Pierwsza pomoc

Kącik dla miłośników sztuki BONSAI
e_milli
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2010-06-07, 14:07

Pytanie

Post autor: e_milli »

Witam serdecznie :)

Dostałam to oto drzewko Bonsai ale niestety nie wiem co to za drzewko i jak należy je pielęgnować (pomału zaczyna gubić liście i ogólnie są strasznie wątłe i aż za delikatne - jak widać na zdjęciu coraz więcej jest gołych gałązek). Załączam dwa zdjęcia w tym jedno ze zbliżeniem na liście - bo pewnie to ułatwi jego rozpoznanie. :)
Będę bardzo wdzięczna za pomoc.
Załączniki
Zdjęcie0318.jpg
Zdjęcie0318.jpg (36.78 KiB) Przejrzano 15348 razy
Zdjęcie0317.jpg
Zdjęcie0317.jpg (27.48 KiB) Przejrzano 15348 razy
Awatar użytkownika
tengel27
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 899
Rejestracja: 2008-01-15, 19:29

Post autor: tengel27 »

Według mnie to fikus benjamina. Czy nie stoi czasem w przeciągu?
Pozdrawiam,
Dawid

Zapraszam do mojego wiejskiego ogródka
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Przypomina mi to figowiec (fikus) prawdopodobnie "tępy". Faktycznie ma wiotkie liście.
Stanowisko słoneczne, latem na wolnym powietrzu. Podlewanie tylko gdy bryła przeschnie, nawożenie od wiosny do jesieni co 2 tyg. a zimą co 4-5. Przesadzanie co 3 lata wiosną do Akadamy, kompostu z kory i piasku (proporcje 1:3:2). Młode pędy przycinamy gdy mają wytworzone 6-8 liści na dł. 2-3 liści. Co 4 lata całkowicie można obciąć liście (pozostawia się tylko ogonki, z których po miesiącu wyrosną nowe). Drutowanie - lipiec, sierpień.
Podane info ze źródła: "Bonsai z roślin pokojowych" H. Stahl, H. Ruger
Jeśli bonsai zostało podarowane całkiem niedawno to liście maja prawo opadać - związane jest to ze zmiana stanowiska.
e_milli
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2010-06-07, 14:07

Post autor: e_milli »

Dziękuję za odpowiedzi:)
Troszkę połaziłam po stronach o bonsai i na prawdę ciężko mi jest określić co to za drzewko. Poszukałam za waszą radą w fikusach i nie jestem przekonana czy aby to na pewno jest fikus bo liście wyglądają inaczej ... może to wina też jakości zdjęcia ale nie mam obecnie lepszego aparatu. :/ Ale natknęłam się na inne drzewko w sumie chyba bardzo podobne do mojego ... czy nie jest to przypadkiem Ligustr Chiński? Bo listeczki są właśnie mocno delikatne i lekko pofalowane a na pniu znajdują się niewielkie narośle. Dodatkowo jak tylko zapomnę je obficie podlać to gałązki automatycznie mocno więdną.
Może ten opis nadrobi niedoskonałość zdjęcia ;)
Więc proszę raz jeszcze o odpowiedzi: czy to ligustr czy jednak rzeczywiście jakiś fikus? :)
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Hej. Trochę się znam na bonsai i jest to tak jak mówisz ligustr chiński- sinesis.
Musisz codziennie podlewać bardzo obficie, ponieważ ta odmiana jest wrażliwa na przesuszenie. Odmiana sinensis to typowe drzewko do domu, choć doświadczenie pokazało, że wystawione na zewnątrz wytrzymuje nawet lekkie przymrozki (są to już jednak warunki bardzo niekorzystne). Stanowisko dla ligustra powinno być jasne, choć latem należy go osłaniać przed silnym słońcem. Szczególną uwagę należy zwrócić na małe okazy w niewielkich doniczkach, ponieważ niewielka ilość podłoża jaka się mieści w takim pojemniku szybko może wyschnąć, a ligustry nie znoszą suszy. Korzystne jest zraszanie rośliny. Nawozić ligustra należy przez cały rok, zimą raz w miesiącu, a przez resztę roku co dwa tygodnie. Przycinanie ma na celu głównie utrzymanie kształtu korony i od tego w największym stopniu zależy ile listków na ciętym pędzie pozostawimy. Przydałoby się, gdybyś nawiozła go odżywką z borem, miedzią, żelazem i cynkiem (nawozy dla bonsai). Mam w swojej kolekcji sageretie, jest bardzo podobna do ligustra chińskiego. Pozdrawiam :-D
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
e_milli
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2010-06-07, 14:07

Post autor: e_milli »

Dziękuję bardzo :)
W końcu wiem co to za drzewko i jakie ma potrzeby bo dotychczas opiekowałam się nim na wyczucie ;)
Raz jeszcze mocno dziękuję :)
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Nie ma sprawy. Aha, czasem (mniej więcej co tydzień) do butelki z wodą, którą podlewasz drzewko dodaj pół łyżeczki (nie więcej) kwasku cytrynowego. Wpływa to korzystnie na rozwój drzewka :-D
Ja tak robię i od tego momentu drzewka świetnie wyglądają. Pozdrawiam
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
e_milli
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2010-06-07, 14:07

Post autor: e_milli »

OOO a na to to bym nie wpadła ;-) popróbuję. Tylko powiedz mi jeszcze na jaką ilość wody te pół łyżeczki kwasku, bo napisałeś że "nie więcej" - więc nie chcę przedobrzyć :-P
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Hej. Człowiek uczy się przez całe życie :lol: Wystarczy pół łyżeczki na 1 litr wody.
Ja mam butelkę 1,5 l i wsypuje do niej całą łyżeczkę kwasku. Pozdrawiam
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
novisia121
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 16
Rejestracja: 2010-08-25, 10:05

początkująca :)

Post autor: novisia121 »

To mój Ficus Retusa. Został zakupiony jako drzewko bonsai (tak jest napisane na doniczce), ale jakoś bonsai to mi nie przypomina :/ Chciałabym doprowadzić je trochę do porządku. Czy moge je przesadzić do płaskiej misy? Średnica ok. 40 cm, głębokość tak ok. 15. Wyczytałam, że nie potrzebuje specjalnej ziemi, ale nie jestem tego pewna. Drzewko ma ok. 6-7 lat, da się je jeszce formować?
Załączniki
ficus2.jpg
ficus2.jpg (8.14 KiB) Przejrzano 15259 razy
ficus.jpg
ficus.jpg (8.25 KiB) Przejrzano 15259 razy
Awatar użytkownika
Wojtek 2
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 51
Rejestracja: 2010-07-04, 22:50

Post autor: Wojtek 2 »

Witaj, Twoje drzewko nie bardzo przypomina bonsai. Powinnaś je trochę wzmocnić,w tym celu przesadź roślinę do tymczasowego większego pojemnika. Ustaw w dobrze oświetlonym miejscu i podlewaj,nawozić zacznij dopiero po trzech tygodniach. Następnie należy poczekać, aż roślina wypuści nowe pędy i liście. Wybrać eksponowaną stronę wówczas można zacząć przycinać i przesadzić ją do bardziej odpowiedniego naczynia.
Pozdrawiam
Wojtek
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Ze zdjęć wynika że i było to bonsai ale nie było właściwie pielęgnowane, przycinane, i wybujało. Bonsai to nie roślina tylko sztuka prowadzenia rośliny w odpowiedniej formie a tego zabrakło temu fikusowi. Zapoznaj się z podstawami sztuki bonsai a będziesz wiedzieć co zrobiłaś źle i jak naprawić to drzewko, które już masz.
novisia121
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 16
Rejestracja: 2010-08-25, 10:05

Post autor: novisia121 »

piotrek_ns pisze:Ze zdjęć wynika że i było to bonsai ale nie było właściwie pielęgnowane, przycinane, i wybujało. Bonsai to nie roślina tylko sztuka prowadzenia rośliny w odpowiedniej formie a tego zabrakło temu fikusowi. Zapoznaj się z podstawami sztuki bonsai a będziesz wiedzieć co zrobiłaś źle i jak naprawić to drzewko, które już masz.
Ja wiem co to jest bonsai, ale mój chłopak nie :/ właściwie to jego drzewko. I faktycznie mocno je zaniedbał. Podlewane było od święta i jak widać wcale nie przycinane. Teraz ja się za nie wzięłam :) Dzięki wielkie za rady może uda mi się doprowadzić drzewko do porządku :)
Moja mama wraz z genami przekazała mi miłość do kwiatów
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Przede wszystkim należy usuwać gałązki z "dużymi" liśćmi (w tym przypadku ta idąca prawie pionowo). Regularne przycinanie powoduje, że gałązki są drobniejsze, bardziej rozgałęzione i listki także. Wtedy drzewko wygląda bardziej na "stare" i ma prawidłowe proporcje.
Camilla
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2011-01-19, 22:45

Prosze o pomoc

Post autor: Camilla »

Niedawno sobie kupiłam drzewko ''ZELKOVA'',mam nadzieję że jakieś BONSAI da mi sie z tego drzewka uzyskać ;-) Dużo czytałam na forach i innych stronkach o tym drzewku ale jeszcze nie wszystko wiem co bym chciała.Mam pytanie dotyczące przesadzenia.Czytałam że drzewka przesadza się na początku marca,ale czytałam również że jak korzenie zaczynają układać się w kształt doniczki to znak aby przesadzić i co teraz.W moim drzewku korzenie są już bardzo długie i ukształtowały się w kształt doniczki,nie wiem czy mogę przesadzić bo marca jeszcze nie ma.Kto może mi pomoc? :cry:
dziekuje za wszelakie odpowiedzi
ODPOWIEDZ