Phalaenopsis cz.1

Specjalny kącik dla miłośników tych niezwykłych roślin.
ODPOWIEDZ
Aneczka
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 10
Rejestracja: 2008-10-28, 15:11

Problem ze storczykiem

Post autor: Aneczka »

W czerwcu kupiłam storczyk . Spryskiwałam go specjalna wodą do storczyków, ale liście zaczęły więdnąć, chyba okno było zbyt słoneczne. Po przeniesieniu w inne bardziej cieniste miejsce liście odżyły . Niestety zaczęły więdnąć i opadać kwiaty. Później łodyga na której rosły zaczęła obsychać. Jeszcze stoi ale mam wrażenie że to już suchy kikut. Tydzień temu zauważyłam, że spomiędzy listków wyrasta nowy pęd (chyba kwiatowy). Nie wiem czy mogę ten stary pęd obciąć i jak nawozić roślinę, aby było jej dobrze. Dodam, że nie przesadzałam jej tylko wstawiłam doniczkę w osłonkę w której stoi woda.
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Storczyk nie powinien stać w wodzie, bo będą mu zagniwać korzenie :-? Należy go obficie podlać i po ok. 2 godz. odlać pozostałą wodę ;-)
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Aneczko podstawowe pytanie to jaki to storczyk?? Jeśli phalaenopsis to ostrożnie ze spryskiwaniem, najlepiej robić to od dołu liści tak by woda nie dostała sie do środka rozetki liściowej, a zimą najlepiej zaniechać spryskiwania. Jeśli chcesz utrzymać wysoką wilgotność wokół storczyka to najlepiej postawić doniczkę w rośliną w podstawce wypełnionej keramzytem zalanym wodą. DNO DONICZKI NIE MOŻE DOTYKAĆ WODY. Tak jak radzi Piwonia, natychmiast wyjmij doniczkę z osłonki z wodą, żaden storczyk nie lubi stać długo w wodzie. Gnicie korzeni może być przyczyną więdnięcia storczyka. Najlepiej kupić podłoże do storczyków, wyjąć roślinę ze starego podłoża, wyciąć zgniłe i uszkodzone korzenie i posadzić w nowym podłożu nie zwiększając doniczki. Po takim zabiegu podlać dopiero po około dwóch tygodniach. Gubienie kwiatów przez storczyka nie musi oznaczać niczego złego, nawet jest jego naturalną reakcją na np. zmianę miejsca, częste obracanie itp. Usychanie łodygi u storczyków też jest naturalne choć w przypadku Phalaenopsisów niekonieczne. Łodygę wycinamy delikatnie by nie uszkodzić rośliny dopiero po jej całkowitym uschnięciu.
Nawozimy połową dawki zalecanej na opakowaniu. To tak ogólnie bardziej szczegółowo będzie można doradzić jeśli napiszesz jaką odmianę storczyka posiadasz, lub przynajmniej zamieścisz jego zdjęcie.
Aneczka
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 10
Rejestracja: 2008-10-28, 15:11

Problem ze storczykiem

Post autor: Aneczka »

Dziękuję za pomoc.
Aneczka
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 10
Rejestracja: 2008-10-28, 15:11

Problem ze storczykiem

Post autor: Aneczka »

Już wiem mój storczyk to phalaenopsis .
Aneczka
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 10
Rejestracja: 2008-10-28, 15:11

Problem ze storczykiem

Post autor: Aneczka »

Chyba źle napisałam nazwę, ale mam nadzieję, że zostanie mi to wybaczone. Jeszcze raz dzięki bardzo za pomoc. Gdyby Ktoś jeszcze zechciał się wypowiedzieć czekam z niecierpliwością. Oglądałam Twój ogród Gosiu - jest imponujący. Ja w swoim mam jeszcze niewiele roślin, ale dzięki temu mogę wciąż go zmieniać i dodawać nowe roślinki. ogród tworzyłam na tzw. nieużytku. Po czterech latach można już w nim miło spędzić czas, nie tylko odpoczywając ale też odreagować stresy ostro pracując fizycznie i to jest suuupeeer. A gdy wiosną pierwsze rośliny wychylają swoje główki do słońca to serce staje w pionie. Moja córeczka uwielbia fotografować kwiaty, może kiedyś i ja się nimi pochwalę. Pozdrawiam wszystkich, którzy kochają przyrodę. ;-)
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Aneczko z przyjemnością obejrzę Twój ogród, także nie zwlekaj tylko zakładaj wątek z ogrodem ;-) :-D .
Aneczka
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 10
Rejestracja: 2008-10-28, 15:11

problem ze storczykiem

Post autor: Aneczka »

Łodyga storczyka jest coraz dłuższa, wyrósł też kolejny liść. Z niecierpliwością czekam na efekt moich zabiegów, czyli piękne kwiaty. Jeszcze raz dziękuje za pomoc. Co do wątku z ogrodem to muszę jakoś przebrnąć przez procedurę wysyłania zdjęć. :-/
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Post autor: lilia0405 »

Aneczko wstaw fotkę storczyka i pochwal jak ładnie rośnie.
Wstawianie zdjęc nie jest takie trudne, zainstaluj fotosik menager i naprawdę nie jest trudno, a jak będą problemy to napewno ktoś z forumowiczów Ci pomoże krok po kroku.
Awatar użytkownika
Natalka1985
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2009-10-24, 17:55

Phalaenopsis cz.1

Post autor: Natalka1985 »

Dostałam tego kwiatuszka o ile można go teraz tak nazwać i chyba coś poszło nie tak. Czy możecie napisać o co mu chodzi? Dołączę kilka fotek by ułatwić odpowiedź.
Załączniki
storczyk.jpg
storczyk2.jpg
storczyk3.jpg
N@t@li@
Awatar użytkownika
Daniel-ogrodnik
Ekspert
Posty: 69
Rejestracja: 2009-10-13, 14:41

Post autor: Daniel-ogrodnik »

Z tego co widzę to chyba po prostu przekwitł i pęd kwiatowy usycha. W takim przypadku trzeba go przyciąć i czekać do następnego kwitnienia od pół roku do roku.
Awatar użytkownika
monika160607
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2010-02-20, 14:48

Więdnący kwiat Phalaenopsis

Post autor: monika160607 »

Witajcie!!!

Mam mały problem :)
Ponad 2 miesiące temu kupiłam storczyka .......... no i parę dni temu zauważyłam że jeden z kwiatów więdnie :( Możecie mi powiedzieć czy to normalne czy może jednak coś się dzieje?? Podlewam go raz w tyg. co 2 tydzień nawoże. Może za obficie go podlewam ???
Oto parę fotek mojego kwiatka:)

Proszę o rady :)


Pozdrawiam!

Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Moniko, po dwóch miesiącach nieustającego kwitnienia, kwiatek ma prawo zwiędnąć. Nic złego się nie dzieje. ;-) :-D
Awatar użytkownika
monika160607
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2010-02-20, 14:48

Post autor: monika160607 »

gosia2501

A można jakoś ten zwiędły kwiatek obciąć ??
To mój pierwszy storczyk więc dopiero uczę się pielęgnować tą roślinę. A przy okazji się zapytam, czy przy zraszaniu kwiatka (przynajmniej 2 x w tyg.) należy zmniejszyć podlewanie czy pozostawić tak jak to robiłam do rej pory??
dziękuję za odpowiedź :)


P.S Ten zwiędnięty kwiat znajduje się na 1 foto :) Nie mogę poprawić poprzedniego postu więc piszę tu :)
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Przekwitnięte kwiaty storczyków w naturalny sposób same odpadają od łodygi kwiatonośnej. Natomiast gdy wszystkie kwiaty przekwitną może być konieczne przycięcie pędu, na którym storczyk kwitł.

Tu masz to dokładnie opisane: Pielęgnacja storczyków po przekwitnięciu. Co robić gdy storczyk przekwitnie?
ODPOWIEDZ