Pędy kwiatowe

Specjalny kącik dla miłośników tych niezwykłych roślin.
ODPOWIEDZ
foxia
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2010-03-07, 07:45

Pędy kwiatowe

Post autor: foxia »

Witajcie.

To mój pierwszy post tutaj, ale mam nadzieję, że nie ostatni i że znajdę wśród Was kogoś, któ będzie w stanie mi doradzić.
Mam problem z phalaenopsis. Mam go pół roku. Bardzo długo mi nie kwitł, a teraz na raz
wyrosło 9 pączków, z czego już 4 pięknie kwitną, a 5 jutro się rozwinie do końca.
Byłabym bardzo szczęśliwa z tego powodu, gdyby nie fakt, że czubki storczyka strasznie szybko usychają. Podcięłam już je raz tuż nad kolankiem, ale nadal usychają. Raz na tydzień lub dwa (rano) podlewam storczyk w kąpieli wodnej (15-30 min). Dziś o 7 rano miał taką kąpie z dodatkiem nawozu do storczyków. Kwiat stoi na parapecie na południowym oknie.
W pokoju jest 20-22st C i jest dosyć wilgotno.

Proszę bardzo o radę, co zrobić, żeby nie stracić tak pięknej rośliny? To mój pierwszy storczyk i bardzo zależy mi na nim.
Co zmienić, żeby pięknie rósł?
Awatar użytkownika
k@rolina
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 30
Rejestracja: 2010-02-04, 12:11

Post autor: k@rolina »

nie jestem ekspertem ;-) ale być może jest narażony na zbyt duże światło ze strony południowej mojemu też usychała gałązka jak przeniosłam go na wschód to wszystko było juz ok
Awatar użytkownika
Islava
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 19
Rejestracja: 2010-03-21, 22:58

Post autor: Islava »

k@rolina może mieć racje. spróbuj przenieść go na inny parapet bardziej osłonięty albo przesłoń okno zazdroską
Awatar użytkownika
k@rolina
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 30
Rejestracja: 2010-02-04, 12:11

Podcinac, nie podcinać?!

Post autor: k@rolina »

Czy konieczne jest podcinanie storczyków ich gałązek nad trzecim oczkiem ?(czy jakoś tak ;-) )
Mój storczyk kwitnie w połowie gałązki i u góry odstaje mu jeszcze 7 cm gałązki przyciąć czy może coś jeszcze z tego będzie. Zauważyła że u innych storczyk kwiatki rosną na całej długości równolegle, a mój storczyk rośnie gdzie chce i jak chce ;-) Co myślicie ?? Moja ciocia posiada piękne wielkie storczyki(około 50 pączków ) i tak naprawdę nic specjalnego z nimi nie robi.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Nigdy nie obcinamy zielonych części, jeśli pęd ponad kwiatami jest zielony to go nie obcinaj, wycinamy tylko uschnięte pędy. :->
Awatar użytkownika
maras
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 23
Rejestracja: 2009-12-22, 18:33

Post autor: maras »

Moje storczyki też nie mają obcinanych przekwitłych pędów kwiatowych dzięki czemu uzyskuję storczyki kwitnące z trzema i więcej pędami kwiatowymi. Wygląda to prześlicznie.Pędy obcinam tylko w sytuacji gdy zmienią kolor na żółty i uschną!!!!!!!!!!! ;-)
Pozdrawiam maras
artur7er
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2011-02-13, 12:29

storczyk problem !!! pomocy

Post autor: artur7er »

Witam, chodzi o to że posłuchałem "debili" i obciąłem całe łodygi kwiatowe :( będzie coś z tego? Liście ma fajne i zdrowe.
Pozdrawiam proszę o odpowiedź
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Wyciąć jest łatwo, ale zanim sięgnie się po sekator, warto posłuchać więcej opinii, lub poczytać więcej opracowań.

Pytasz, czy coś z tego będzie. Pewnie, że będzie, tylko teraz musisz cierpliwie poczekać, aż storczyk, domyślam się, że Phalaenopsis, wypuści nowy pęd kwiatowy. A to może potrwać...

I jeszcze jedno, na przyszłość proszę zwróć baczniejszą uwagę na pisownię, na tym forum stosujemy polskie znaki w pisowni.
Awatar użytkownika
tarasia
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 48
Rejestracja: 2011-02-08, 10:33

Re: storczyk problem !!! pomocy

Post autor: tarasia »

artur7er pisze:Witam, chodzi o to że posłuchałem "debili" i obciąłem całe łodygi kwiatowe :( będzie coś z tego? Liście ma fajne i zdrowe.
Pozdrawiam proszę o odpowiedź
nie ty jeden.

mój tak wegetuje bez pędu kwiatowego już ponad rok...
dalej grzecznie czekam ;)
Awatar użytkownika
DiAbLuSiA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 299
Rejestracja: 2010-05-16, 18:19

złamane odnuże storczyka

Post autor: DiAbLuSiA »

Witam dziewczyny proszę o szybką radę:( miałam w nocy wypadek tzn storczyki stoją na oknie przy łóżku ten nowo kupiony storczyk strasznie się gibocze w doniczce i pech chciał że jakoś tak walnęłam nogą że sie przewrócił :( i złamała się jedna odnoga z 3 kwiatami i 2 pączkami już te kwiaty przeboleje ale czy storczykowi nic nie będzie? odnoga była na dole storczyka oto zdjęcie tej odnogi


zasypałam ją troche cynamonem ale nie wiem czy dobrze wiem ze korzenie się zasypuje a co z łodygami? czy teraz cały storczyk pójdzie na zmarnowanie;(((((?????Obrazek

teraz znalazłam już sposób na to jego gibotanie podłożyłam kawałek drewnianej pałeczki do jedzenia chińszczyzny :( prosze o szybką odpowiedź
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Post autor: Merghen »

Nic mu nie będzie a ułamany pęd włóż do wazonu i niech Cię cieszą nadal jego kwiaty :) Wiele storczyków jest hodowanych na pędy kwiatowe do wiązanek i specjalnie się je tnie. A niektórym na pędach w wazonie pokazały się nawet keiki. I niech Ci to nie burzy spokoju snu, storczyki przetrzymują większe ekstrema :)
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
DiAbLuSiA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 299
Rejestracja: 2010-05-16, 18:19

Post autor: DiAbLuSiA »

Merghen pisze:Nic mu nie będzie a ułamany pęd włóż do wazonu i niech Cię cieszą nadal jego kwiaty :) Wiele storczyków jest hodowanych na pędy kwiatowe do wiązanek i specjalnie się je tnie. A niektórym na pędach w wazonie pokazały się nawet keiki. I niech Ci to nie burzy spokoju snu, storczyki przetrzymują większe ekstrema :)
Dziękuje Ci :) Już się bałam że storczyk umrze przez te moje nocne machane nogami

ps czy cynamon nie zaszkodzi?
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Nie zaszkodzi, jego działanie jest delikatne aczkolwiek skuteczne. :-)

Cynamon w ogrodzie. Zastosowanie cynamonu w uprawie roślin!
Awatar użytkownika
DiAbLuSiA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 299
Rejestracja: 2010-05-16, 18:19

Post autor: DiAbLuSiA »

Daniela pisze:Nie zaszkodzi, jego działanie jest delikatne aczkolwiek skuteczne. :-)
Dzięki Daniela :) Jak dobrze że żyjemy w XXI wieku i jest internet :)))))
ODPOWIEDZ