Piękny i zdrowy trawnik.

Założenie i pielęgnacja, problemy z utrzymaniem trawnika.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
waldek727
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 397
Rejestracja: 2011-07-23, 01:16

Piękny i zdrowy trawnik.

Post autor: waldek727 »

Ograniczanie nawożenia gleby na której rośnie trawa tylko do azotu jest największym i najczęściej popełnianym błędem. Dla prawidłowego rozwoju darni, a więc systemu korzeniowego i liści najważniejszymi składnikami odżywczymi są: fosfor, potas, magnez i żelazo.
To pod wpływem tych pierwiastków nasz trawnik będzie zawsze wyglądał jak piękny, soczyście zielony i jedwabisty dywan.

Azot powinien być dostarczany tylko w takich dawkach aby gwarantował trawie prawidłowy wzrost.
Nieprawdą jest co często słyszę i o czym czytam, że pod wpływem dużej zawartości tego pierwiastka trawy silniej się ukorzeniają.
Zbyt duża dawka azotu powoduje bardzo silną wegetację traw co w konsekwencji w dużym stopniu osłabia jej system korzeniowy. Najcenniejszymi pierwiastkami do uzyskania mocnego i głębokiego systemu korzeniowego roślin jest: fosfor, potas i krzem.
Nieodpowiednie nawożenie gleby azotem przyczynia się także do atakowania jej wieloma chorobami takimi jak: mączniak prawdziwy, rizoktonioza, głownia plamista czy też różnego rodzaju zgorzeli.

Przed pierwszymi pracami związanymi z założeniem nowego trawnika najważniejszą czynnością jaką powinniśmy wykonać jest przeprowadzenie analizy gleby, oraz zbadanie jej odczynu.

Możemy to zrobić samodzielnie wg instrukcji z poradnika ogrodniczego: jak zbadać glebę w ogrodzie

Od tego zależeć będzie czy przez lata cieszyć się będziemy zdrowym zielonym trawnikiem, czy też spoglądać na żółte źdźbła trawy rozsiane wśród chwastów i mchów.
Po analizie zasobności gleby należy uzupełnić jej składniki pokarmowe w odpowiednich dawkach.
Natomiast co do odczynu gleby, to zbyt wysokie lub za niskie pH uniemożliwi korzeniom pobieranie składników mineralnych.
Tak więc zamiast przywracać trawnik do właściwej formy i kondycji lepiej jest od razu zastosować się do powyższych wskazówek.

Do pielęgnacji trawników nie używam nawozów mineralnych.
Stosując nawozy organiczne należy pamiętać, że nie ma takich nawozów do: trawy, róż, roślin kwasolubnych czy iglaków. Po prostu nie ma. Są to tylko bezmyślne napisy na opakowaniach.
Stosując nawozy organiczne nie odżywiamy bezpośrednio roślin przez ich korzenie, natomiast żywimy organizmy glebowe które dopiero doprowadzają nawozy i substancje w nich zawarte do formy przyswajalnej przez rośliny.

Najodpowiedniejszy dla trawy jest skład NPK w proporcji 6-2-4 + mikroelementy.

Pozdrawiam .Waldek.
,,Ogród, który żyje w zgodzie z naturą żyje pełnią życia"
krystynac50
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 22
Rejestracja: 2010-01-27, 20:50

Re: Piękny i zdrowy trawnik.

Post autor: krystynac50 »

Witaj Władku ja też w tym roku zakładam na części mojej działki nowy trawnik. trawnik na działce mam oo 12 lat i przez 10 lat nie miałam z nim kłopotu . Założyliśmy go na warzywniku . ziemia u nas jest torfowa. Nasiona kupiliśmy trawy boiskowj dość tanie . Jak nam pięknie rósł ten trawnik . Z około 200m kw co 2 tyg kosił mąż 5 -7 koszy trawy , zasilaliśmy kompostowniki sąsiadów. Przez 5 lat trawa rosła sama bo wilgoci u nas było dużo, latem podczas upałow jak uklękłam na trawie kolano było wilgotne. Zazdrościli nam go wszyscy sąsiedzi . No i w 2000 zaczeliśmy budowę nowego domku działkowego . Trawa zniszczyła się
Teren jest wilgotny i niski więc postanowiliśmy trochę go podnieść. Przywieźliśmy 2 przyczepy ziemi [*]niby ornej rozrzucili przekopali starą trawę . Rozsypali nawóz , pięknie wygrabili, wyrównali , zasiali, uwałowali . Trawę kupiliśmy w sklepie internetowym Gadarze nadającą się na tereny intensywnie użytkowane wolno rosnącą. No i klops jak trawa podrosła okazało się że są w niej inne jednoliścienne rośliny u nas nazywają to plastucha . Wygląda jak trawa o szerokich liściach rosnąca płożąco i tworząca gniazda . Oprócz tego po ostatniej powodzi rozmnożyły się turkucie które kopiąc korytarze niszczą trawnik. w dodatku trawa rosła wolno i jak poprzednio było 5 koszy to z nowej tylko 2. Jesienią spryskaliśmy 1 część trawnika randapem i potem przekopali na sztych jesienią posypali wapnem ogrodniczym z mikroelementami i tak pozostało na zimę . Zakupiłam Dursban 480 EC na turkucie żeby podlać ziemię przed wysianiem nowej trawy . Jeśli zakładanie nowego trawnika powiedzie się przekopiemy drugą część
Co jeszcze można zrobić, jaką trawę kupić żeby trawnik ładny
Awatar użytkownika
waldek727
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 397
Rejestracja: 2011-07-23, 01:16

Re: Piękny i zdrowy trawnik.

Post autor: waldek727 »

Waldek wita Krystynę.

Szkoda Krysiu, że nie poparłaś swojego opisu jakimiś fotkami.
Nie odbierz tego co napiszę za krytykę, bo daleki jestem od takiej formy wymiany zdań.
To co przeczytałem w Twoim poscie to istny kogel z moglem. Sam nie mogę się połapać o co w tym wszystkim chodzi. Na dodatek tego piszesz, że byłaś bardzo zadowolona z pierwszego trawnika który użytkowałaś przez 10 lat. Nie przeczę, bo go nie widziałem. Wierzę, że Tobie się podobał a to jest najważniejsze.

Spróbuję jakoś to wszystko rozplątać.

Czysta ziemia torfowa nie nadaje się do uprawy trawnika. Jest zbyt zwięzła, za wilgotna, za kwaśna i przede wszystkim posiada znikomą jak na warunki dla trawy ilość substancji odżywczych.

Tania trawa boiskowa nie może zawierać w swoim składzie dobrych wyselekcjonowanych odmian nasion traw. Są to jak na trawę dosyć skomplikowane procesy a technologia też nie należy do tanich.

Trawa żeby mogła mieć ładny i zdrowy wygląd musi być koszona w zależności od gatunku, wilgotności gleby, nasłonecznienia i pory roku co 5-7 dni a nie co 2 tygodnie.
W sześciodniowym cyklu koszenia wysokość trawy wynosi od 4 cm minimum do 6-7 cm maximum.
Przy takiej długości zachodzą w trawie najkorzystniejsze przemiany biochemiczne a w całej masie zielonej prawidłowa fotosynteza.
Po około 10 dniach od ostatniego koszenia trawa zaczyna zawiązywać międzywęźla, co w moich oczach czyni ją już mało atrakcyjną.
Ponadto tak długi okres między jednym a drugim koszeniem (14 dni) ułatwia w dużym stopniu bujniejszy wzrost także chwastom.

,,Trawa rosła sama bo wilgoci u nas było dużo, latem podczas upałów jak uklęknęłam na trawie kolano było wilgotne".
Jak w takich warunkach trawa zdrowo rosła i jeszcze ładnie wyglądała to ja już wogóle nie mogę sobie tego wyobrazić. Trawa lubi być sucha. Nie namnażają się w niej wtedy najróżniejsze bardzo szkodliwe patogeny.
Chcąc utrzymać piękny, zdrowy trawnik, a o takim w tym temacie mowa, częstym zabiegiem pielęgnacyjnym przy utrzymujących się w dzień wysokich temperaturach jest poranne strząsanie rosy ze źdźbeł całej trawy.
Natomiast sam system korzeniowy podlewa się prawidłowo 1-2 razy w tygodniu.

,,Rozrzuciliśmy dwie przyczepy ornej ziemi i przekopaliśmy ją wraz ze starym trawnikiem".
Rozumiem, że teraz warstwa ziemi próchniczej na której rosła stara trawa wraz z przywiezioną ziemią ,,orną" leży sobie spokojnie 20- 30 cm pod powierzchnią, a wierzchnią warstwę stanowi jałowe podglebie. :zly: :kwasny:
Gleby pod nowo zakładany trawnik nie przekopuje się szpadlem. Należy ją przerzucić warstwami, widłami amerykańskimi i lekko ją rozluźniając usunąć z niej wszystkie chwasty i nieczystości.

,,Po przekopaniu rozsialiśmy nawóz". Robi się to dokładnie na odwrót. Najpierw rozsypuje się nawóz przedsiewny a potem łączy się go z glebą. Skąd Krysiu wiedziałaś jaki ma być odpowiedni stosunek N-P-K w nawozie oraz jaka zawartość poszczególnych mikroelementów?

,,Zasiali trawę i uwałowali". Też na odwrót. Najpierw rozluźnioną glebę utwardza się walcem, a następnie po 2-3 tygodniowym leżakowaniu (osiadanie wierzchniej warstwy gleby) ostatecznie wyrównuje się ją grabiami i na wilgotną nawierzchnię wysiewa nasiona traw.

,,Kupiliśmy trawę w sklepie internetowym". Kto Ci kazał kupować kota w worku?

,,Trawa na tereny intensywnie użytkowane, wolno rosnąca". Im trawa wolniej rośnie, tym szybciej rosną chwasty.

,,Spryskaliśmy randupem, potem przekopali na sztych, jesienią posypali wapnem ogrodniczym z mikroelementami i tak pozostało na zimę".
Jaki był odczyn gleby? Jaką wartość miało pH?
W ogrodach, po przekopaniu gleby nie pozostawia się jej na zimę w ostrej skibie. Nie przynosi to żadnych korzyści. Będąc w takim stanie,woda z wiosennych roztopów wymyje wszystkie mikroelementy i przemieści je w dolne jej warstwy.

Na turkuciach podjadkach się nie znam, mogę jedynie polecić artykuł w poradniku naszego forum: turkuć podjadek - jak wygląda, zwalczanie, jak złapać

Pozdrawiam. Waldek.
,,Ogród, który żyje w zgodzie z naturą żyje pełnią życia"
krystynac50
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 22
Rejestracja: 2010-01-27, 20:50

Re: Piękny i zdrowy trawnik.

Post autor: krystynac50 »

Widzisz Waldku, Ty jesteś fachowcem a ja w 2000r byłam zielona w tym temacie i teraz też naczytałam się i mam mętlik w głowie. Mam działkę 300m, na niej letni domek, trochę krzewów i trawkę i możesz nie wierzyć, bo znajomi też nie mogli się nadziwić jakim sposobem ta trawa rośnie gęsta jak szczotka i nie podsycha.
Gdybym miała działkę obok domu pewnie do założenia trawnika podeszłabym bardziej profesjonalnie ale to jest działka POD poza miastem co nie znaczy, że trawnik ma być byle jaki. Dlatego po 2 latach skopaliśmy część trawnika i zasiejemy go od nowa. Znajomi z dezaprobatą kręcą głową, że chce się nam tyle pracy włożyć bo przecież to tylko trawa.
Waldku jak można trawnik przekopać widłami, przecież to niemożliwe, teraz po skopaniu trawnika można ziemię przerzucić widłami żeby się przemieszała, ale nie wiem czy to jest potrzebne bo pod spodem pewnie są kępy nierozłożonej trawy.
Ziemi do badania nie będziemy wysyłać bo najbliższa stacja badawcza jest 80 km od nas, ale pobrałam próbki ziemi na początku stycznia z głębokości 20 cm i kwasomierzem zmierzyłam kwasowość i jest około 6,5. Pomiar pH gleby nie jest może bardzo dokładny bo to przyrząd na płyn którym polewa się próbkę ziemi i porównuje kolor jaki przybrała ziemia.
A może dobrze byłoby zastosować mikoryzę do trawy, lub rosahumus na ziemię przed wysianiem trawy o którym ostatnio czytałam. No i proszę, poradź jaką trawę wysiać na glebie torfowej wymieszanej z ziemią (podobno ziemia pszeniczna). U nas wyboru traw nie ma, jest tylko wembley ze sportowych więc muszę poszukać w sklepie internetowym. Dzięki za odpowiedź.
Awatar użytkownika
waldek727
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 397
Rejestracja: 2011-07-23, 01:16

Re: Piękny i zdrowy trawnik.

Post autor: waldek727 »

Krystyno.
Dziękuję za docenienie mojej wiedzy, ale nie czuję się fachowcem od trawników.
Wiem o nich może trochę więcej niż normalny ich użytkownik.

*,,Znajomi z dezaprobatą kręcą głową, że chce się nam tyle pracy włożyć bo przecież to tylko trawa"
Krysiu. Znajomi tak mówią z zazdrości widząc u Ciebie piękny trawnik. Oni dobrze zdają sobie z tego sprawę, że to aż trawa i dlatego u siebie go nie mają.

*Być może gleba na której rośnie Twoja trawa przedstawia się lepiej niż to opisałaś. Wynika to z tego, że nie jest znany jej skład chemiczny.

*Po badaniu odczynu gleby jaki przeprowadziłaś to mogę Cię uspokoić, że jest jak najbardziej prawidłowy.

*Moja rada odnośnie założenia przez Ciebie nowego trawnika to taka, abyś przygotowała na wiosnę drugą część gleby i zrobiła z całości monolit. Młoda trawa potrzebuje innych zabiegów pielęgnacyjnych niż starsza. Po co masz sobie robić dodatkowy kłopot siejąc ją w różnych odległych od siebie terminach.

*Mieszanek traw właściwie w ogrodach nie dobiera się w zależności od gleby. Zakłada się, że jest pewna warstwa próchniczna a nie sam torf czy piasek. Najważniejsze jest to czy teren przygotowany pod zasiew jest nasłoneczniony w całości, czy też jest częściowo zacieniony.
Drugą kwestią jest to w jaki sposób będzie użytkowany.

*Nie jestem w stanie podać Ci Krystyno nazwy producenta czy też importera nasion, ponieważ nie znam Twoich oczekiwań. Zmierz siły na zamiary, oceń swój teren i wybierz najwyższą z półki cenowej.
*Nie pisałem nic o przekopywaniu starej darni widłami. Użyłem innego słowa.

*Jak słusznie zauważyłaś nie ma różnicy czy trawnik zakładamy we własnym ogrodzie, w POD czy ROD. Jeżeli chcemy mieć piękny zdrowy trawnik i pozostałą roślinność to wszędzie musimy dołożyć takich samych starań.

Jak chcesz zobaczyć jak może wyglądać działka oddalona od domu i należąca do ROD to kliknij w ten link http://forum.poradnikogrodniczy.pl/moj- ... t2923.html

Pozdrawiam.Waldek.

Ps. Uważaj na szczękę :rotfl:
,,Ogród, który żyje w zgodzie z naturą żyje pełnią życia"
Piotr41
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2010-06-11, 17:26

Re: Piękny i zdrowy trawnik.

Post autor: Piotr41 »

Piotr wita Krystynę i Waldka.

Szkoda Krysiu, że nie poparłaś swojego opisu jakimiś fotkami.
Nie odbierz tego co napiszę za krytykę, bo daleki jestem od takiej formy wymiany zdań.
To co przeczytałem w Twoim poscie to istny kogel z moglem. Sam nie mogę się połapać o co w tym wszystkim chodzi. Na dodatek tego piszesz, że byłaś bardzo zadowolona z pierwszego trawnika który użytkowałaś przez 10 lat. Nie przeczę, bo go nie widziałem. Wierzę, że Tobie się podobał, a to jest najważniejsze.

Odp.... Pani Krystyno nic dodać, nic ująć Pan Waldemar ma tu 100% racji

Czysta ziemia torfowa nie nadaje się do uprawy trawnika. Jest zbyt zwięzła, za wilgotna, za kwaśna i przede wszystkim posiada znikomą jak na warunki dla trawy ilość substancji odżywczych.

Odp.... 80% racji ale to dobra baza do wyprowadzenia odpowiedniego podłoża

Tania trawa boiskowa nie może zawierać w swoim składzie dobrych wyselekcjonowanych odmian nasion traw. Są to jak na trawę dosyć skomplikowane procesy, a technologia też nie należy do tanich.

Odp.... 100% racji, nie zwraca się uwagi na nazwę czy rodzaj jaki na opakowaniu wymyślił sobie producent, a na skład mieszanki, bo to on decyduje o tym jak będzie wyglądać trawnik. Zakładamy, że producent nie naciąga składu mieszanki bo jak z badań wynika po przebadaniu składu 11 mieszanek z jednego z marketów okazało się, że ani jedna nie odpowiada opisowi. Inny temat, rozpisywać się nie będę.

Trawa żeby mogła mieć ładny i zdrowy wygląd musi być koszona w zależności od gatunku, wilgotności gleby, nasłonecznienia i pory roku co 5-7 dni a nie co 2 tygodnie.

Odp..... święta racja, tyle,że nie które gatunki ze względu na ich ekspansywność kosi się co 2-3 dni. Co 2 tyg kosi się trawę paszową dla królików;)
krystynac50 pisze:Trawa rosła sama bo wilgoci u nas było dużo, latem podczas upałów jak uklęknęłam na trawie kolano było wilgotne.
waldek727 pisze:Jak w takich warunkach trawa zdrowo rosła i jeszcze ładnie wyglądała to ja już wogóle nie mogę sobie tego wyobrazić. Trawa lubi być sucha. Nie namnażają się w niej wtedy najróżniejsze bardzo szkodliwe patogeny.
Chcąc utrzymać piękny, zdrowy trawnik, a o takim w tym temacie mowa, częstym zabiegiem pielęgnacyjnym przy utrzymujących się w dzień wysokich temperaturach jest poranne strząsanie rosy ze źdźbeł całej trawy.
Natomiast sam system korzeniowy podlewa się prawidłowo 1-2 razy w tygodniu.
Panie Waldku coś Pan tu za herezje na wypisywał !!!!! Zgodnie z Pańskim stanem wiedzy w Anglii gdzie deszcz jest na porządku dziennym mamy pustynie?, gdzie wilgotność gleby wynosi 90%, nie rośnie tam trwa?, bo ja osobiście widziałem właśnie tam najpiękniejsze trawniki przekazywane z pokolenia na pokolenie, tam też czerpałem wiedzę którą od lat stosuje w Polsce. Zaskoczył mnie Pan tym stwierdzeniem, bo czytając wcześniejsze Pańskie wypowiedzi jest Pan na pewno bardzo zaznajomiony z tematem i jestem pełen podziwu i szacunku dla wiedzy jaką Pan dysponuje, ale ta wypowiedź całkowicie przeczy temu co wcześniej czytałem.
krystynac50 pisze:Rozrzuciliśmy dwie przyczepy ornej ziemi i przekopaliśmy ją wraz ze starym trawnikiem.
Rozumiem, że teraz warstwa ziemi próchniczej na której rosła stara trawa wraz z przywiezioną ziemią "orną" leży sobie spokojnie 20-30 cm pod powierzchnią, a wierzchnią warstwę stanowi jałowe podglebie.
Gleby pod nowo zakładany trawnik nie przekopuje się szpadlem. Należy ją przerzucić warstwami, widłami amerykańskimi i lekko ją rozluźniając usunąć z niej wszystkie chwasty i nieczystości.

Czegoś takiego nie robię, nie za bardzo rozumiem jaki to miało cel? Przypuszczam, że taki zabieg dostarczył Pani nowych chwastów których jeszcze na działce nie było. Jeśli trawę była do usunięcia, to jak to robię maszynowo (Sod Cutter) wycinam darń i pozbywam się jej całkowicie przez wywiezienie. Zabieg taki dodatkowo prostuje ziemię pod nowy trawnik i daje doskonałe warunki pod przygotowanie nowej wierzchniej warstwy podłoża.
krystynac50 pisze:Po przekopaniu rozsialiśmy nawóz.

waldek727 pisze:Robi się to dokładnie na odwrót. Najpierw rozsypuje się nawóz przedsiewny, a potem łączy się go z glebą. Skąd Krysiu wiedziałaś jaki ma być odpowiedni stosunek N-P-K w nawozie oraz jaka zawartość poszczególnych mikroelementów?
Panie Waldemarze nóż w kieszeni się otwiera, jest XXI wiek nawozy ogrodnicze, zwłaszcza nawozy do traw to hydro nawozy, które rozsiewa się powierzchniowo na krótko przed wysiewem !!! Trochę tu Pan miesza wiedzę rolniczą z ogrodniczą, albo nie śledzi Pan rynku i opiera się na wiedzy sprzed kilkudziesięciu lat.
krystynac50 pisze:Zasiali trawę i uwałowali.
krystynac50 pisze:Też na odwrót. Najpierw rozluźnioną glebę utwardza się walcem, a następnie po 2-3 tygodniowym leżakowaniu (osiadanie wierzchniej warstwy gleby) ostatecznie wyrównuje się ją grabiami i na wilgotną nawierzchnię wysiewa nasiona traw.
Panie Waldemarze, czy kiedykolwiek widział Pan siewnik do trawy? Nie mam tu na myśli rozsiewacza nawozów dostępnego w centrach ogrodniczych. Czy wie Pan jakie zachowuje się nacięcia dla trawników ozdobnych, a jakie dla sportowych? Czy słyszał Pan kiedyś o urządzeniu Leveler Planer. Nie znam zastosowania grabi przy zakładaniu czy pielęgnacji darni. Do tego wszystkiego są odpowiednie narzędzia. Po 3 tyg odłożeniu ziemi i przygotowaniu chemiczny trwa ma marne szanse na równy wzrost. Jeśli bym zrobił zgodnie z Pańską instrukcją, po 3 tyg. siew i kolejne 2 tyg. na kiełkowanie, czyli już mamy 5 tyg., a w przypadku mieszanek na życinach po 6 tyg. do 8 tyg., to przyrost chwastów pozbawiłby trawę miejsca do rozwoju właściwego. I po trawniku. W przypadku moich maszyn opieram się na takich markach, jak: Bobcat, Pro Seeder, Jone Deere, założenie trawnika od podstaw, czyli przygotowanie chemiczne, instalacje nawodnienia, nawożenia fertygacyjnego, wysiew o powierzchni do 6000 m2 trwają maksymalnie 3 dni. No chyba, że mam do czynienia z dużą ilością perz,u to siłą rzeczy czas ten się wydłuża.
krystynac50 pisze:Kupiliśmy trawę w sklepie internetowym.

waldek727 pisze:Kto Ci kazał kupować kota w worku?
Wszędzie można kupić, ale przed zakupem należy sprawdzać rodzaj nasion traw z jakich powstała mieszanka
krystynac50 pisze:Trawa na tereny intensywnie użytkowane, wolno rosnąca.
waldek727 pisze: Im trawa wolniej rośnie, tym szybciej rosną chwasty.
Zgaduję, że mieszanka w głównej mierze opiera się na życinie trwałej, co może nie być widowiskowe w kolejnym sezonie, takie mieszanki „sportowe” raczej nie powinno się stosować w ogrodach ozdobnych, ale są tanie więc popularne. Każda trawa rośnie, jej wzrost zależy od warunków glebowych, składników odżywczych, naświetlenia, wilgotności.
krystynac50 pisze:Spryskaliśmy randupem, potem przekopali na sztych, jesienią posypali wapnem ogrodniczym z mikroelementami i tak pozostało na zimę.
Popełniła Pani błąd Randup stosuje się doraźnie przed wysiewem ponieważ nie nie niszczy nasion zalegających w ziemi. Nasiona chwastów w zależności od gatunku zalegają od kilku do kilkunastu nawet lat, przekopanie czyli przeniesienie ich bliżej warstwy wierzchniej, dostarczenie światła powoduje ich intensywny wzrost, zwłaszcza lebiody. Jeśli ziemię nie obsianą pozostawiamy na zimę należy zostawić ją wyprostowaną. Następnie polać Randupem z uszlachetniaczem, ponowie oprysk wykonać 2 tyg. przed wysiewem. Do trawnika lepiej jest stosować kredę ogrodniczą granulowaną działa już po 3 miesiącach, a nie jak dolomit po 18 m-cach . Molekuły kredy są 50.000 razy mniejsze od tłucznia dolomitowego, dlatego jest ich szybsze działanie.

W ogrodach, po przekopaniu gleby nie pozostawia się jej na zimę w ostrej skibie. Nie przynosi to żadnych korzyści. Będąc w takim stanie, woda z wiosennych roztopów wymyje wszystkie mikroelementy i przemieści je w dolne jej warstwy.
Odp. Tu znów Pan Waldemar ma 100% rację

Wcześniej wyczytałem, że ma Pani Krystyno problem z dużą wilgotnością gleby. Zapewne też w takiej sytuacji pojawiają się masowo mchy. Doraźnie, by zapobiec rozwojowi mchów, proszę opryskiwać żelazem. Kupić można je w każdym sklepie ogrodniczym. Stosuje się je do oprysków drzew owocowych, nie są to kosztowne preparaty. Przedawkowanie jest mało możliwe, jedynie co się stanie to trawa zabarwi się na ciemno zielony kolor lub nawet czary. Efekt ten wykorzystuje do „malowania” trawników przy organizacji imprez gdzie można wykonać napisy, loga firm etc.... efekt ciemnej trawy utrzyma się około miesiąca i też spowoduje jej większy przyrost. Do tego może Pani dodać innych nawozów w płynie np. fosforowych, potasowych, magnezowych z dodatkiem mikroelementów. Powodem wilgotności jest też zbyt długi czas pomiędzy koszeniem, trawa przerasta i woda nie odparowuje właściwie. Należy też pomyśleć o aeracji, niestety maszyny są bardzo kosztowne i przy tak małej powierzchni byłby problem z wjazdem by taki zabieg wykonać u Pani. Maszynami takimi posługuję się na boiskach i dużych trawnikach. W grudniu na Śląsku widziałem w sklepie specjalistycznym „ręczny” taki przyrząd. Są to 4 rurki, takie duże igły jak w strzykawce w które przez nacisk nogą do zbiorniczka wciskana jest ziemia, koszt tego był około 200zł. Zabieg polega na wykonaniu otworków w ziemi o głębokości 20cm i średnicy 20mm, które później zasypuje się piaskiem. Daje to świetne efekty, napowietrza korzenie, odprowadza naddatki wody i gromadzi jej zapasy.
Awatar użytkownika
waldek727
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 397
Rejestracja: 2011-07-23, 01:16

Re: Piękny i zdrowy trawnik.

Post autor: waldek727 »

Cześć Piotr.

Na tym forum wszyscy zwracamy się do siebie po imieniu.
Nie rozumiem dlaczego w tym temacie kierujesz odpowiedzi do mnie skoro ja nie zadałem tu ani jednego pytania. Jako doświadczony przedsiębiorca oczywiście mogłeś przedstawić swoje opinie odnoszące się do prawidłowego zakładania trawnika.
Ja w przeciwieństwie do Ciebie jestem na tym forum jako ogrodnik amator i dzielę się swoją wiedzą i doświadczeniem tylko w tym zakresie.

Odnośnie narzędzi i maszyn do zakładania i pielęgnacji trawników oraz mojej ich znajomości to masz całkowitą rację.
Ja w życiu na oczy nie widział siewnika do trawy. Na swojej działce to robie wszystko koso i odrencznie. Może i kiedyś widział ja jakiegoś Cutter Soda, Lever Planera, Bobcata czy innego Johna Deera, ale to było dawno i przez okno pędzącego pociągu. Skąd ja mógł wiedzieć, że to akurat ony.

Słuszne wytknięcie błędu który dopiero teraz zauważyłem. Trawniki w Polsce, bo przecież tu żyjemy, w zależności od pory roku powinno się prawidłowo podlewać 2-3 razy w tygodniu.
Chodzi tu o głębszą penetrację gleby przez korzenie, a co za tym idzie do wzmocnienia całego ich systemu.

Podsumowując ten wątek to następnym razem pamiętaj Krystyno o zakupie Sod Cuttera. Po sfrezowaniu swojego 200 m starego trawnika pozbędziesz się szybko darni i chwastów.
Nie wyrównuj broń Boże ziemi grabiami ani drewnianą łatą. Dołącz do swojego parku maszyn jeszcze Leveler Planera. On to zrobi za Ciebie szybko, dokładnie i bez żadnego wysiłku.
Jak to on? Potrzebny jeszcze przecież do tego jakiś ciągnik. Polecam 200 KM Jone Deere z tego względu, że przy promocji dorzucają jeszcze gratis kosiarkę X-siedemsetkę.

Sorrki Piotr. Ceniąc Twoją wiedzę polecałbym Ci jednak zamieścić ten post w temacie ,,Przemysłowe metody zakładania trawników"
Nie znam nikogo na tym forum, kto posiadałby w swoim ogrodzie 6000 m2 trawnika.

Pozdrawiam. Waldek.

Ps. Mnie się też nóż w kieszeni otwiera jak czytam o podwójnym zastosowaniu Randupu w ogródku i to w znikomo krótkim czasie.
,,Ogród, który żyje w zgodzie z naturą żyje pełnią życia"
krystynac50
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 22
Rejestracja: 2010-01-27, 20:50

Re: Piękny i zdrowy trawnik.

Post autor: krystynac50 »

Kochani poprzedni trawnik założony był po warzywniku, ziemia nawożona prawie co rok obornikiem pulchna jak puch, ale w 97 r. była powódź i kilka kolejnych lat mokrych w 2000 r. zasialiśmy trawę, a Ziemia na naszej działce ma ph 6 -6,5 %, bo jest prawie co roku sypana dolomitem i co roku sama badam kwasowość ziemi.

Odnośnie przekopania ziemi na głębokość łopaty - tak zalecali w jakimś poradniku (Jak założyć trawnik ).

I tak jesienią w 2009 r. przekopaliśmy stary trawnik na zimę, trawa wraz z korzonkami poszła na spód, no i tam rozłożyła się w 2010 r. wiosną zasialiśmy trawę.

Po 2 latach jesienią w 2011 r. zniszczyliśmy trawę randapem (ponieważ rozrosła się w niej chwastnica jednostronna, mechaniczne niszczenie było niemożliwe ze względu na ilość zielska) i przekopaliśmy na głębokość łopaty i teraz to co było na wierzchu poszło na spód.
Wydawało mi się że trawy nie wymagają aż tak dużych zabiegów agrotechnicznych i będą rosły dobrze przy tak uprawionej ziemi. Na alejce dojazdowej jest trawa 30 letnia, nikt jej nie nawozi, koszona jest razem z trawą na działce a jaka jest ładna i gęsta i nie ma w niej wcale chwastów.
Trawnik w tym roku podlewaliśmy tylko podczas suszy (bodajże w sierpniu).
Co do zakupu trawy to w małych miasteczkach nie sprowadzają drogich traw, zamawiają to co sprzedaje się szybko, dlatego przejrzałam ofertę sklepów internetowych i w GADARZE zamówiłam trawę dość drogą bo u nas Wembley kosztowała 10 zł za kg, a ja płaciłam 15 zł za kg i to w 5 kg opakowaniu. Może błąd, że wybrałam trawę wolno rosnącą,
gdyby rosła tak szybko jak poprzednie może zagłuszyła by chwastnicę szerokolistną.
Dlatego teraz przed wysianiem trawy zastanawiam się żeby nie popełnić podstawowych błędów, bo to ma być trawnik nasłoneczniony na którym bawi się 3 wnuków, a więc odporny na deptanie.
Wszelkie rady a nawet krytyka mile widziane, bo podobno człowiek uczy się do śmierci.

Waldku
Twój ogród to marzenie chyba każdego działkowca, nie mogę znaleźć słów żeby wyrazić co czułam oglądając go, powiedzieć piękny to za mało. To ogród z duszą.
Widzę tu rękę estety, miłośnika i znawcy przyrody.
W weekend postaram się założyć nowy temat dotyczący mojego ogrodu w temacie moje ogrody i wstawić zdjęcia starego i nowego wyglądu, bo po wybudowaniu nowego domku moja przytulna działeczka zrobiła się bardzo pusta.
Będę potrzebowała porad bardziej doświadczonych w tej dziedzinie ogrodników amatorów.
Dzięki serdeczne za wszystkie uwagi
Awatar użytkownika
waldek727
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 397
Rejestracja: 2011-07-23, 01:16

Re: Piękny i zdrowy trawnik.

Post autor: waldek727 »

Trawniki to moja pasja i zamiłowanie do nich od wielu lat.
Dla niektórych mogą być kawałkiem zielonej łączki, ale dla mnie są pięknymi, naturalnymi, zielonymi dywanami stanowiącymi piękny akcent w ogrodzie. Pokrywają niekiedy powierzchnię większej części działki i odpowiednio pielęgnowane przez lata mogą się stać wizytówką naszego ogrodu.

Na tym forum, w tym temacie staram się na ile pozwala mi moja wiedza odnosić się do poruszanych kwestii i odpowiadać na nurtujące forowiczów pytania.
Promuję, zachęcam i polecam zakładanie lub utrzymywanie trawników w standardzie jak najbardziej ekologicznym.
Bez stosowania herbicydów i nawozów mineralnych. Myślę, że jest to w zgodzie z naturą jak i z dbałością o nasze zdrowie.

Rozumiem pewne reguły gry odnoszące się do funkcjonowania tego forum, ale nie mogę być obojętny na coś, co nazywa się prowadzeniem za rączkę i to w złym kierunku. Dotyczy to ostatnich kilku tematów zamieszczonych w tym dziale. Nie można prowadzić za rączkę do tekstów w których opisywane są dwa sprzeczne ze sobą działania dotyczące jednej określonej czynności.

Nie chcę tutaj nikogo urazić bo wiem, że to forum to również i moje gniazdko.
Starajmy się upiec dwie pieczenie na jednym rożnie, ale uważajmy żeby ich nie przypalić, bo na pewno nikomu nie będą smakować.

Pozdrawiam. Waldek.
,,Ogród, który żyje w zgodzie z naturą żyje pełnią życia"
użytkownik usunięty

Re: Piękny i zdrowy trawnik.

Post autor: użytkownik usunięty »

waldek727 pisze: Rozumiem pewne reguły gry odnoszące się do funkcjonowania tego forum, ale nie mogę być obojętny na coś, co nazywa się prowadzeniem za rączkę i to w złym kierunku. Dotyczy to ostatnich kilku tematów zamieszczonych w tym dziale. Nie można prowadzić za rączkę do tekstów w których opisywane są dwa sprzeczne ze sobą działania dotyczące jednej określonej czynności.
Nie chcę tutaj nikogo urazić bo wiem, że to forum to również i moje gniazdko.
Starajmy się upiec dwie pieczenie na jednym rożnie, ale uważajmy żeby ich nie przypalić, bo na pewno nikomu nie będą smakować.
Poproszę konkrety.
:)
Awatar użytkownika
waldek727
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 397
Rejestracja: 2011-07-23, 01:16

Re: Piękny i zdrowy trawnik.

Post autor: waldek727 »

Danielo.

Napisałem, że to forum jest również moim gniazdkiem i nie będę go niczym zanieczyszczał.
Nie jest moim zamiarem podważać całych treści zamieszczonych w poradniku artykułów, ale z niektórymi stwierdzeniami w temacie o trawnikach się nie zgadzam.
Użyte tam teksty są opracowaniami sprzed dziesięciu a nawet dwudziestu lat i idąc z duchem czasu wymagają pewnych korekt.
Ponadto teksty te pisane są m.in na bazie materiałów reklamowych w konkretnym celu.
Myślę też, że dobrze by było nie kierować wszystkich pytań do jednego źródła, bo jest ono ogólnie dostępne i po co dublować temat.

Jeżeli prosisz o konkrety to podam Ci jeden przykład.

,,Nawożenie mineralne przyczynia się do zwiększenia krzewienia traw, stopnia pokrycia darni oraz jego trwałości"

Jest to stwierdzenie nieprawdziwe tym bardziej, że w temacie o zakładaniu trawników w tym samym poradniku, wspomniane jest coś o dobrodziejstwach posiadania pod trawą gleby z warstwą próchniczną.
Przyznasz Danielo, że nie da się razem tego połączyć z należytym skutkiem.

Pozdrawiam.
,,Ogród, który żyje w zgodzie z naturą żyje pełnią życia"
użytkownik usunięty

Re: Piękny i zdrowy trawnik.

Post autor: użytkownik usunięty »

waldek727 pisze:Nie jest moim zamiarem podważać całych treści zamieszczonych w poradniku artykułów, ale z niektórymi stwierdzeniami w temacie o trawnikach się nie zgadzam.
Dlatego też już jesienią złożyłam Ci w imieniu Rafała propozycję napisania do Poradnika Ogrodniczego artykułu dotyczącego najlepszego, Twoim zdaniem, sposobu zakładania i pielęgnacji trawników. Do dziś nie podjąłeś tematu.
Łatwiej jest głosić opinie jak wyżej niż napisać konkretny artykuł, który byłby alternatywą do artykułów już zamieszczonych w Poradniku Ogrodniczym...
waldek727 pisze:Myślę też, że dobrze by było nie kierować wszystkich pytań do jednego źródła, bo jest ono ogólnie dostępne i po co dublować temat.
O czym konkretnie tu mówisz?
ODPOWIEDZ