Phalaenopsis cz.1

Specjalny kącik dla miłośników tych niezwykłych roślin.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
majka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 792
Rejestracja: 2009-07-12, 18:27

Post autor: majka »

Odnośnie uprawy storczyków pominięto zasadniczą sprawę ich nawożenia. Należy je nawozić specjalnym nawozem do storczyków, nawóz dawkować bardzo ostrożnie zgodnie z instrukcją na opakowaniu, uważać aby nie przenawozić.Odnośnie kwitnienia moje zaczęły kwitnąć w kwietniu, jeden z nich kwitnie jeszcze do tej pory. Pozdrawiam. :-D
Awatar użytkownika
paulina1234
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 134
Rejestracja: 2010-07-02, 13:27

Post autor: paulina1234 »

witam.
odnośnie nawożenia to ja raczej bym polecała dawke mniejszą niż podaje producent na opakowaniu, wtedy mamy pewność ze nie zaszkodzi naszym storczykom, i raz na dwa tyg dolewać do podlewania czy też do kąpieli. to tylko moja rada nikt nie musi stosować ale ja tak robie i rosną,
ja też sie pochwale:) mój ciemno różowy z 2 pędami kwitnie od lutego kupiony z przeceny:)sama się dziwie że tak długo ma ochote raczyć mnie swoimi kwiatkami:)
żałuje tylko że nie mam aparatu by pokazać:(
Paulinka śle pozdrowienia:)
Awatar użytkownika
DiAbLuSiA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 299
Rejestracja: 2010-05-16, 18:19

POMOCY MÓJ STORCZYK UMIERA:((((

Post autor: DiAbLuSiA »

Witam, ostatnio dostałam od chłopaka drugiego storczyka (dodam że pierwszy kwitnie mi od kwietnia non stop) niestety z tym pojawiły sie pewne problemy... nie wiem dlaczego.

Został zakupiony w markecie, miał mało ziemi więc dokupiłam podłoże do storczyków i troche mu dosypałam. Ostatnio dość obficie go wykąpałam. - podaje co może byc przyczyną takiego zachowania storczyka:(

Zaobserwowałam że liście zaczęły więdnąć...:(((( kwiaty też nie są sprężyste jak powinny być co mam zrobić pomóżcie nie chce stracić mojego kwiatka...

Co powinnam zrobić w internecie są różne porady, obciąć liście, przesadzić itp... :(( jestem początkującą storczykopsychopatką i niezabardzo wiem

poniżej zdjęcia...

Dodam że storczyk stoi na oknie od strony wschodniej - mam drugiego storczyka i stoi w tym samym miejscu i kwitnie...przepięknie

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Naprawdę znalazłaś w necie porady, żeby obciąć liście? :shock:
Co to znaczy miał za mało podłoża, czy roślina wypadała z doniczki, czy utwierdzona była w niej stabilnie?
Z tego co widzę to nowym podłożem aż przykryłaś nasadę liści i niemal serce rośliny. Wystarczyło teraz tylko mocno podlać podłoże by doprowadzić do gnicia, co naprawdopodobniej ma miejsce.
Moja rada jest taka, odsyp podłoże tak by nasada liści była ponad podłożem, w podłożu mają być tylko korzenie i to też tylko te które same się tam zakorzeniły, te które rosną na wierzchu mają tak pozostać.
Następnie przesusz podłoże, zanim kolejny raz podlejesz podloże musi niemal całkowicie przeschnąć.
Gdybyś mogła zrób zdjęcie doniczki, żebyśmy mogli ocenić stan korzeni storczyka.
A i w żadnym wypadku nic nie odcinaj.
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Post autor: Merghen »

Ewentualnie mejsce podgniwania można posmarować nierozcieńczonym Citroseptem (wyciąg z pestek grapefruit'a), jest przeciw grzybiczny. I Gosia ma rację, on jest za głęboko wsadzony i musi przeschnąć bo go zalałaśtym prysznicem. Phalaenopsisy lepiej znoszą suszę niż wilgoć. Ja swoje nie kąpię tylko od czasu do czasu lekko przecieram listki, nawet przestałam spryskiwać ( o mało nie ukatrupiłam jednego :-x ) tylko stawiam na podstawce z wodą tak by doniczka nie stała w wodzie :-/
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
DiAbLuSiA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 299
Rejestracja: 2010-05-16, 18:19

Post autor: DiAbLuSiA »

Dokładnie miał za malo ziemi tzn chwiał się...
a więc tak zamieszczam zdjęcia korzeni: - moim zdaniem są suche...



Obrazek

Obrazek


Obrazek

Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek




Druga sprawa jest taka: Gosia piszesz że tylko te korzenie które same wchodzą w podłoże maja być w doniczce a te co wychodzą maja sobie wychodzic.. a ostatnio jedna znajoma mowila ze należy te korzenie które wychodzą kierować ku podłożu... ;-/ i teraz juz jestem głupia bo nie wiem co mam zrobic.. skierowałam te korzenie do podloza które były ponad podłożem.. - dodam że niektóre korzenie.. gdybym ich nie kierowała w dół byłyby wyższe niż storczyk...
prosze o pomoc także w tej kwestii


Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
DiAbLuSiA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 299
Rejestracja: 2010-05-16, 18:19

Post autor: DiAbLuSiA »

własnie znalazłam odpowiedz że nie nalezy kierować tych korzeni do doniczki bo one łapią powietrze itp więc wyciągnełam te korzenie co wsadzilam z powrotem
Awatar użytkownika
DiAbLuSiA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 299
Rejestracja: 2010-05-16, 18:19

Post autor: DiAbLuSiA »

wyciągnęłam to podłoże zobaczcie czy tak może być:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Post autor: Merghen »

Szkoda,że nie zrobiłaś zdjęć korzeniom ja go wyciągnęłaś z podłoża, tak przez doniczkę niewiele widać :-/
Ale niestety ewidentnie go przelalaś i być może po kąpieli miał za zimno albo kąpałaś po południu i nie zdążył wyschnąć przed nocą. Wydaje mi się,że niektóre korzenie już zaczęły gnić - wtedy się robią żółtawe zamiast srebrne a po podlaniu zielone. Moim zdaniem powinnaś obciąć pędy kwiatowe - kwitnienie osłabia roślinkę, wyciągnąć storczyka z podłoża, wyciąć podgnite korzenie, spryskać jakimś preparatem antygrzybowym lub posypać cynamonem, pozostawić do podsuszenia i wsadzić w nowe podłoże i przez ok.2 tygodnie nie podlewać ale doniczkę postawić na podstawce z wodą tak by doniczka nie dotykała wody. I najlepsze jest do tego typu storczyków podłoże gruboziarniste - Twoje wydaje mi się jakieś drobniejsze...
I wsadzić trochę płycej (bliżej górnej powierzchni doniczki) teraz jest za głeboko. Korzonki napowietrzne też można wsadzić do podłoża i dzięki temu roślina będzie wsadzona wyżej.
Taka jest moja opinia ale może niech wypowiedzą się jeszcze inni.
Łatwiej byłoby coś więcej powiedzieć gdybyś zrobiła zdjęcie korzeni wyciągniętych z podłoża.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
DiAbLuSiA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 299
Rejestracja: 2010-05-16, 18:19

Post autor: DiAbLuSiA »

możesz napisać jak obciąć pędy kwiatowe? tzn czy całe te "łodygi" czy same kwiatki i jesli całe łodygi to jak wysoko? jutro postaram sie zrobic zdjecie bez doniczki dziekuje Ci za pomoc
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Post autor: Merghen »

Zanim coś obetniesz zrób zdjęcie korzeni po wyciągnięciu z podłoża. Postaram się wtedy dokładnie napisać co zrobić z pędami kwiatowymi :-)
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
piotrasek15
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2010-10-04, 21:16

problem ze storczykiem !!!

Post autor: piotrasek15 »

Witam
Storczyk zakupiłem niecały rok temu. Po przekwitnięciu storczyk nie wypuścił nowych kwiatów. Podlewany jest zawsze gdy podłoże przeschnie całkowicie potem gdy upewnię się ze nie będzie stał na wodzie odkładam na miejsce. Niedawne zaobserwowałem ze na największym liściu pojawiła sie taka biała plama z lekko czarna obwódka, potem zaczeły zółknąć najmniejsze liście jeden całkowicie 2 jest narazie lekko zółtawy. Korzenie wygladają na zdrowe. Storczyk ma duzo korzeni powietrznych wystających z poza plastikowej doniczki. Teraz jeszcze zaczeła usychać łodyga 1 z 2. Nigdy nie był nawożony. Co mam zrobic aby ponownie zakwitł. Prosze o pomoc.

Pozdrawiam
piotrasek15
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2010-10-04, 21:16

Zdjecia

Post autor: piotrasek15 »

Dodaje jeszcze zdjęcia
Załączniki
Zdjęcie01126.jpg
Zdjęcie01126.jpg (45.83 KiB) Przejrzano 2854 razy
Zdjęcie01129.jpg
Zdjęcie01129.jpg (40.88 KiB) Przejrzano 2854 razy
Awatar użytkownika
Ilona2715
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 123
Rejestracja: 2010-09-01, 15:48

Post autor: Ilona2715 »

Witaj, ja co prawda nie miałam nigdy takich kłopotów ze swoimi storczykami, ale na pewno ścięłabym ten liść w połowie, aby ta plama się nie rozprzestrzeniała. Łodygi dość często usychają więc je również przycinam, a jak jest taka potrzeba ścinam całe, po jakimś czasie rosną nowe. Jeśli są zdrowe to je zostawiam i wówczas wypuszczają nowe pędy. Moje storczyki są dość często zasilane i kwitną praktycznie bez przerwy. Kupuję żel do storczyków, mała buteleczka naprawdę na długo starcza, bodajże 7ml na 2 litry wody, wlewam to do miski i moczę je w tym roztworze od 1 do 1,5h. Potem muszą odcieknąć i można przez tydzień zapomnieć o podlewaniu. Jak nie mam czasu ich moczyć, a widzę, że korzonki przesychają to czasami lekko je podlewam, ale zawsze sprawdzam, żeby nie stały we wodzie bo inaczej zgniją.

Może pomogą te artykułu z poradnika naszego forum:
1) Dlaczego storczyk nie kwitnie
2) Plamy na liściach storczka



pozdrawiam
Ilona
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Post autor: Merghen »

Ta plama wygląda mi na porażenie słoneczne...Wirus dawałby inne objawy...Na pewno powinieneś wyciąć zmienioną tkankę tak jak radzi Ilonka jednocześnie smarując miejsce ciecia np. popularnym cynamonem (jest antybakteryjny, anty-grzybowy). Warto pamiętać o tym by narzędzie wcześniej wyjałowić. Jeśli miałbyś np. Citrosept ( wyciąg z pestek grapefriut'a) to świetnie działa wzmacniając roślinkę. Można nim posmarować zdrowe liście. Szkoda, że nie zrobiłeś zdjęcia całej rozety. Próbuję dostrzec ten żółknący liść. Jeśli są to liście dolne, to często jest to naturalny proces u storczyków. Widzę też na zdjęciu wyrastający z boku nowy pęd więc, widać, że storczyk nie jest aż w takiej złej kondycji. Nie widzę na zdjęciu całego starego pędu, ale możesz go uciąć cały lub tylko tą część, która zasycha.
I może warto przesadzić go do nowego podłoża - gruboziarnistego. W którymś supermarkecie widziałam takie ze skałą i grubymi kawałkami kory. Zanim umieścisz korzenie w doniczce warto powycinać te, które są suche i ew. podgniłe a żeby nie połamać kruchych korzeni to na chwilę moczy się je w letniej wodzie - stają się wtedy elastyczne i pięknie mieszczą w donicy.
Życzę powodzenia i pochwal się nim jak zakwitnie :-D
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
ODPOWIEDZ