Pierwsze kroki w bonsai

Kącik dla miłośników sztuki BONSAI
ODPOWIEDZ
MsSanuko
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2014-04-27, 18:57

Pierwsze kroki w bonsai

Post autor: MsSanuko »

Zakupiłam dzisiaj Azalie Azalea japonica "rubinetta". Chciałabym się dowiedzieć czy można z niej stworzyć bonsai? Jeśli tak, to od czego zacząć? Jest ona jak na razie w swojej doniczce czytałam że najpierw musi roślina postać jakiś czas w pomieszczeniu. i co dalej? kiedy przesadzić do doniczki nowej? Czy może najpierw ją jakoś ukształtować? Jestem totalnym laikiem i proszę o pomoc doświadczonych hodowców :)

A tak wygląda ta roślinka
Załączniki
IMG_20140427_195625.jpg
IMG_20140427_190124.jpg
IMG_20140427_190201.jpg
IMG_20140427_195502.jpg
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Pierwsze kroki w bonsai

Post autor: tadek »

Witaj !

Czy Twoja AZALIA jest rośliną doniczkową ?

Nie odpowiem Tobie czy ta roślinka nadaje się na bonsai, ponieważ nie interesowałem się tym, ale podrzucę Tobie dwa tematy z Poradnika Forum Ogrodowego.

Ja myślę że zawsze warto spróbować, jak nie spróbujesz zrobić bonsai, to nie dowiesz się czy się uda.
Mam nadzieje że krok po kroku będziesz pokazywał nam swoje zmagania z kształtowaniem azali na bonsai ? :zawstydzony:
Azalia kupiona w kwiaciarni jest kuzynką azalii japońskich rosnących w gruncie, ale jej miejsce jest w domu i nie możesz bezkarnie przesadzić jej na stałe do ogrodu, gdyż nie wytrzyma zimy. Nie oznacza to, że jej żywot ma się zakończyć wraz z przekwitnięciem ostatnich kwiatów. Możesz ją mieć przez wiele lat, musisz tylko spełnić kilka warunków.
Czytaj więcej w artykule: Azalia w doniczce
Bonsai to sztuka miniaturyzacji drzew i krzewów. Słowo sztuka jest tu jak najbardziej właściwe. Sztuką praktyczną jest znajomość technik, wymagań drzewa, zdyscyplinowanie w trosce o okaz. Potrzebne jest jednak także wyczucie artystyczne, by odpowiednio kształtować drzewo, dobrać donicę i zaaranżować otoczenie. Nie jest to łatwe ale jeśli chcesz spróbować, przeczytaj ten poradnik jak zrobić bonsai.
Czytaj dalej w artykule: Jak zrobić bonsai
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
MsSanuko
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2014-04-27, 18:57

Re: Pierwsze kroki w bonsai

Post autor: MsSanuko »

W opisie jest napisane że ma zastosowanie :
ogrody przydomowe
ogrody skalne
ogrody wrzosowiskowe
ogrody orientalne
rabaty
pojemniki
w grupach.
Więc nie wiem czy się nadaje do chowania w domu. :)
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Pierwsze kroki w bonsai

Post autor: Danka »

Jeżeli jest to azalia japońska to raczej należy do ogrodowych. Tutaj co nieco piszą o niej http://www.zszp.pl/?id=207&rco=Rhododen ... %27&lang=1
Nie znam się na tworzeniu bonsai ale przeważnie na początek zalecają drzewa liściaste np.klon. I jest to sztuka wymagająca sporej wiedzy i umiejętności. Może na początek zapoznaj się z wiadomościami na ten temat. Bo okazuje się, że są różne szkoły ;-) I chyba dla laika nie będzie to łatwe. Ja jedynie przycinam świerki w ogrodzie. Ale nie nazwałabym tego bonsai :-D
ODPOWIEDZ