Pielęgnacja iglaków po zimie

Uprawa drzew i krzewów iglastych. Choroby, szkodniki itd.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
roza333
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 191
Rejestracja: 2009-08-15, 15:52

Pielęgnacja iglaków po zimie

Post autor: roza333 »

Co dolega mojemu iglakowi może ktoś wie?
Załączniki
DSC02127_450x600.JPG
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

To objaw obserwowany teraz, po zimie? Najprawdopodobniej przemarzł lub usechł (iglaki zużywają wodę przez cały rok, mroźne suche wiatry mogą im szkodzić, dlatego zimą w okresach odwilży warto nawadniać). Ja bym uschniętą część wyciął i zobaczył czy odżyje.
Rafał
Awatar użytkownika
roza333
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 191
Rejestracja: 2009-08-15, 15:52

Post autor: roza333 »

dziękuję tak zrobię
Grzegorz180162
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2010-05-27, 19:23

Prośba o pomoc

Post autor: Grzegorz180162 »

W tym roku po zimie prawie wszystkie iglaki zaczęły podsychać. Przesyłam zdjęcia. Może ktoś będzie umiał rozpoznać powód.
Załączniki
zdjęcie 1.JPG
witeks1968
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 666
Rejestracja: 2010-05-10, 20:07

Post autor: witeks1968 »

Najbardziej dostały cyprysiki(ten srebrnawy) i to wszędzie. Temperatura zrobiła swoje.
Z tym tzw. przyschniętym to się chyba nic nie da zrobić. Nadzieja, że się odmłodzi, choć mała. Przy tujach zauważyłem objawy podobne do działania grzybów. Ja wtedy profilaktycznie stosuję topsin lub bravo, ale to ja tak robię.
Awatar użytkownika
Daniel-ogrodnik
Ekspert
Posty: 69
Rejestracja: 2009-10-13, 14:41

Post autor: Daniel-ogrodnik »

Raz że temperatury zrobiły swoje ale również szara pleśń i inne grzyby. Grzyby mogą pojawić się wtórnie na martwych tkankach ale należy pamiętać że osłabione osobniki są bardziej podatne na infekcje grzybowe. Dlatego opryski topsinem czy bravo jest jak najbardziej wskazane.
Grzegorz180162
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2010-05-27, 19:23

Post autor: Grzegorz180162 »

Bardzo dziekuje za podpowiedzi. Rzeczywiście pryskałem na owady natomiast już dawno nie pryskałem na grzyby. Cos pewnie sie pojawiło.

pozdrawiam
Jo:))
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2010-05-30, 20:40

Iglakom coś dolega

Post autor: Jo:)) »

Iglaki w moim ogrodzie nie maja się dobrze :-( Jedne brązowieją po przycięciu w jesienią zeszłego roku,
a choinki maja na gałązkach coś podobnego do szyszek. Dom z ogrodem kupiłam w lecie zeszłego roku i te "szyszki" już tam były czyli nie jest to sprawa nowa.Byłabym wdzięczna jeśli ktoś podpowiedziałby mi co robić.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Te szyszki na świerkach to ochojniki, mszyca drzew iglastych. O szkodnikach poczytasz tutaj http://poradnikogrodniczy.pl/iglaki4.php A te przycięte albo przemarzły albo dopadła je choroba grzybowa. Poczytaj wątek o iglakach, w tym roku już sporo na ten temat było na forum.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Hej :-D Wydaje mi się, że jałowce przemarzły. Są brązowe na brzegach ponieważ z tych stron były narażone na zimny wiatr.
Na świerkach ten szkodnik to ochojnik świerkowy.Są to mszyce a te narośla to galasy w których żerują larwy. Wczesną wiosną gdy temperatura powietrza przekroczy 12stopni należy drzewka opryskać jednym 2% roztworem preparatu olejowego Promanal 60EC , 0.02% roztworem insektycydu Fastac 100 EC lub podlać preparatem Confidor 200 SL. W czasie wegetacji można opryskiwać drzewka Mospilanem20SP, Decisem lub Talstarem.Warto zwrócić uwagę czy obok świerków nie ma modrzewi .Jeśli tak to drzewka te też należy opryskać. Pozdrawiam
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
OluTekXD
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2010-06-28, 19:32

Co to za szkodniki lub choroba?

Post autor: OluTekXD »

Witam wszystkich! Od dłuższego czasu zaobserwowałam na moich drzewkach iglastych, że najpierw igły robią im się brązowe i suche, a później wszystko odpada. Wiecie czym może byc to spowodowane?



P.S. Dołączam zdjęcie drzewka.

Z góry serdecznie dziekuję za pomoc :)
Załączniki
DSC_0133.jpg
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Witam. Myślę, że to choroba grzybowa. Drzewka zostały zaatakowane grzybem. Widzę, że inne tez łapie grzyb. Możesz zastosować opryski Topsinem. Pozdrawiam
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ