Pikowanie, pojemniki do siewu, doniczki do rozsady.

Jak wyjątkowe, egzotyczne, kolekcjonerskie rośliny uzyskać z nasion?
Awatar użytkownika
azumi
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 53
Rejestracja: 2008-10-06, 10:14

Post autor: azumi »

Mam pytanie :?: ! Kiedy należy pikować lobelie( wysiana 11.03.) już jest zieloniutka tylko mała?
Pozdrawiam Dominika
Awatar użytkownika
Joanna
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 800
Rejestracja: 2008-06-04, 13:48

Post autor: Joanna »

Azumi ja właśnie 3 dni temu przepikowałam ją do doniczki. Roślinki mają ok. 0,5 -1 cm wysokości. Wziełam taki mały pęczek 1x1 i dosadziłam do donicy z begoniami. :mrgreen:
Awatar użytkownika
zofia
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 22
Rejestracja: 2008-07-09, 22:07

Post autor: zofia »

A ja jestem troche załamana .Kupiłam nasiona chryzantem posialam do małej szklarenki na oknie.nasiona były bardzo drobne,minęło 2 tygodnie i wyszła jedna roślinka a pisało że ma ich być2.400.Nie wiem czy nasiona nie takie[a tanie nie były] bo ja zrobiłam wszystko ok nie pierwszy raz uprawiałam rozsade.
pozdrawiam
Zofia
Awatar użytkownika
Joanna
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 800
Rejestracja: 2008-06-04, 13:48

Post autor: Joanna »

Niestety ja mam ten problem z sasanką. Wyszła mi dosłownie 1 i to po miesiącu. A nawet tego nie jestem pewna bo to może jakiś chwaścik się obudził? Wysiałam ją już 2 raz i nici. Ale wiesz co Zofio, spróbuj późnym latem ją wysiać. Ja tak zrobię z sasanką. Dziewczyny niedawno doradzały sianie bylin właśnie w tym czasie, kiedy dorosłe rośliny rozsiewają nasiona. Ja napewno spróbuję po raz trzeci. :mrgreen:
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Joanna pisze:Niestety ja mam ten problem z sasanką. Wyszła mi dosłownie 1 i to po miesiącu. A nawet tego nie jestem pewna bo to może jakiś chwaścik się obudził? Wysiałam ją już 2 raz i nici. Ale wiesz co Zofio, spróbuj późnym latem ją wysiać. Ja tak zrobię z sasanką. Dziewczyny niedawno doradzały sianie bylin właśnie w tym czasie, kiedy dorosłe rośliny rozsiewają nasiona. Ja na pewno spróbuję po raz trzeci. :mrgreen:
Joanno mogę polecić późniejszy termin siania - u mnie się sprawdził. Wszystkie sasanki, które pokazywałam na zdjęciach tu miałam właśnie z późnego siewu.
Awatar użytkownika
Joanna
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 800
Rejestracja: 2008-06-04, 13:48

Post autor: Joanna »

Dzięki Kasiu za słowa pocieszenia :-D Zależy mi na sasankach ale chcialabym je sama wyhodować dlatego kupiłam jedną i eksperymentuje :lol:
Awatar użytkownika
zofia
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 22
Rejestracja: 2008-07-09, 22:07

Post autor: zofia »

Dziękuje za rade.spróbuję wysiać jeszcze raz pod koniec lata.


pozdrawiam
Zofia
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Jak moja sasanka przekwitła i dojrzały nasiona to właśnie wtedy je posiałem. Wyrosło sporo sadzonek, wypikowałem je późnym latem na rabatkę i ostatnio widziałem, że pokazują się pierwsze włochate listki :-D .
Awatar użytkownika
ANA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 456
Rejestracja: 2008-01-18, 07:06

Post autor: ANA »

Jeśli oglądaliście w sobote o 7.30 Ogród na 1 programie to było fajne rozwiązanie sadzenia nasionek w rolkach po papierze toaletowym.
Całuski od Anki krakowianki.
fox

Post autor: fox »

zofia pisze:Dziękuje za rade.spróbuję wysiać jeszcze raz pod koniec lata.


pozdrawiam
Przeczytaj na opakowaniu czy nasionka przykrywa się ziemią, jest wiele nasion które kiełkują przy dostępie światła :) a zwłaszcza małe nasiona.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Oglądałem program, (niestety Maję w niedzielę już zdjęli a nie mam TVN Meteo) i jest to jedyny program polski o ogrodnictwie w tv.
A co do rolek to wypróbuję ale mam jedną wątpliwość, czy klej użyty do sklejenia rolki jest naturalny i czy później nie będzie uwalniał jakiś toksyn do gruntu.
Awatar użytkownika
ANA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 456
Rejestracja: 2008-01-18, 07:06

Post autor: ANA »

piotrek_ns pisze:Oglądałem program, (niestety Maję w niedzielę już zdjęli a nie mam TVN Meteo) i jest to jedyny program polski o ogrodnictwie w tv.
A co do rolek to wypróbuję ale mam jedną wątpliwość, czy klej użyty do sklejenia rolki jest naturalny i czy później nie będzie uwalniał jakiś toksyn do gruntu.
Szkoda że nie ma Maji, ja też nie mam gdzie tego oglądać.Myślę ze klej jest bezpieczny, inaczej by w takim programie tego nie pokazywali.
Całuski od Anki krakowianki.
Awatar użytkownika
Joanna
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 800
Rejestracja: 2008-06-04, 13:48

Post autor: Joanna »

Praktykowałam te rolki w zeszłym roku i powiem szczerze nie byłam zachwycona. One są jakby skręcone z pasków papieru i jak się nawadnia roślinki to klej puszcza i rolka zaczyna się rozwijać. Miałam też problem z pikowaniem bo rolka okazała się za wąska na roślinkę i moje palce usiłujące ją w niej umieścić. Do wysiania pojedyńczych nasion jest niby dobra...Zresztą spróbujcie a noż - widelec macie inny papier toaletowy :lol:
dawid
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 197
Rejestracja: 2008-01-10, 10:36

Post autor: dawid »

Jednak praktyczne są pojemniki po jogurtach i bez problemu do wielorazowego użytku. :-D
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Dawidzie ale z rolkami chodzi o coś innego, by po wypikowaniu roślinki do niej już jej z niej nie wyciągać tylko bezpośrednio z rolką wsadzić do gruntu. Ja też używam "wielorazowych" pojemniczków po deserkach, ale nie po jogurtach bo są słabe, tylko trzeba w nich wykonać otworki na dnie by przypadkiem nie doszło do przelania korzonków.
ODPOWIEDZ