Pieris na balkonie

Uprawa roślin w donicach na balkonach i tarasach oraz w ogrodach zimowych.
Awatar użytkownika
zontix
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 84
Rejestracja: 2009-06-09, 15:40

Pieris na balkonie

Post autor: zontix »

Witajcie,
ja na balkon przytargałam niewielkiego pierisa - ładny i efektowny krzaczek. Ponoć nieźle znosi warunki balkonowe i odwdzięcza się wczesną wiosną obfitym kwitnieneim.
Mam nadzieję, że mi sie uda :-) Jak ktoś ma praktyczne porady (z doświadczenia) co Pierisy lubią najbardziej (w lecie i zimie) to chętnie przyjmę :-)
Awatar użytkownika
zontix
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 84
Rejestracja: 2009-06-09, 15:40

Post autor: zontix »

Załączam zdjęcia pierisa - odmiana Katsura.
Załączniki
pieris 2.jpg
pieris 2.jpg (24.9 KiB) Przejrzano 9669 razy
pieris.jpg
pieris.jpg (31.04 KiB) Przejrzano 9669 razy
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

dość dorodny krzew, nie mam doświadczenia z pierisem ale wiem,że lubi stanowisko słoneczne oraz gleby kwaśne i bogate w substancje organiczne.
Awatar użytkownika
zontix
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 84
Rejestracja: 2009-06-09, 15:40

Post autor: zontix »

Dzięki Danka.
Właśnie - gleby kwaśne - w związku z czym wskazany jest dla nich nawóz do rododendronów (tak wyczytałam), więc go będę stosować.
Stanowisko słoneczne ma, ale martwię się o zimę - czy przetrwa w dobrej kondycji.
Ponoć wystarczy mu osłonić bryłę korzeniową (styropianem czy czymś takim) i powinien przeżyć.
Doczytałam jeszcze, że w sierpniu zawiązuje pędy kwiatowe, które dopiero ok kwietnia zaczynają kwitnąć - o ile się nie przemrożą. Nie wiem tylko w którym roku zaczynają kwitnąć - mam nadzieję, że już tego roku coś się pojawi :)
No i warto go przycinać mocno - wtedy lepiej przyrasta i można go formować.

A na dorodnego to tak chyba tylko wygląda na zdjęciu - roślinka ma może 40cm wysokości (wraz z doniczką)
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

podaję Ci link do strony naszego poradnika,trochę jest tam napisane na temat pierisa
http://poradnikogrodniczy.pl/zimozielone2.php
Awatar użytkownika
zontix
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 84
Rejestracja: 2009-06-09, 15:40

Post autor: zontix »

Teraz mój pieris nie wygląda już tak ładnie - czerwone liście zrobiły się prawie zielone... Wypuszcza maleńkie czerwone nowe listki, ale są tak małe, że słabo widoczne.
Mam nadzieję, że taki już los pierisów, że listki jak są starsze to zielenieją, a może warunki mu nie pasują??
Niektóre listki na końcach usychają - nie wiem czy z nadmiaru słońca, czy z niedoboru wody? Słońce ponoć lubią a ziemię w doniczce ma cały czas wilgotną (nie przelewam go, nie stoi w wodzie)... coś robię nie tak, tylko co?
gosial84
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 27
Rejestracja: 2009-07-14, 15:42

Post autor: gosial84 »

Nie wiem czy dobrze ale ja swojego wysadziłam do gruntu. Na razie wygląda nieźle- zobaczymy czy przetrwa zimę.
Obrazek
Awatar użytkownika
zontix
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 84
Rejestracja: 2009-06-09, 15:40

Post autor: zontix »

Trochę chyba inna odmiana niż mój (mój to Katsura), ale na pewno bardzo dobrze będzie się czuł w gruncie... Ja tak trochę eksperymentuję z pierisem na balkonie. Co do zimowania, to lepiej przetrwa w gruncie - na balkonie trzeba będzie mu dodatkowo zabezpieczać bryłę korzeniową... Tak więc Gosia, nic się nie przejmuj - będzie mu u Ciebie na pewno wspaniale :-). Pozdrawiam.
U mojego - oprócz tego, że stracił kolor - wszystko w porządku.
gosial84
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 27
Rejestracja: 2009-07-14, 15:42

Post autor: gosial84 »

Troszkę się o niego boję, ponieważ mam złe wspomnienia. Parę lat temu mój dziadek- zagorzały miłośnik roślin kupił za ponad 100 zł już na prawdę dużą roślinkę kwitnącą. Nie przetrwała pierwszego miesiąca. Być może dziadek jak to czasami bywa gdy mu na danej roślince bardzo zależy przesadził z nawozami itp. Roślina robiła się brązowa wyglądała jakby usychała w rezultacie zginęła. Życzę powodzenia z pierisem bo to naprawdę urokliwe rośliny. Pozdrawiam. Moja odmiana to Mountain Fire.
Awatar użytkownika
zontix
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 84
Rejestracja: 2009-06-09, 15:40

Post autor: zontix »

A może duża roślinka gorzej się przyjmuje w gruncie?? Nie wiem - to jest mój pierwszy pieris, więc trudno mówić, że jestem ekspertem :)
Co do nawożenia, to ja kupiłam nawóz do rododendronów - wg opisu stosuje się go raz na 2 tyg. w okresie wzrostu w bardzo niewielkich dawkach.
Mój pieris ma kwitnąć na różowo - już się doczekać nie mogę!!! A mountine fire kwitnie na biało (takie małe konwalie), prawda?
gosial84
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 27
Rejestracja: 2009-07-14, 15:42

Post autor: gosial84 »

Tak na biało mam nadzieję, że nam się uda ten eksperyment i na wiosnę pochwalimy się pięknymi zdjęciami. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
zontix
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 84
Rejestracja: 2009-06-09, 15:40

Post autor: zontix »

Pieris aktualnie wygląda tak:

NIe wiem czy lepiej go nie przesadzić do większej doniczki. Pani w sklepie mówiła, ze nie ma potrzeby, ale tak sobie myślę, że skoro normalnie żyje w ogrodzie a na dodatek ma przeżyć zimę, to może lepiej mu zrobi wsadzenie do dużej doniczki... Co myślicie? Lepiej teraz, czy poczekać do wiosny??
Załączniki
katsura.JPG
katsura.JPG (27.31 KiB) Przejrzano 9438 razy
katsura.2JPG.JPG
katsura.2JPG.JPG (28.93 KiB) Przejrzano 9438 razy
gosial84
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 27
Rejestracja: 2009-07-14, 15:42

Post autor: gosial84 »

Ja bym przesadziła z tego względu, że nigdy nie ufałam sklepom i ziemi w którą wsadzają roślinki. A dlatego, że lubię dbać o szczegóły pobiegłabym do sklepu po jakąś śliczną donicę :)
Awatar użytkownika
zontix
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 84
Rejestracja: 2009-06-09, 15:40

Post autor: zontix »

No fakt :-) - estetyka tej doniczki pozostawia wiele do życzenia...
To ja chyba zaraz popędzę do sklepu po ziemię do rododendronów i fajną doniczkę... Dam znać jak mi poszło!!
Awatar użytkownika
zontix
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 84
Rejestracja: 2009-06-09, 15:40

Post autor: zontix »

Katsura przesadzony... Doniczka chyba trochę za duża, ale może nie przewróci mu się z nadmiaru w głowie ;-)
Nie dostałam tylko ziemi do rododendronów, więc kupiłam uniwersalną - pomieszałam z tą, którą miał dotychczas. Mam nadzieję, że będzie ok. Zdjęcia dołączę jak zrobię w dzień.
ODPOWIEDZ