Phalaenopsis cz.1

Specjalny kącik dla miłośników tych niezwykłych roślin.
ODPOWIEDZ
piotrasek15
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2010-10-04, 21:16

dodatkowe pytanie

Post autor: piotrasek15 »

Dziekuje bardzo za odpowiedzi.

Mam jeszcze jedno pytanie. Gdzie najlepiej postawić storczyk?. Teraz u mnie w domu jest bardzo ciepło ponieważ pali się już w piecu a nad każdym oknem jest grzejnik. Ten storczyk jest od strony wschodniej na parapecie w klatce schodowej. Drugi który posiadam jest od strony północnej. Nie wiem czy nie maja tam za gorąco.


Pozdrawiam.

dodaje jeszcze większe zdjęcie tego pierwszego storczyka
Załączniki
Zdjęcie0117.jpg
Zdjęcie0117.jpg (43.61 KiB) Przejrzano 2802 razy
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Post autor: Merghen »

Piotrze, storczyk na tym zdjęciu wygląda dobrze a schną mu dolne liście co jest naturalnym zjawiskiem. Ja bym tylko go przesadziła do nowego podłoża dopóki nie ma jeszcze pąków.

Jeśli chodzi o kaloryfery to najlepiej postawić go na dużej podstawce wypełnionej keramzytem i wodą tak by doniczka nie dotykała wody. Zamiast keramzytu można użyć odwrócony talerzyk, podstawek (na ktorym będzie stała doniczka) umieszczony w większym pojemniku z wodą. Ja kupiłam takie duże podstawki kwadratowe do dużych donic i poumieszczałam na nich storczyki, ale mam ich ok. 30 a parapery jakoś się nie chcą rozciągnąć :lol:
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
moonshine
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2010-10-01, 16:12

same liście

Post autor: moonshine »

Witam,
jakiś czas temu dostałam storczyka, któremu po przekwitnięciu odcięto łodygę przy samych liściach (które z resztą świetnie się rozwijają). Zastanawiam się, czy uda się z tej roślinki jeszcze coś wykrzesać...
Awatar użytkownika
Ilona2715
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 123
Rejestracja: 2010-09-01, 15:48

Post autor: Ilona2715 »

Nie wiem jaki masz rodzaj tego storczyka, (może phalaenopsisa ?), jeśli liście ładnie się rozwijają, to za jakiś czas kwiatek powinien wypuścić nową łodygę z pączkami. Trudno na razie wypowiadać mi się na temat innych gatunków (gdyż sama mam je od niedawna), ale phalaenopsisy mam już trzeci rok (8 sztuk) i bardzo ładnie kwitną. Nie mogą mieć za mokro, lepiej je czasem przesuszyć niż zalać, ich korzonki powinny być zielone. Oczywiście powinny być zasilane, aby miały siłę kwitnąć. Ja moim robię kapiel z nawozem raz na tydzień lub 2 tygodnie w zależności od potrzeb.
pozdrawiam
Ilona
Awatar użytkownika
moonshine
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2010-10-01, 16:12

Post autor: moonshine »

Tak, to storczyk phalaenopsis. Mam już jednego. Kupiłam go rok temu w markecie żeby sprawdzić, czy sobie z nim poradzę. Cały czas pięknie kwitnie, dlatego znajoma oddała mi swoją roślinkę. No cóż cóż, będę cierpliwie czekać. Może się coś pojawi. Dzięki za radę.
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Post autor: Merghen »

Najczęściej pęd kwiatowy pojawia się gdy phalaenopsis wypuszcza nowe liście i korzenie - to oznaka,że już odpoczął i teraz ma ochotę popracować ;-)
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
moonshine
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2010-10-01, 16:12

Post autor: moonshine »

Oooo, byłoby super! Liścia i korzenie już wypuścił, więc tylko czekać :mrgreen:
Awatar użytkownika
rzepcia
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 12
Rejestracja: 2011-02-24, 15:44

Przejścia Rzepci ze storczykami

Post autor: rzepcia »

Przeczytawszy wasze posty dotyczące problemów ze storczykami i rady jakich udzielacie, zabrałam się dziś do reanimacji mojego storczyka. Mam go już ponad dwa lata, i nie zakwitł mi drugi raz jak do tej pory. Raz utracił prawie wszystkie liście, ale mogło to być w wyniku przeprowadzki.
Postanowiłam go przesadzić i usunąć umarłe korzenie.
Myślicie, że będą z niego ludzie? A raczej storczyki :)
Załączniki
IMG_4291.JPG
IMG_4290.JPG
Awatar użytkownika
paulina1234
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 134
Rejestracja: 2010-07-02, 13:27

Post autor: paulina1234 »

Korzonki wyglądają na zdrowe przesadź go w nową ziemię do storczyków i może nie podlewaj przez jakiś czas bo widzę że ma mokro. Nie przestawiaj ciągle z miejsca na miejsce ;)
Paulinka śle pozdrowienia:)
Awatar użytkownika
haliso
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 712
Rejestracja: 2010-10-04, 22:08

Post autor: haliso »

Paulinka ma rację, wsadź go do nowego podłoża,wstrzymaj się z podlewaniemna okres 7-10dni,a potem obserwuj go,podlewaj gdy z doniczki zniknie rosa{przezroczyste doniczki umożliwiają obserwację}...Jeżeli podasz nawóz to w dawce o połowę mniejszej niż podaje producent- powodzenia.
Awatar użytkownika
rzepcia
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 12
Rejestracja: 2011-02-24, 15:44

Post autor: rzepcia »

Storczyk już jest w nowym podłożu teraz pozostaje czekać
Awatar użytkownika
paulina1234
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 134
Rejestracja: 2010-07-02, 13:27

Post autor: paulina1234 »

cierpliwość przy storczykach jest bardzo wskazana ;-) ale nie jest z nim tak najgorzej także myślę że coś z niego będzie:)
powodzenia i cierpliwości:)
Paulinka śle pozdrowienia:)
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Post autor: Merghen »

Możesz nad nim zrobić taki namiot foliowy ale z jednej strony bez ścianki. Myślę,że warto też postawić go na podstawce z keramzytem namoczonym wodą. Przy reanimacji storczyk powinien mieć wokół siebie ciepło i wilgotno podłoże zaś prawie suche (wilgoć ze świeżootwartego powinna wystarczyć na ok. 10 dni). Powodzenia :)
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
rzepcia
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 12
Rejestracja: 2011-02-24, 15:44

Post autor: rzepcia »

No i pogorszyło mu się. Liście wyraźnie brązowieją i więdną. Nie wiem czy jest jednak do uratowania
Załączniki
IMG_4345.JPG
Jessebelle
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 44
Rejestracja: 2011-08-07, 15:09

Bryła korzeniowa PHALAENOPSIS

Post autor: Jessebelle »

Witam,

kupiłam niedawno pięknego storczyka Phalaenopsis, ponieważ jestem początkująca, chciałam się skonsultować co do miejsca. Czytałam, że najgorsze jest okno południowe. Nie mam jednak możliwości ustawienia go na innym oknie jak właśnie południowym.Jest to jednak łazienka i dostęp światła jest przez jedno okno połaciowe, wklejam zdjęcie, które być może pomoże w ocenie.

Z góry dziękuję za uwagi.
Załączniki
P1080380.JPG
ODPOWIEDZ