Pielęgnacja trawnika - czym kosić?

Założenie i pielęgnacja, problemy z utrzymaniem trawnika.
ODPOWIEDZ
risee
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2011-05-06, 15:04

Pielęgnacja trawnika - czym kosić?

Post autor: risee »

Czym najlepiej pielęgnować trawnik? Mój właśnie zaistniał ;) jest bardzo rozległy ale ma też kliny z rabatek i jest urozmaicony okrągłymi rabatami... problem w tym, że nie wiem czym kosić, czy kupić kosiarkę spalinową i do tego żyłkową czy może jednak elektryczna?
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Ogólna zasada jest tak, że elektryczna starcza do trawników do 500 m kw. Na większy trawnik raczej trzeba już spalinową. Jeżeli trawnik ma ponad 1000 m kw. to koniecznie kosiarka musi mieć też napęd na koła, bo nie dasz rady pchać.

Wszystko zależy też od kształtu ogrodu i dostępu do źródła elektryczności. Jeżeli z kablem długości 25 m dotrzesz w każdy zakątek trawnika to elektryczna będzie ok (wraz ze wzrostem długości kabla, spada napięcie). Zastanów się też czy kabel zasilający nie będzie utrudniał manewrów np. między drzewami i krzewami.

Ogólnie jednak, jeżeli trawnik nie jest zbyt duży i wystarczy kosiarka elektryczna, to taką polecam, bo jest tańsza w eksploatacji i wymaga mniej zabiegów serwisowych (silnik spalinowy to większy problem). Jeżeli to trawnik przydomowy to znaczenie ma też, że elektryczna pracuje ciszej. Przy spalinowej sąsiedzi Cię "znienawidzą".

To tak po krótce. Więcej na ten temat w naszym poradniku: Jaką kosiarkę kupić?
Rafał
miłekwiosenny
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 35
Rejestracja: 2011-08-31, 11:45

Post autor: miłekwiosenny »

wtrącę słówko w ten wątek ;-) podejrzałam jak pielęgnują :roll: trawniki w Irlandii; są tam przepiękne; otóż koszą je raz w tygodniu i to bez kosza; zaczęliśmy robić tak samo, przynajmniej na dużej powierzchni rozwiązaliśmy problem co robić z trawą :roll: rośnie bujnie, trawa się poprawiła, a ta skoszona się jakoś lasuje i nawozi trawnik; gdyby nie co ranne kopce krecie w ilości 20 szt. byłaby idealna :-)
Awatar użytkownika
waldek727
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 397
Rejestracja: 2011-07-23, 01:16

Post autor: waldek727 »

Risee.Jak możesz to dołącz zdjęcie z ogólnym widokiem trawnika.Napisz kiedy wysiałeś trawę i ile metrów kwadratowych ma Twój trawnik.Przypuszczam,że jeśli otoczony jest rabatkami to nie jest to zbyt duża powierzchnia.
Miłkuwiosenny.Czy będąc w Irlandii i obserwując pielęgnację tych wspaniałych ,,wyspiarskich" trawników, przyjrzałaś się również typowi kosiarek jakich używają?Świeżo skoszona trawa jest świetną pożywką dla samej siebie.Utrzymuje wilgoć i dostarcza azotu na stałym, odpowiednim dla niej poziomie.
Jest jednak jedno małe ale,którego zapewne nie zauważyłaś.Do tego typu zabiegu Irlandczycy używają kosiarek z podwójnym ostrzem przystosowanym do mulczowania trawy. Podczas koszenia, materia roślinna ulega bardzo drobnemu przemiałowi i wyrzucana w takiej postaci opada bezpośrednio na glebę pod korzenie i ulega natychmiastowej przemianie i rozłożeniu.
Nie polecam naśladownictwa kosiarkami tylko z jednym nożem.Przez jakiś czas może to przynosić efekty, ale stosując takie koszenie na dłuższą metę,bez dodatkowego wygrabiania ściętej trawy na pewno zniszczymy sobie trawnik.
miłekwiosenny
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 35
Rejestracja: 2011-08-31, 11:45

Post autor: miłekwiosenny »

szczerze mówiąc to nie przyglądałam się kosiarkom zbyt dokładnie, ale były chyba :-/ jak nasze; widziałam po deszczu resztki skoszonej trawy, jak sianko, ale milutkie; ja mam około 2tys. metrów trawnika, nie jest idealny głównie przez krety, ale pamiętając jaki był, jestem z niego całkiem zadowolona :lol: przy okazji luzu czasowego, wrzucę fotki :hyhy:
ODPOWIEDZ