 .jpg
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Pilea peperomoides

Post autor: Petrus »

Witaj. Pilea to roślinka łatwa w uprawie, ale jak sama widzisz czasem ją coś łapie. Ale jest to niestety spowodowane błędami w uprawie. Wiele roślin w czasie zimy marnie wygląda. Moja pachira też już jest ledwo przy życiu :zalamany: . Trzymasz ją w widnym miejscu? Jest też ciepło? Po listkach widzę, że są wydłużone (zjawisko etiolacji).
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Pilea peperomoides

Post autor: Elzbieta M »

Jakiś miesiąc - dwa temu dałam ją na kuchenny parapet , wcześniej była metr od okna. Grzejnik w kuchni jest wyłączony ( za wyjątkiem tych kilku dni z dużymi mrozami) .Temperatura pomieszczenia 20 - 21 st. Już nie wiem , czy ją zbyt mało podlewałam , że tak się jej zwijają liście? Ale przecież to zima!

-- Ostatnio dodano 20 lut 2012, o 22:48 --

Acha , nie wiem , czy dobrze zrozumiałam zjawisko etiolacji - ale jeśli chodzi o kolor , to zdjęcie nie oddaje rzeczywistej zielonej barwy. Listki nie są wyblakłe , tak jak to bywa z powodu braku chlorofilu
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Pilea peperomoides

Post autor: Merghen »

Mnie się wydaje - od razu zaznaczam,że nie mam i nie miałam tej roślinki- że ona zimą przechodzi okres uśpienia i podobnie jak grubosze powinna mieć chłodno, mało podlewania ale dużo światła. Twoja roślinka wygląda tak jakby na siłę rosła choć najchętniej zrobiłaby sobie przerwę. Może to coś Ci podpowie...

Wyczytałam jeszcze,że może ją atakować Helminthosporium, Pythium, Fusarium - tylko co to jest? :niepewny:
1/ chyba jakaś żółta plamistość liści kukurydzy :looka:
2/dysfunkcja korzeni przez grzyby rodzaju pythium :przestraszony:
3/też jakiś grzyb :zdziwko:

Może ktoś będzie się na tym znał lepiej i nas (a szczególnie mnie ;) ) oświeci.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Pilea peperomoides

Post autor: Elzbieta M »

Przeczytałam, Małgosiu. Światło ma , bo okno w kuchni wychodzi na pd , ale promienie nie padają bezpośrednio na szybę , gdyż przed oknem jest balkon typu loggia . A parapet nieogrzewany , więc temperatura na nim niższa niż w pomieszczeniu.Uparciuch jeden , ale nie dam mu się - zrobię sadzonki i będę testować , w jakich warunkach najlepiej będzie rosnąć :lol:
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Pilea peperomoides

Post autor: Petrus »

Pieniążki chyba tak mają, że czasem są chimeryczne. Ale skoro piszesz, że latem ładnie rośnie, to nie ma co się martwić.
;-) Mi też się wydaje, że ma za ciepło i na siłę rośnie tak jak wspomniała to Merghen. Ale wiosna się zbliża więc możesz zrobić sadzonki :-D

Warto też poczytać: Kwiat pilea - pielęgnacja
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Moringa
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 41
Rejestracja: 2017-04-15, 17:41

Re: Pilea peperomoides

Post autor: Moringa »

Moj pieniazek mial tarczniki. Usuwam je recznie co pare dni. W chwili obecnej, gdzies ok. miesiaca, jest spokoj z nimi. Nastapil jednak drugi problem. Obrzeza lisci sa w bialych kropeczkach.
Roslina rosnie dobrze. Czy to jest niepokojacy objaw ? Jesli ktos pomoze - bede wdzieczna.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Pilea peperomoides

Post autor: Petrus »

Wstaw zdjęcie ;)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ