Pielęgnacja trawnika? skaryfikacja, wertykulacja, aeracja

Założenie i pielęgnacja, problemy z utrzymaniem trawnika.
ODPOWIEDZ
pixie7
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2020-03-10, 14:21

Pielęgnacja trawnika? skaryfikacja, wertykulacja, aeracja

Post autor: pixie7 »

Dzień dobry,

Chciałbym zadać kilka pytań nt. pielęgnacji trawnika, planuje zrobić wertykulacje, skaryfikacje i możliwe że również aeracje z dosiewem i nawożeniem na koniec. Ogólnie to mój trawnik nigdy nie był wertykulowany, jedynie trawa co roku na wiosnę była ręcznie grabiona, trawnik był zawsze koszony na bieżąco ale ma już kilkanaście lat.

Jaka jest prawidłowa kolejność procesów pielęgnacji trawnika i czy wszystkie można robić na wiosnę? Czy kolejność jak poniżej jest poprawna?
- skaryfikacja (grabienie martwej trawy, grabie elektryczne) > wertykulacja > aeracja > dosiew > nawożenie i koszenie

Kilka innych pytań,
- czy zabieg skaryfikacji należy wykonać w dwóch kierunkach czy wystarczy w jednym?
- jak głęboko zrobić wertykulacje biorąc pod uwagę że mamy już kwiecień i trawnik nie był nigdy wertukulowany i ma kilkanaście lat?
- co do aeracji, czy popularne w sklepach ogrodniczych "sandały z kolcami" są czegoś warte czy lepiej szukać czegoś innego?
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6708
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Pielęgnacja trawnika? skaryfikacja, wertykulacja, aeracja

Post autor: Petrus »

Cześć. Skaryfikacje możesz wykluczyć ponieważ przy wertykulacji wszystko co suche i martwe wyciągniesz z trawnika. Dobrze napisałeś kolejność. Najpierw wykonaj wertykulacje. Dostosuj głębokość noży do wysokości twojego trawnika tak by noże wgryzały się około 1-2 cm w glebę pod darnią. Jeżeli wertykulacja pozbawi trawnik wszystkich suchych i obumarłych źdźbeł możesz przejechać wałkiem do aeracji (jeżeli masz wertykulator z wymiennym wałkiem do aeracji). Jeżeli nie to cały trawnik musisz nakłuć widłami, ewentualnie tymi nakładkami na stopy z kolcami albo można też nałożyć pierścienie z kolcami na walec do trawy i przejechać cały trawnik. Potem ewentualna dosiewka w miejscach gdzie trawy jest mniej. Nasiona przykrywamy 1cm warstwą ziemi. Następnie nawożenie azotem. ;)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ