Phalaenopsis cz.2

Specjalny kącik dla miłośników tych niezwykłych roślin.
ODPOWIEDZ
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Nie słyszałam o szkodliwości przebywania ze storczykami w jednym pomieszczeniu.
madzia85
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2009-11-26, 10:45

Post autor: madzia85 »

Witam, kilka dni temu dostałam od męża storczyka:)-mojego pierwszego :-) jest to chyba ten sam gatunek jaki pokazała nam Patrishka. ten sam kolor....ma 4 kwiaty i jeszcze kilka pąków które nie zakwitły...
po otrzymaniu storczyka, bez odpowiedniej wiedzy i namysłu, przesadziłam go do ciemnej doniczki, ze zwykłą ziemią ogrodniczą i obficie podlałam, dziś widzę że kwiaty opadły-zwyczajnie więdną...
Proszę o pomoc, jak go uratować, lecę zaraz po keramzyt i przezroczystą doniczkę, co jeszcze mi doradzie, kupić jakąś odżywkę, specjalną ziemię?
Kurcze był taki piękny, teraz stracił swoj cały blask... ziemię ma bardzo wilgotną, myślicie że gnije?
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Madziu,storczyki rosną w specjalnie przygotowanym podłożu z kory.
madzia85
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2009-11-26, 10:45

Post autor: madzia85 »

No, juz pogłębiłam swoją wiedzę na temat storczyków troszkę, dziś przegrzebałam 5 kwiaciarni w poszukiwaniu keramzytu, i przezroczystej doniczki, keramzytu ni ma, (jutro pojadę do obi)a doniczka się o dziwo znalazła, kory troszkę miałam, wymieszałam zwykłą ziemię z korą, i wsadziłam do doniczki...nie podlewałam , w miedzy czasie odpadł pąk i jeden kwiat :( juttro znajdę coś sensowniejszego, to potraktuje mojego kwiatuszka jak należy. Zeby tylko odżył.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Storczyk nie potrzebuje zwykłej ziemi (nawet zmieszanej z korą). Jeśli już popełniłaś błąd przesadzając go po swojemu, to nawet do kilku dni nie miałby problemu i przetrwałby w wazonie, ewentualnie lekko zroszony destylowaną (odmineralizowaną) wodą lub nawet przegotowaną i ostudzoną.

Do storczyka powinnaś kupić podłoże specjalne, które jest mieszanką kilku składników: torf, kora sosnowa, styropian, wapno, składniki pokarmowe. W przypadku innych odmian stosuje się także: mech torfowiec, włókna kokosa, chipsy kokosowe, drobny keramzyt, ziarna piasku, czasem też lawę wulkaniczną (drobiny).
madzia85
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2009-11-26, 10:45

Post autor: madzia85 »

czy moge na dno dać muszle? gdzies słyszałam ze muszle to wapno...radzice mi go wyjac teraz z tej ziemi i wlożyć do wody?
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Teraz to jak najszybciej kup podłoże dla storczyków i posadź właściwie. Nie słyszałam o muszlach, więc lepiej nie eksperymentować.

Ph uniwersalnego podłoża dla storczyków wynosi 5,5 do 6,5. Niektóre storczyki wolą bardziej kwaśne podłoże, inne zasadowe.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Madziu, jeśli dopiero zaczynasz przygodę ze storczykiem, to raczej odradziłabym Ci keramzyt. Tu musiałabyś dobrze poznać zapotrzebowanie swojej rośliny na nawóz (roślina potrzebuje go częściej niż w tradycyjnym korowym podłożu) łatwiej też o przesuszenie rośliny, a poza tym musiałby być to specjalny keramzyt. Na początek kup w sklepie ogrodniczym tradycyjne podłoże do storczyków i tam przesadź swoja roślinę, pamiętając o nie przelewaniu storczyka. W naszym Poradniku Ogrodniczym znajdziesz praktyczny poradnik uprawy storczyków. Gorąco polecam, gdyby nadal coś było niejasne to pytaj śmiało. ;-)
Awatar użytkownika
DiAbLuSiA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 299
Rejestracja: 2010-05-16, 18:19

Phalaenopsis cd.

Post autor: DiAbLuSiA »

witam czy mógłby mi ktoś pomóc..?? mój storczyk przekwitł i nie wiem gdzie mam go uciąć tzn w którym miejscu.. oto fotki (czytałam że jakoś nad najniższym oczkiem tzn na pierwszym czy jak?
Obrazek

Obrazek

Obrazek

i jeszcze jedno pytanie:)

Z głównej łodygi wyrósł mi "pęd" chyba tak to można nazwać co należy z nim zrobić zostawić? niech sobie rośnie i liczyć że wypuści piekne kwiaty?
A także storczyk wypuścił mi "pęd" z doniczki i nie wiem czy to pęd kwiatowy - i mam go piąć ku górze czy np. liść:) i zostawić niech rośnie jak chce...?
oto foto obu pędów

Obrazek

Obrazek


dzięki za pomoc
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Post autor: Merghen »

Ten stary pęd utnij za trzecim lub cztwartym oczkiem licząc od dołu, powyżej tej bocznej gałązki - jeśli dobrze widzę... Nowy pęd na pewno zakwitnie tylko teraz nie przestawiaj nigdzie storczyka i uważaj na otwieranie okna, chłodne powietrze może powodować zasuszanie i opadanie pąków. A to co wyrosło z doniczki ( takie jakby ze srebrnym nalotem) to nowy korzeń. Przy podlewaniu spróbuj go skierować z powrotem do doniczki - lekko pomoczony będzie bardziej elastyczny i łatwiej jest go odpowiednio nakierować i nie złamać :-D
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
paulina1234
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 134
Rejestracja: 2010-07-02, 13:27

Post autor: paulina1234 »

Jeżeli mogę się wtrącić to ja bym tą starą łodygę ucięła dokąd jest sucha, a ten korzeń to jest powietrzny z tego co widzę i wcale nie trzeba go kierować do doniczki on może sobie na wierzchu rosnąć.
Paulinka śle pozdrowienia:)
Awatar użytkownika
Ilona2715
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 123
Rejestracja: 2010-09-01, 15:48

Post autor: Ilona2715 »

Witaj, ja uciełabym tę łodygę nad oczkiem powyżej podpórki, a przed tym ostrym zgięciem, co
do tego drugiego pędu (tego srebrnego), to Paulina ma rację, to korzeń powietrzny, daj mu rosnąć tak jak chce (nie wkłada się ich do ziemi).
pozdrawiam
Ilona
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Post autor: Merghen »

Storczyk w naturze wszystkie korzenie ma powietrzne, te które są wsadzone do podłoża w doniczce również. Dlatego można je zostawić tak jak są albo skierować do podłoża by czerpał składniki pokarmowe. Niekiedy zbyt duża produkcja korzeni powietrznych może wskazywać na brak korzeni w podłożu - kiedyś przerabiałam ten temat na moim 'prawie pierworodnym' storczyku. Po wyciągnięciu z podłoża okazało się,że prawie nie miał w nim korzeni natomiast sporo na zewnątrz. Wsadzenie ich do podłoża pomogło mu obficie zakwitnąć. W wypadku storczyka DiAbLuSiI nie ma takiego niebezpieczeństwa ale można mu pomóc czerpać siły potrzebne do kwitnięcia.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
k@rolina
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 30
Rejestracja: 2010-02-04, 12:11

Post autor: k@rolina »

Mam pytanko, czy są jakieś kwiaty, które szczególnie przeszkadzają storczykom w pobliżu? :-)
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Post autor: Merghen »

Jakoś nie zauważyłam ale też i nie mam jak bo rośliny podzielone parapetowo gatunkami - w sumie u mnie storczyki zajmują dwa duże parapety, ale obok na regale rosną fiołki a na przesuwanym kwietniku inne...są w jednym pokoju ale nie na tym samym miejscu. Wszystko jednak ładnie rośnie :-D
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
ODPOWIEDZ