Pielęgnacja oczek wodnych na bieżąco

Jak założyć i pielęgnować oczko. Sprzęt do oczek, fontanny, kaskady, strumyki itp.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Pielęgnacja oczek wodnych na bieżąco

Post autor: Petrus »

Danusiu faktycznie musisz trochę oczyścić tą wodę z tych glonów bo niezłe 'bajoro' Ci się zrobi zaraz. ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Pielęgnacja oczek wodnych na bieżąco

Post autor: Danka »

Petrus pisze:Danusiu faktycznie musisz trochę oczyścić tą wodę z tych glonów bo niezłe 'bajoro' Ci się zrobi zaraz. ;-)
Piotruś tak to było w 2012 r. W tej chwili to jest tak :->
Obrazek
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Pielęgnacja oczek wodnych na bieżąco

Post autor: Merghen »

Sprawdziłam już kwasowość i twardość wody i dodałam już preparat podnoszący ich wartości. Dodałam też specjalny preparat, który zaciemnia lustro wody i powoduje słabszy rozwój glonów. Teraz jeszcze dodam startowy dla roślin i ryb. Jedynie muszę jeszcze usunąć resztki roślin.
Obrazek
Ta ciemna woda jest właśnie od tego preparatu.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Pielęgnacja oczek wodnych na bieżąco

Post autor: Danka »

Małgosiu, bardzo ładne "leśne" otoczenie :hyhy:
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Pielęgnacja oczek wodnych na bieżąco

Post autor: Petrus »

To teraz Danusiu oczko wygląda super. Woda oczyszczona i miejsce na nowe lilie :-)

Pewnie dodałaś preparat z garbnikami, dlatego zabarwienie wody jest mocno brązowe. Tylko niektóre ryby nie mogą żyć w takiej wodzie ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Pielęgnacja oczek wodnych na bieżąco

Post autor: Danka »

Petrus pisze:To teraz Danusiu oczko wygląda super. Woda oczyszczona i miejsce na nowe lilie :-)

Pewnie dodałaś preparat z garbnikami, dlatego zabarwienie wody jest mocno brązowe. Tylko niektóre ryby nie mogą żyć w takiej wodzie ;-)
Piotruś moja sadzawka jest ekologiczna :-D Chyba raz tylko sypnęłam do niej jakiś środek ekologiczny. Od tamtej pory zero dodatków. Jedynie dwa lata temu była usuwana pałka, a przy okazji inne roślinki. Jesienią robiłam porządek nad brzegiem i zmniejszyłam ilość niezapominajki i kaczeńców.W kwietniu 2013 roku tak było.
_DSC6861.JPG
Awatar użytkownika
Rewi
Ekspert
Posty: 48
Rejestracja: 2016-02-08, 15:24

Re: Pielęgnacja oczek wodnych na bieżąco

Post autor: Rewi »

Danka to się chwali taki zbiornik to raj dla fauny i flory! :) Ekologicznie i pięknie wszystko da się utrzymać w dobrym stanie bez chemii. :)
Uwielbiam wodę w ogrodzie! ;-)

Pozdrawiam, Ewa!
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Pielęgnacja oczek wodnych na bieżąco

Post autor: Petrus »

Danusiu ja wiem, że masz ekologiczne oczko. Ten drugi akapit mojej wypowiedzi był do Małgorzaty ;)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Pielęgnacja oczek wodnych na bieżąco

Post autor: Danka »

Ewa dziekuję :mrgreen:
Petrus pisze:Danusiu ja wiem, że masz ekologiczne oczko. Ten drugi akapit mojej wypowiedzi był do Małgorzaty ;)
A ja myślałam, że to do mnie :hyhy:
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Pielęgnacja oczek wodnych na bieżąco

Post autor: Merghen »

Piotrze wiem ale te dwie rybki, które sobie w nim żyją już się przyzwyczaiły. I środek ten daję tylko wiosną, gdy nie ma dużo roślinności. Jak zaczynają rosnąć dodaję tylko na PH/KH i ewentualnie jakiś nawóz do roślin, który zwiera też odpowiednie składniki dla ryb.

Niestety, przy tak małym oczku takie środki są niezbędne :] Marzę o tym by mieć kiedyś tak dużą działkę by było na nim duże, ekologiczne oczko...
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Pielęgnacja oczek wodnych na bieżąco

Post autor: Petrus »

To jakie masz rybki? No tak, tak małe oczko bez preparatów od razu by zzieleniało ;-) Chociaż, dało by się je powiększyć jeszcze :-) że tak powiem.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Pielęgnacja oczek wodnych na bieżąco

Post autor: Merghen »

Będzie lekko powiększane ale dopiero jak zacznie przeciekać. Niby jest tylko dana folia tzw. budowlana. Nie jest bardzo wytrzymała więc w każdej chwili możemy ją wymieniać. Pewnie zdecydujemy się jesienią albo za rok wiosną. Wtedy na pewno będzie lekko powiększone i pogłębione. A rybki to karasie - jeśli dobrze pamiętam nazwę bo nie najlepiej się znam na rybach... :zawstydzony:
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
Rewi
Ekspert
Posty: 48
Rejestracja: 2016-02-08, 15:24

Re: Pielęgnacja oczek wodnych na bieżąco

Post autor: Rewi »

Pewnie są to karasie te rybki są naprawdę harde i wytrzymują najgorsze warunki ;-)
Uwielbiam wodę w ogrodzie! ;-)

Pozdrawiam, Ewa!
Awatar użytkownika
Marcelina
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 9
Rejestracja: 2017-09-30, 22:47

Re: Pielęgnacja oczek wodnych na bieżąco

Post autor: Marcelina »

Jakie sposoby stosujecie na glony i mętną wodę w oczku? Mam małe oczko wodne, nawet można powiedzieć, że bardzo małe. Głębokie na około 1,5 metra, ale o niewielkiej powierzchni. Trochę czytałam o pielęgnacji oczka wodnego i wiem, że bardzo ważny jest dobry filtr więc się w taki zaopatrzyłam, ale myślę jeszcze o roślinach, które zapobiegają rozwojowi glonów i mętnieniu wody. Jeśli to nie pomoże sięgnę po jakiś preparat bakteryjny, który na pewno zadziała. W akwarium się to sprawdza więc mam nadzieję, że w oczku również będzie sukces :D
ODPOWIEDZ