Pieris - uprawa, wymagania

Uprawa i pielęgnacja drzew, krzewów i krzewinek liściastych, choroby i szkodniki.
ODPOWIEDZ
zośka
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2009-10-12, 15:32

Pieris - uprawa, wymagania

Post autor: zośka »

Latem kupiłam roślinkę o nazwie PIERIS. Posadziłam ją na słonecznym miejscu, przyjęła się, wypuściła nawet kilka listków. Wiem, że rośliny te kwitną wiosną, a moja teraz wypuściła pąki i co z nimi zrobić ? A może tak ma być?
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Pierisowi zdarza się zawiązywać pąki jesienią a zakwitnąć wiosną, ale stanowisko to wolą raczej pół cieniste.
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Awatar użytkownika
Basia Tel
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 341
Rejestracja: 2008-10-18, 20:24

Post autor: Basia Tel »

Ja swoją też trzymałam na słonecznej wystawie, jakoś po wsadzeniu, do zimy ładnie rozkrzewiła się, pąki związała, kwitły wiosną, następnego roku... A potem pomalutku jej ubywało, znaczy krzaczka, dowiedziałam się, że to rodzina wrzosowatych, wymaga cienia lub półcienia, przesadziłam........ Pięknie odwdzięczyła się, rozrasta i kwitnie.
Nie zapominaj okryć korą.
Pozdrawiam!
zośka
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2009-10-12, 15:32

Post autor: zośka »

Mój pieris na razie rośnie na słońcu, ale ok. 1 metra za nim rosną tujki, które mają ok. 0,5 m więc w przyszłości trochę cienia mu dadzą i mam nadzieję, że będzie ładnie rósł.
Pozdrawiam wszystkich
Awatar użytkownika
MARGERITA
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 47
Rejestracja: 2009-05-15, 11:09

Post autor: MARGERITA »

Kupiłam wczoraj pieris na wyprzedaży, chcę go wsadzić jeszcze teraz mam nadzieję, że przeżyje do wiosny, co powinnam spełnić teraz, jakie wymagania jesienne ?? Już wiem od Was, że lubi się z wrzosami to posadzę je razem, chyba jeszcze powinnam kupić torf, aby wymieszać im z moją ziemią ??
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Owszem wymagania glebowe mają jak wrzosy, ale stanowisko w przeciwieństwie do wrzosów lubią pół cieniste, w słońcu zdarza im się przemarznąć wiosną gdy zbyt szybko ruszy wegetacja. Warto okryć podstawę na zimę :-D
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Awatar użytkownika
MARGERITA
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 47
Rejestracja: 2009-05-15, 11:09

Post autor: MARGERITA »

Dzięki Piwonio za porady,a czy zamiast torfu mogę przekopać ziemię z trocinami ??
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Trociny możesz dodać tylko przekompostowane, ale one nie zakwaszają gleby, więc jeżeli Twoja gleba nie jest kwaśna dodaj kwaśnego toru :-D
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Awatar użytkownika
wasilewska101
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3977
Rejestracja: 2010-01-20, 11:14

pieris

Post autor: wasilewska101 »

Mam dwa, jeden na słońcu zaczął marnieć, więc przesadziłam go w inne miejsce aby miał dużo cienia, a drugiego dosadziłam do pary. Ten też dostał pąków na jesieni zobaczę jak będzie kwitł ... Trociny używam do zabezpieczenia korzeni przed mrozem i aby utrzymywała wilgoć przy roślinkach ...
ODPOWIEDZ