Pielęgnacja "przelanej" hoi

Kącik dla miłośników Hoji
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
porfiria
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 22
Rejestracja: 2011-05-11, 16:16

Pielęgnacja "przelanej" hoi

Post autor: porfiria »

Witam serdecznie! Pod moją opiekę trafiła hoja, którą poprzedni właściciel posadził w jednej doniczce z zielistką i podlewał dość często i obficie. Hoja wygląda całkiem nieźle, ale przez systematyczne przelewanie przegniły jej korzenie. Odkryłam to podczas przesadzania hoi do osobnej doniczki - mimo wielkiej ostrożności, z ziemi wyszedł pęd z może dwoma skromnymi korzonkami. Reszta korzeni została w ziemi. Normalnie ukorzeniam rośliny w wodzie, tym razem jednak zrobiłam wyjątek i zasadziłam hoję od razu w ziemi. Może ktoś ma jakiś pomysł na zwiększenie szans przeżycia tego kwiatka? Czy dobrze mi się wydaje, że ziemia powinna być lekko wilgotna przez cały okres wytwarzania nowych korzeni? I jak długo może to potrwać (tygodnie czy raczej miesiące)? Czy nawożenie roślinki humusem w tym czasie jest dobrym pomysłem?

Będę wdzięczna za wszelkie sugestie ;-)
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Jeśli stworzysz jej odpowiednie warunki to powinna sobie poradzić z dwoma korzeniami i mocniej się zakorzenić. Nic nie piszesz jak duża jest roślina, przydałoby się zdjęcie.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Witaj. Faktycznie wielkość rośliny ma znaczenie. Zaraz po posadzeniu rośliny powinnaś skrócić jej pędy do około 20 cm (chyba, że już to zrobiłaś, lub roślinka jest mniejszych rozmiarów) i w miarę możliwości nałożyć woreczek na doniczkę. Wtedy pobudza to roślinę do wytwarzania korzeni. A nawożenie owej rośliny na początek odradzam. Zbyt duże stężenie gleby blokuje powstawanie włośników na korzeniach, co za tym idzie słabe ukorzenienie. Nie podlewaj też zbyt dużo, ziemia powinna być dobrze napowietrzona i odpowiednio przeschnięta. Docierający tlen do korzeni to podstawa. Pozdrawiam.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
porfiria
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 22
Rejestracja: 2011-05-11, 16:16

Post autor: porfiria »

Bardzo dziękuję za zainteresowanie i dobre rady. Roślinka ma jeden jedyny pęd długości 23 cm, więc może nie będę jej skracać. Niestety zdjęcie będę mogła zamieścić dopiero jutro (problemy natury technicznej).

Petrusie, o jaki dokładnie woreczek chodzi? Parciany czy foliowy? Lepszy będzie przezroczysty czy lekko ograniczający dostęp promieni słonecznych? Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Post autor: lilia0405 »

Foliowy, żeby stworzyć mini szklarenkę.
Awatar użytkownika
porfiria
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 22
Rejestracja: 2011-05-11, 16:16

Post autor: porfiria »

Dzięki, Lila! Już naciągnęłam worek, pozostaje mi czekać na efekty.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Nie zapomnij czasem, tak co 2 lub 3 dni ściągnąć woreczek na około 30 min, żeby roślinka sobie pooddychała :-D
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
porfiria
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 22
Rejestracja: 2011-05-11, 16:16

Post autor: porfiria »

Nie zapominam! :mrgreen: Zostawiłam jej też mały otwór w torebce, żeby za bardzo się nie kisiła ;-)
ODPOWIEDZ