Phalaenopsis Mini!!!

Specjalny kącik dla miłośników tych niezwykłych roślin.
candyyyyx
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 23
Rejestracja: 2013-05-17, 16:18

Phalaenopsis Mini

Post autor: candyyyyx »

Nie znalazłam żadnych konkretów co do hodowli storczyków mini. Potrzebują dokładnych informacji,co by mi to maleństwo nie zmarniało :)
Przede wszystkim co teraz zrobić z tym storczykiem ? zostawić go w tym podłożu i doniczce tak jak jest,na amen,czy przesadzić ?
I co z podłożem ? ma tak rosnąć w tym mchu czy lepiej w czymś innym ? Nie mam kompletnie pojęcia o storczykach,a chciałabym zacząć je hodować xD
Załączniki
storczyk mini-001.jpg
Dziś jest jutro,którego bałeś się wczoraj.
monni
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2013-06-10, 15:36

Re: Phalaenopsis Mini!!!

Post autor: monni »

Ja mam dwa mini storczyki i dbam o nie jak o pozostałe, czyli podobnie jak osoby, które tu wcześniej pisały. Podlewa co ok 10-12 dni, w zależności od pogody. Jak jest wilgotno na dworze to podlewam nawet co 20 dni, a jak jest ciepło słonecznie to dodatkowo spryskuje wierzchnie korzenie wodą. Co do nawożenia, to ja stosuje pałeczki nawozowe do storczyków, które wystarczają na ok 3 miesiące. Często też spryskuje je wodą, jednak trzeba uważać, aby nie zalać stożka wzrostu.

powodzenia w hodowaniu storczyka

to mój storczyk

Obrazek
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Phalaenopsis Mini!!!

Post autor: Merghen »

Uprawa jest taka sama jak przy Phalaenopsisach. Niekiedy, po jakimś czasie mini przestają być mini choć nie z wszystkimi się tak dzieje. Ja osobiście nie lubię podłoża z mchu (spagnum) i często po zakupie delikatnie oskubuję namoczone wcześniej korzenie i wsadzam do normalnego, gruboziarnistego podłoża dla storczyków choć najczęściej sama już przygotowuję takie podłoże. I mając kilka wsadzam do jednej większej donicy dla storczyków. Nie używam pałeczek a innych nawozów też mało, tylko jak sobie przypomnę. Wiele informacji można znaleźć w "ABC uprawy".
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
candyyyyx
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 23
Rejestracja: 2013-05-17, 16:18

Re: Phalaenopsis Mini!!!

Post autor: candyyyyx »

Dziękuję za wypowiedzi :-) :-)

Wyczytałam w ABC uprawy,że najlepsze są stanowiska od wschodu ... ja mam pokój od zachodu akurat, a od wschodu mam kuchnię :D chciałabym mieć storczyka na swoim parapecie. Czy tutaj będzie gorzej rósł?
Dziś jest jutro,którego bałeś się wczoraj.
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Phalaenopsis Mini!!!

Post autor: Merghen »

Nie, nie będzie gorzej rósł. Problemem jest ostre słońce, które może poparzyć liście więc albo musisz cieniować albo może stać nawet w pokoju, nie na parapecie, w pobliżu okna. Chyba, że masz jakieś duże drzewa, które cieniują parapet...
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
candyyyyx
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 23
Rejestracja: 2013-05-17, 16:18

Re: Phalaenopsis Mini!!!

Post autor: candyyyyx »

Już rozumiem :)

Mógłby stać na parapecie jeżeli przysłoniłabym okno żółtą roletą,ale po co :P
Więc postawię na ławie w pokoju :)

Dziękuję za pomoc :)
Dziś jest jutro,którego bałeś się wczoraj.
max2106
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2013-08-23, 21:56

Re: Phalaenopsis Mini!!!

Post autor: max2106 »

witam, jestem tu nowy i mam problem.

mianowicie wyjeżdżałem na urlop i stwierdziłem ze najlepiej mojego Mini jak i inne kwiatki wstawić do łazienki by je jak gdyby uśpić na ten czas ... po tygodniu jak wróciłem zauważyłem, że mój Mini jakby usycha ... nadal ma zielone liście ale wszystkie kwiaty mu odpadły i uschły. Boje się że już nie uda się go uratować. Ale może to po prostu normalne , z tym, że oprócz tego że opadły kwiaty to łodyżki od liści też uschły i zostały tylko same zielone liście. Czy wszystko w porządku jest z moim Mini, czy to normalne ?

z góry dzięki za pomoc.

Pozdr
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Phalaenopsis Mini!!!

Post autor: rafaloku »

Trudno się dziwić bo Phalaenopsisy bardzo źle znoszą zmianę miejsca, a nawet obracanie ich względem światła. Wówczas szybko tracą kwiaty. Ponadto Phalaenopsisy Mini wymagają częstszego podlewania. Jeżeli rosną w doniczce poniżej 10 cm średnicy, to nawet 2 - 3 razy w tygodniu. Twój Mini mógł zatem nieco podeschnąć. Przede wszystkim jednak myślę, że szokiem dla niego była zmiana miejsca. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym poradniku w artykule o uprawie Phalaenopsis oraz jak podlewać storczyka.
Rafał
max2106
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2013-08-23, 21:56

Re: Phalaenopsis Mini!!!

Post autor: max2106 »

Czyli czekać jak odrosną łodygi i zacznie kwitnąć i dalej się nim opiekować , tak ?
max2106
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2013-08-23, 21:56

Re: Phalaenopsis Mini!!!

Post autor: max2106 »

od października zeszłego roku ... czyli odkąd odciąłem zeschnięte łodygi - mój storczyk nie puścił żadnych nowych łodyg.
nie wiem co się dzieje, podlewam go raz na tydzień, dopiero jak jest suchy, słyszałem, że jak podeschnie to nic mu się nie dzieje.

co zrobić by znów zaczął kwitnąć ? :kwasny:
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Phalaenopsis Mini!!!

Post autor: Merghen »

Jedynie czekać jeśli zapewniasz dobre warunki uprawowe (światło, woda, nawóz). Te storczyki są hybrydami bez z rodowodu więc nie wiemy kim są rodzice, nie wiemy więc czy są chętne do kwitnienia czy nie. Wśród wielu mini mam takie co wypuszczają pęd za pędem, rozgałęziają się i kwitną prawie bez przerwy. Inne zaś zakwitaja raz na rok, a nawet mam takiego co kwitnie raz na 2-3 lata (często zapominam jakie ma kwiaty) a wszystkie mają takie same warunki.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
lonecka20
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 17
Rejestracja: 2016-05-09, 16:37

Re: Phalaenopsis Mini!!!

Post autor: lonecka20 »

Czy mini storczyk zawsze bedzie maly?
Rudoss
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2017-06-02, 19:10

Re: Phalaenopsis Mini!!!

Post autor: Rudoss »

Witam, proszę o szybką odpowiedź. Czy takie storczyki nadają się do ciągle wilgotnego miejsca? Planuję zrobić tzw ogród w słoiku i pomyślałam o storczykach. Czy wytworzy on odpowiedni dla siebie mikroklimat?
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Phalaenopsis Mini!!!

Post autor: Merghen »

Raczej nie, jeśli już coś ma rosnąć w ciągle wilgotnym podłożu to rośliny owadożerne. Storczyki potrzebują pomiędzy podlewaniami przesuszenia podłoża.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
ODPOWIEDZ