Pielęgnacja oczek wodnych na bieżąco

Jak założyć i pielęgnować oczko. Sprzęt do oczek, fontanny, kaskady, strumyki itp.
Awatar użytkownika
mariusz139
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 583
Rejestracja: 2009-01-31, 01:03

Re: Pielęgnacja oczek wodnych na bieżąco

Post autor: mariusz139 »

Glonów nitkowatych pozbądź się jak najwięcej, następnie wlej AlgoFin (50ml/1000lwody), powtórz zabieg po ok. 4 tygodniach.
AlgoRem niszczy zielenice i inne nieczystości grudkując je i wyrzucając na powierzchnię wody. Wszystko to trzeba zebrać bardzo drobniutką siateczką, najlepiej pończochą nałożoną na konstrukcję z drutu, na pazurki plastikowe itp. Działa on bardzo szybko, bo przy słonecznej pogodzie i dobrej twardości węglanowej (minimum 4*dH), do kilku godzin zamienia mętną wodę w kryształ.
Natomiast AlgoFin upośledza metabolizm glonów nitkowatych, fotosyntezę, a tym samym dalszy ich rozwój, doprowadzając do powolnego obumierania. Ważne jest aby przed zastosowaniem preparatu usunąć ich jak najwięcej, w przeciwnym razie obumarłe szczątki skończą na dnie zbiornika. :)
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7899
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Pielęgnacja oczek wodnych na bieżąco

Post autor: Elzbieta M »

To może powinnam jeszcze kupić Algo Rem? Tylko jaka wtedy powinna być kolejność moich prac? Że ręczny zbiór glonów to pozycja nr 1- to wiadomo. A co wlać w następnej kolejności? Chemię chcę zastosować tylko na początku , a później wprowadzić rośliny oczyszczające wodę :hurra:
Aż mnie korci, żeby napisać, że rozłożę leżaczek w pobliżu i będę... :rotfl: ...patrzeć, jak to za mnie robią. :lol:
Awatar użytkownika
mariusz139
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 583
Rejestracja: 2009-01-31, 01:03

Re: Pielęgnacja oczek wodnych na bieżąco

Post autor: mariusz139 »

Moim zdaniem nie ma potrzeby robienia na zaś zapasów z środków chemicznych. Obecnie nawet nie wiesz czy AlgoRem będziesz musiała użyć. Jest sporo różnych preparatów :roll: , ale już nie będę Ci mieszał w głowie.
O skuteczności chemii należy odkryć prawdę we własnym oczku. Myślę, że o tym jeszcze będziemy pisać, chwilowo troszeczkę ciężko z czasem :hyhy: .
Pozwolę sobie na króciutkie rozwinięcie tematu. Te dwa preparaty (AlgoRem, AlgoFin) wymieniłem nie bez powodu, są one najczęściej stosowane w naszych oczkach. Każdy z tych preparatów ma inne spektrum działania, AlgoRem niszczy zielenice (zielona woda), AlgoFin- glony nitkowate. Preparaty są dość skuteczne- wielką burzę wśród użytkowników oczek wodnych wywołało znikniecie AlgoFinu z naszego krajowego rynku, czyli świadczy to o jego popularności wśród użytkowników. Tak na marginesie, dowiedziałem się że można nim już spokojnie handlować do roku 2014.
Skuteczność to plus, ale gdzieś muszą być strony ujemne. Tak krótko sprzedawcy nas informują: AlgoFin niszczy glony nitkowate, jest skuteczny przy zwalczaniu rzęsy, nie szkodzi rośliną wodnym. No i jak tutaj im uwierzyć, gdy sami piszą dwa sprzeczne zdania w jednej regułce. Przecież glony, rzęsa, rzęśl to wszystko rośliny powiązane z środowiskiem wodnym. Cała zagadka tkwi w biologii roślin wodnych. Nie zapędzając się w szczegóły, krotko to wyjaśnię. Glony nitkowate jako pierwsze reagują na wszelkie zmiany środowiska w którym żyją, głównie dotyczy to parametrów wody, zacieniowania. Jako pierwsze wchłaniają też bez umiaru środki chemiczne, co powoduje ich szybkie obumieranie. Stosowanie się do dawek obliczonych przez producenta jest bardzo ważne, jeśli przedobrzymy, to nie unikniemy ujemnego wpływu AlgoFinu na pozostałe rośliny wodne, wyżej usystematyzowane. W kolejce po glonach na AlgoFin reagują rośliny pływające. Rzęsa i rzęśl często ustępuje całkowicie. Piscja, eichhornia, limnobium, salwinia i nawet kotewka doznają upośledzenia prawidłowego rozwoju, zakłóceń w przemianie materii.
Elżbieto, możesz też stosować biopreparaty.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7899
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Pielęgnacja oczek wodnych na bieżąco

Post autor: Elzbieta M »

Dzięki. Nie chcę za dużo chemii , myślę , że jak zbiorę glony i raz czy dwa wleję algofin , zanim posadzę rośliny, to wystarczy. Przecież w poprzednim wcieleniu oczka - glonów nie było , więc mam nadzieję , że i tu sytuacja się unormuje. Jak znajdziesz chwilkę czasu , to napisz proszę parę zdań o biopreparatach - rozumiem , że z wiosną nawał prac....
Awatar użytkownika
waldek727
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 397
Rejestracja: 2011-07-23, 01:16

Re: Pielęgnacja oczek wodnych na bieżąco

Post autor: waldek727 »

Znowu czytam o zastosowaniu chemii w ogrodzie i jej trujących związkach.
Kolejny raz zadaję sobie pytanie. Po co?
Po co się rozpisywać o biopreparatach?
Elżbieto.
EM-A w odpowiedniej proporcji i to wszystko. Będziesz miała zdrowe rybki, bujną roślinność i kryształową wodę.

Pozdrawiam Waldek.
,,Ogród, który żyje w zgodzie z naturą żyje pełnią życia"
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7899
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Pielęgnacja oczek wodnych na bieżąco

Post autor: Elzbieta M »

Waldku , bez chemii zwalczyłam glony :-D
A swoją drogą ciekawe rzeczy piszesz - to EMy też do oczka można? I glony zlikwidują?
Awatar użytkownika
mariusz139
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 583
Rejestracja: 2009-01-31, 01:03

Re: Pielęgnacja oczek wodnych na bieżąco

Post autor: mariusz139 »

Proszę obejrzyj ten krótki filmik.
Ja niestety niewiele ci pomogę. Kilka lat temu brałem pod uwagę EM Naturalnie Aktywny opracowany przez Pana występującego w filmiku - do zabiegu nie doszło.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Pielęgnacja oczek wodnych na bieżąco

Post autor: Danka »

Mi także przyda się taka informacja :-D
Awatar użytkownika
mariusz139
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 583
Rejestracja: 2009-01-31, 01:03

Re: Pielęgnacja oczek wodnych na bieżąco

Post autor: mariusz139 »

Cieszy mnie to, tyko że ja nic nie zrobiłem oprócz wstawienia filmiku. ;-) Danusiu mam w tym kierunku dostateczną wiedzę teoretyczną, a brak mi praktycznej, dlatego też nie podejmuję dyskusji aby nie zapędzić się w kozi róg. :przestraszony:
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Pielęgnacja oczek wodnych na bieżąco

Post autor: Danka »

Mariusz podobnie jest u nie mnie. Sadzawkę mam od kilku lat ale ciągle się uczę i to przeważnie na własnych błędach. Bo typowego oczka wodnego nie posiadam, a staw to także nie jest :-D
Awatar użytkownika
mariusz139
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 583
Rejestracja: 2009-01-31, 01:03

Re: Pielęgnacja oczek wodnych na bieżąco

Post autor: mariusz139 »

Spójrz jak wygląda sadzawka którą zrobiłem 2011- czy odpowiada Ci mój styl tj. dziko i gęsto :lol:
Jeśli tak, to służę poradami. Sadzawkę masz piękną, jeśli chodzi o dobór roślin, to masz gdzie rozwinąć skrzydła. :roll:
Załączniki
038.JPG
065.JPG
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7899
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Pielęgnacja oczek wodnych na bieżąco

Post autor: Elzbieta M »

Pięknie u Ciebie. Piszesz , Mariusz , że zrobiłeś sadzawkę - ale przypuszczam , że to był naturalny zbiornik wodny? Oby moje oczko było w przyszłości choć małym wycinkiem tego , co pokazujesz :lol: Chciałabym pooglądać więcej takich zdjęć , zresztą przypuszczam , że nie tylko ja.
użytkownik usunięty

Re: Pielęgnacja oczek wodnych na bieżąco

Post autor: użytkownik usunięty »

Najbardziej podobają mi się takie "dzikie" stawy. Ten który jest pokazany na zdjęciach wygląda zupełnie jakby stworzyła go natura, nie ludzka ręka. :)
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Pielęgnacja oczek wodnych na bieżąco

Post autor: Danka »

To może moją sadzawkowa "dzikość" będzie się podobać.
Obrazek
A muszę zniszczyć glony, które zasłoniły prawie całe lustro wody. Mariusz twoja sadzawka mi także się podoba.
Prosiłabym Cię o założenie swojego sadzawkowego wątku. Musze wreszcie i ja się zmobilizować. ;-)
Awatar użytkownika
Rewi
Ekspert
Posty: 48
Rejestracja: 2016-02-08, 15:24

Re: Pielęgnacja oczek wodnych na bieżąco

Post autor: Rewi »

Wraz z nastaniem wiosny trzeba pamiętać o pracach pielęgnacyjnych oczka wodnego: wycinamy resztki roślin, oczyszczamy dno z mułu, robimy podmianki wody, uzupełniamy ubytki i sprawdzamy stan szczelności zbiornika. ;-)
Uwielbiam wodę w ogrodzie! ;-)

Pozdrawiam, Ewa!
ODPOWIEDZ