Pielęgnacja traw i problemy w uprawie - pytania do eksperta

Tu rozmawiamy o turzycach, miskantach, kostrzewach i innych.
ODPOWIEDZ
Cytrynian
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2022-03-10, 12:11

Re: Trawy ozdobne Petrusa.

Post autor: Cytrynian »

Kiedy dokładnie można rozdzielać trawę? Najlepiej?
I w jaki sposób? Bo myślałem, żeby po prostu szpadlem przedzielić, czy jest jakiś specjalny sposób?
Załączniki
Trawa.jpg
Trawa1.jpg
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Trawy ozdobne Petrusa.

Post autor: Petrus »

Rozplenice lepiej dzielić jak widać już pierwsze wyrastające zielone źdźbła. jest to końcówka kwietnia lub maj, zależnie od pogody.
Stare okazy dzieli się ciężko bo kępa korzeniowa jest mocno zwarta, sucha i zbita a środek zazwyczaj się starzeje i młode liście wyrastają na brzegach. Ogólnie rzecz biorąc najlepiej wbić bardzo ostry szpadel w środek kępy i dzielić na 2 lub 4 części.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Beja06
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2022-03-17, 15:21

Pielęgnacja traw i problemy w uprawie - pytania do eksperta

Post autor: Beja06 »

Dzień dobry, trafiłam na forum przez czysty przypadek ale już widzę, że dobrze trafiłam.
Mam kilka pytań do Pana. Pierwsze dotyczy traw, które brat przywiózł mi późną jesienią w ogromnych donicach. Na etykietkach doczytałam się, że są to miskanty: yakushima dwarf oraz purple fall. Kompletnie nie wiem co mam z nimi zrobić. Jak wspomniałam obie są w ceramicznych, dużych donicach. Będę ogromnie wdzięczna za wskazówki i w ogóle podpowiedzi co i kiedy mam z nimi robić. Nadmienię, że chcę je wysadzić na rabatę (wystawa południowa), ziemię mam kompostową. Na rabacie mam już róże i lilie. Planujemy dokupić hortensje i tu pojawia się kolejne pytanie - jakie? Nie chcemy wysokich i bardzo rozłożystych ale coś niższego, co nie zagłuszy róż i lilii. W drugiej części rabaty mam kilka lilii drzewiastych ale mają dopiero 2 lata, więc nie są to olbrzymy.
Bardzo proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7919
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Trawy ozdobne Petrusa.

Post autor: Elzbieta M »

Witaj Beju. Odnośnie traw odpowie Ci nasz ekspert Petrus ale masz też pytania o inne rośliny. Proponowałabym, abyś założyła swój wątek w dziale Mój piękny ogród i tam porozmawiamy o interesujących Cię problemach. Może opowiesz, też o swojej działce? A jeśli nie , to pytania o inne rośliny zadaj w innym wątku, np drzewa i krzewy ozdobne. Chętnie coś Ci podpowiem.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Pielęgnacja traw i problemy w uprawie - pytania do eksperta

Post autor: Petrus »

Cześć. Beju obecnie w ciągu dnia jest ciepło więc oby dwa miskanty możesz wyciągnąć z donicy i posadzić je na rabacie. Wykop dołek na rabacie wielkości donicy, wyjmij trawy z donic i umieść w dołku. Oczywiście suche pędy miskantów przytnij.
Jeżeli chcesz posadzić niskie hortensje bukietowe (max 70 cm wysokości) mogę polecić hortensje bukietową 'Bobo' lub 'Polestar'.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Beja06
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2022-03-17, 15:21

Re: Pielęgnacja traw i problemy w uprawie - pytania do eksperta

Post autor: Beja06 »

Witam,
pięknie dziękuję za odpowiedź i wskazówki. Na jaką wysokość ściąć te miskanty?
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Pielęgnacja traw i problemy w uprawie - pytania do eksperta

Post autor: Petrus »

Śmiało możesz ściąć 10 cm nad ziemią. ;)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ