Pielęgnacja trawnika po zimie

Założenie i pielęgnacja, problemy z utrzymaniem trawnika.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Liska
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 33
Rejestracja: 2012-02-12, 14:44

Pielęgnacja trawnika po zimie

Post autor: Liska »

Witam,

W październiku zeszłego roku został w naszym ogródku położony trawnik z rolki (termin w którym go kładziono nie zależał od nas, kiedy go kładziono dom nie był jeszcze nasz)... wyglądał wtedy świetnie, później wiadomo, przyszła zima i pokryła go warstwą śniegu. Teraz, kiedy śnieg stopniał trawa wygląda już dużo gorzej (załączam zdjęcia). Czy to jakaś choroba, czy standardowy wygląd trawy po zimie?
Czytałam o tym, jak pielęgnować trawnik po zimie, ale natrafiłam na wiele sprzecznych informacji. Raz, że najpierw nawieźć, potem wygrabić i skosić, gdzie indziej, że najpierw grabienie, aeracja trawnika, i nawożenie... pogubiłam się ;-) Proszę więc o radę - jak, czym i kiedy pielęgnować?
Awatar użytkownika
ATA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 261
Rejestracja: 2011-03-23, 15:21

Re: Pielęgnacja trawnika po zimie

Post autor: ATA »

Najpierw czyścimy trawnik, czyli grabienie. Jeśli masz aerator to możesz nie grabić, bo przy okazji aeracji (nakłuwania) również zbierzesz zeschłą trawę. Można też użyć wertykulatora, króry delikatnie nacina murawę i tym samym pobudza korzenie do wzrostu. Dopiero teraz nawożenie.
To białe, to może być pleśń śniegowa. Musisz te miejsca starannie wyczyścić i opryskać środkiem grzybobójczym. Potem dosiać (wymieszaj nasiona z ziemią). Powodzenia.
Renata
Awatar użytkownika
Liska
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 33
Rejestracja: 2012-02-12, 14:44

Re: Pielęgnacja trawnika po zimie

Post autor: Liska »

Zgrabiłam dziś trawnik :-) po grabieniu wygląda chyba gorzej niż przed :-/ zmniejszyła się ilość suchej trawy, ale pojawiło się sporo "łysych" placków :-/ część suchej trawy nie dała się zgrabić...zauważyłam też, że w niektórych miejscach trawa nie przylega do podłoża, tylko np. przy grabieniu podnosi sie cały płat (z rolki) wraz z grabiami :-/ boję sie, że nie odratuję tego trwawnika :-(
Awatar użytkownika
ATA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 261
Rejestracja: 2011-03-23, 15:21

Re: Pielęgnacja trawnika po zimie

Post autor: ATA »

Niestety o pielęgnacji trawnika z rolki nic nie wiem. Może trawa nie ukorzeniła się dostatecznie? Uzupełnij puste miejsca. Poczekaj aż ruszy wegetacja i wtedy zobaczysz co dalej. Pewnie jakiś nawóz też by się przydał.
Renata
Awatar użytkownika
Liska
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 33
Rejestracja: 2012-02-12, 14:44

Re: Pielęgnacja trawnika po zimie

Post autor: Liska »

ATA, dzięki. Tak, nawóz juz zakupiony, czekam na włosciwy moment, żeby go użyć :-) właściwie to moze już nadszedł? :-) A czy moze powiedzieć do kiedy mniej więcej mam dać mu czas, żeby sam odbił zanim zacznę dowiewać itp.?
Awatar użytkownika
ATA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 261
Rejestracja: 2011-03-23, 15:21

Re: Pielęgnacja trawnika po zimie

Post autor: ATA »

Dosiać możesz w każdej chwili,ale jeżeli wygrabiłaś trawnik to już widać łyse miejsca.Im szybciej to zrobisz,tym szybciej wyrówna się całość murawy.Świeżo posiana trawa wymaga więcej wilgoci.Nie zapomnij o tym.
Renata
Awatar użytkownika
Liska
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 33
Rejestracja: 2012-02-12, 14:44

Re: Pielęgnacja trawnika po zimie

Post autor: Liska »

ATA, faktycznie po wygrabieniu pojawiły się już łyse placki :-/ Dosieję zatem tam w najbliższym czasie :-) Mam zatem jeszcze jedno pytanie-czy przed dosianiem oczyścić te miejsca całkowicie, tzn. usunąć resztki korzeni i pozostałe kępki suchych źdźbeł?
Awatar użytkownika
ATA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 261
Rejestracja: 2011-03-23, 15:21

Re: Pielęgnacja trawnika po zimie

Post autor: ATA »

Myślę, że jeżeli wyczyścisz z pozostałości po obumarłej trawie,to będzie zdrowiej dla nasion i nowej trawki. Spulchnij ziemię, posiej, delikatnie posyp ziemią żeby ptaszki wszystkiego nie wydziobały,udepcz i podlewaj. Staraj się potem nie stąpać w te miejsca. No i poproś żeby urosła, jak mówią w jednym z programów ogrodniczych. Powodzenia.
Renata
Awatar użytkownika
Liska
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 33
Rejestracja: 2012-02-12, 14:44

Re: Pielęgnacja trawnika po zimie

Post autor: Liska »

Poproszę :-) Dzięki ATA.
ODPOWIEDZ