Pęknięcia kory na drzewach owocowych

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.
ODPOWIEDZ
102szymon7
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 26
Rejestracja: 2017-01-07, 16:39

Pęknięcia kory na drzewach owocowych

Post autor: 102szymon7 »

Witam. Ostatnio odkupiłem działkę graniczącą z moją działką od znajomej. Na działce znajdują się troszkę zaniedbane drzewka owocowe. Będąc dzisiaj i obserwując te drzewka zauważyłem, że papierówka i czereśnia mają odłuszczoną korę. Są to pionowe pęknięcia kora odchodzi na boki. Widoczne jest to najbardziej na papierówce. Są to najprawdopodobniej pęknięcia mrozowe powstałe już co najmniej zeszłej zimy. Co z tym zrobić jak zasklepic te rany? Myślałem nad maścią ogrodniczą.
Pozdrawiam :)
Wszystkiego dobrego w Nowym roku
Awatar użytkownika
CityMatic
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 534
Rejestracja: 2018-08-02, 11:48

Re: Pęknięcia kory na drzewach owocowych

Post autor: CityMatic »

W tym czasie najlepiej jak pomalować wapnem z dodatkiem środka przeciw grzybom. Na wiosnę tylko kontrola, w najgłębsze szczeliny pędzelkiem maść ogrodnicza,a całe drzewka roztworem miedzianu.
Pozdrawiam Paweł - automatyk z zamiłowania , ogrodnik wielki sercem.
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Pęknięcia kory na drzewach owocowych

Post autor: rafaloku »

Wg mnie z tą korą odchodzącą na boki trzeba coś zrobić, bo będzie tylko gorzej. Proszę przeczytać wskazówki w tym artykule: Uszkodzenia mrozowe drzew. Jak zabezpieczyć uszkodzone drzewo? :)
Rafał
102szymon7
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 26
Rejestracja: 2017-01-07, 16:39

Re: Pęknięcia kory na drzewach owocowych

Post autor: 102szymon7 »

Dziękuję. Mnie martwiło to, że to są pęknięcia stare co najmniej z zeszłego roku
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2404
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Pęknięcia kory na drzewach owocowych

Post autor: Bettiw »

Możesz spróbować tak jak doradził Rafał, w drugiej części porady są szczegółowe instrukcje dotyczące starszych i mocniejszych pęknięć. Moja grusza w zeszłym roku na wiosnę popękała, posmarowałam ją emulsją z topsinem, w tym roku zobaczę czy zabieg poskutkował. Wiadomo, że kora nie zrośnie się, ale żeby drzewo mogło dalej żyć i owocować.
Ogródek Bettiw z pozdrowieniami od Beaty
ODPOWIEDZ