Pietruszka termin siewu

Wszystko co jest związane z uprawą warzyw
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
smonika
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 42
Rejestracja: 2008-02-27, 19:54

Pietruszka termin siewu

Post autor: smonika »

Kiedy należy siać pietruszkę żeby była duża? W tamtym roku posiałam marchewkę i pietruszkę w pierwsze dni majowe. Marchew urosła piękna a pietruszka tylko ogonki...
Czytałam że pietruszkę powinno siać się końcem marca bo rośnie tylko do lipca. Czy ktoś to sprawdził?
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Ja wysiewam pietruszkę zawsze na początku marca.

Warto zobaczyć: Co siejemy w marcu?
Awatar użytkownika
Avelina
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 398
Rejestracja: 2008-02-05, 22:12

Post autor: Avelina »

My zawsze wysiewaliśmy pietruszkę na przełomie kwietnia i maja. Sprawdziłam na opakowaniu nasion i pisze, że siać marzec - kwiecień, może rzeczywiście to jest prawda iż im szybciej się wysieje tym lepiej.
Awatar użytkownika
Kasiunia842
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 152
Rejestracja: 2008-02-25, 13:43

Post autor: Kasiunia842 »

Ja przeczytałam teraz w Działkowcu, żeby pietruszkę na natkę i letnie użytkowanie korzeni wysiać w marcu do połowy kwietnia.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Kasiuniu, moja pietruszka wysiana na początku marca, świetnie przechowuje się przez okres zimowy. Sieję tak co roku od lat.
Awatar użytkownika
Kasiunia842
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 152
Rejestracja: 2008-02-25, 13:43

Post autor: Kasiunia842 »

Możliwe, wiem że moja babcia też kiedyś zawsze miała pietruszkę z działki przez cały rok, ale teraz siejemy jej dużo mniej, a ja po prostu wszystkiego się dopiero uczę. :-)
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Wiesz Kasiuniu, ja myślę że i tak wszystkie porady trzeba dostosować do lokalnych możliwości. Ja mam możliwość wysiewu na początku marca, ale nie zrobi tego ktoś, u kogo np. w tym czasie jest podmokła działka, nie ma poprostu fizycznej możliwości. Natomiast, jeśli ktoś ma takie możliwości, to proponuję mu siew wczesny, bo z niego naprawdę udaje się piękna pietruszka.
sąsiad
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 311
Rejestracja: 2008-03-11, 23:09

Kiedy siać pietruszkę.

Post autor: sąsiad »

Nikt z szanownych forumowiczów nie wspomniał o odmianach pietruszki. Są w handlu nasiona odmian wczesnych, średniowczesnych i późnych.
Są też odmiany zimujące w gruncie np. Berlińska - późna. Ogólnie biorąc należy wysiać najszybciej jak to jest możliwe, od tego zależy wysokość plonu.
Ja dawniej wysiewałem w grudniu na wczesny zbiór pęczkowy.

Pozostawiałem też w gruncie /odmiana Berlińska/ i dobrze przezimowała. Jedynym problemem mogą być myszy /nornice itp/.

Najlepiej przechowują się odmiany późne.
_______________________________________
Ze względów pogodowych jeszcze nie zdążyłem posiać, ale posieję odmianę wczesną to szybciej i większa urośnie.
pozdrawiam Staszek -- czekam na ciepło :oops:
Robert
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 21
Rejestracja: 2008-03-11, 19:40

Post autor: Robert »

Ja wysiewam pietruszkę i marchew przed zimą. W tym roku spróbuję wysiać z własnych nasion, bo bardzo fajnie mi ta pietruszka rośnie.
POZDRAWIAM
Awatar użytkownika
Joanna
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 800
Rejestracja: 2008-06-04, 13:48

Post autor: Joanna »

A ja w zeszłym roku zrobilam eksperyment. Wysiałam pietruszkę w marcu. Wyrosła jako tako, raczej gorzej niż lepiej. Potem po połowie maja wysiałam następną. I urosła ładna, duża i siedziała w ziemi aż do kwietnia. Prawie przez cały rok miałam natkę, która jest wartościowsza niż korzeń. Nawet zimą nie przemarzła chociaż te zimy teraz takie....W każdym razie w tym roku robię to samo i jak się znów uda to zrobię z tego tradycję. Tylko nie pytajcie jaką pietruszkę siałam :mrgreen: ...Chyba berlińską ale głowy sobie uciąc nie dam. ;-)
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Re: Pietruszka termin siewu

Post autor: erazm »

Na niektórych liściach pietruszki HALBLANGE - Berlińska mam przebarwienia. Jaka jest tego przyczyna?
Załączniki
DSCN4787-001.JPG
DSCN4788.JPG
DSCN4789.JPG
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Re: Pietruszka termin siewu

Post autor: erazm »

Co sądzicie o tych przebarwieniach.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Pietruszka termin siewu

Post autor: Petrus »

Witaj, to na pewno niedobór. Może być potas. Kup jakiś biohumus i regularnie podlewaj pietruszkę albo zrób jej oprysk. ;)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ