Pedraki a wrotycz

Naturalne metody uprawy, biopreparaty, nawozy organiczne, ogród przyjazny dla ptaków i innych stworzeń.
ODPOWIEDZ
kajaja2
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1404
Rejestracja: 2016-02-01, 13:03

Pedraki a wrotycz

Post autor: kajaja2 »

Czesc jestem nowa na tym forum ale czesto czytam wszystkie porady w poradniki.
Mam taki problem z trawnikiem walcze jak wiele osob z pedrakami na 50cmx50cm jest ich z 20szt. Walcze juz 3rok 3x w roku stosuje Dursban 480 EC ale żadnych rezultatów wiec w tym roku chcalabym wyprobowac ZIÓLKO WROTYCZ?Kupilam juz beczke chce zrobic miksture i na wiosne dzialac,co sadzicie?pomorze to cos?Trawnika mam 700m. Jeszcze mi nie przeszly na rosliny,jedynie mrowki mi zjadly dwie rosliny kopiec na 50cm.Jak bedzie cieplo i wszytsko zakwinie bede sie dzielila swoim ogrodem i swoimi sposobami na rozne przypadlosci w ogrodzie.Pozdrawiam Was mocno
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Pedraki a wrotycz

Post autor: tadek »

.
  • Lepiej kreta mieć w ogrodzie,
    czy pędraka o wilczym głodzie?
    :/
Nie przepędziłaś czasem ze swojego ogródka futrzaka kreta?
On lubi tłuściutkie pędraki. :hyhy:

W naszym Poradniku Ogrodniczym jest sporo uwag dotyczących ograniczania bytności pędraków. Zapoznałaś się już z nimi? Jeżeli nie, to polecam:
Cytuję:
Pędraki w trawnikach występują dość powszechnie na glebach piaszczystych, a także tam, gdzie wcześniej była łąka, pastwisko lub wybieg dla zwierząt. Rozwojowi pędraków w trawniku sprzyja zaniedbanie darni i pozostawianie po koszeniu starych, zasychających źdźbeł, tworzących tzw. filc. Co ciekawe, często pojawiają się po wypędzeniu z ogrodu kreta, który choć uszkadza trawnik swoimi kopcami, to jednak również pomaga nam, zjadając pędraki!

Czytaj dalej - Pędraki w trawniku - zwalczanie, jaki środek na pędrak :arrow:
Poradnik ogrodniczy - Wrotycz pospolity - zastosowanie w ogrodzie :arrow:
Wrotycz pospolity jest byliną z rodziny astrowatych, występującą u nas pospolicie nieopodal pól i dróg. Niegdyś cenione było działanie lecznicze wrotyczu, stosowanego jako surowiec zielarski. Obecnie zastosowanie wrotyczu w ogrodzie to przede wszystkim zwalczanie szkodników, choć warto wiedzieć, że wrotycz ma też odmiany ozdobne. Zobacz jak zrobić gnojówkę, wyciąg i wywar z wrotyczu oraz jak je stosować i wykorzystywać do zwalczania szkodników.

Czytaj dalej - Wrotycz pospolity - zastosowanie w ogrodzie :arrow:
Na zdjęciu - wrotycz:
Obrazek
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Pedraki a wrotycz

Post autor: Elzbieta M »

Kaju , ja nie mam co prawda tego problemu , ale słyszałam , że gnojówka z wrotycza jest dobrym środkiem na pędraki. Spróbuj . Będziemy czekać na relację. Powodzenia.
kajaja2
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1404
Rejestracja: 2016-02-01, 13:03

Re: Pedraki a wrotycz

Post autor: kajaja2 »

Mam ogrod wlasnie po lace,aby wytepic łake stosowalam randap,pozniej zaczelam robic trawnik i przez pierwszy rok nic nie bylo, myslalam ze malo nawozu albo przesuszylam ale ktos mi podpowiedzial ze to pedraki moga byc no i stalo sie. Kreta nigdy nie mialam byl u sasiadow a u mnie nie bylo smiali sie sasiedzi ze za duzo randapu wlalam i nie chce przyjsc.Kret zjawil sie w grudniu 2015 zrobil 4 kopce i stwierdzil ze nie moze dalej wyjsc bo sa iglaki i agrowloknina i kamienie wysypane wiec sie cofnal i poszedl na lake,ktora jest za moim plotem. to jest dziwne ze pedraki siedza w trawniku nie ida w rosliny- na szczescie .U mojej mamy niestety poszlo w rosliny,pelno malych pedrakow..Te artykuly czytalam co do wrotycza i zwalczania pedrakow.a le czy ten wrotycz pomaga tak naprawde :/ :/ czy moze bedzie szkoda mojego czasu. chociaz ogrod to moja pasja w ktorym spedzam kazda chwile wolna. a co do trawnika,pod trawniekiem jest 10cm ziemi a reszta to glina wiec nie wiem jak one tam sie zagniezdzily.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Pedraki a wrotycz

Post autor: Elzbieta M »

W. Czuksanow , prowadzący w tv Rok w ogrodzie, poleca tą gnojówkę , więc myślę , że na prawdę działa.
kajaja2
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1404
Rejestracja: 2016-02-01, 13:03

Re: Pedraki a wrotycz

Post autor: kajaja2 »

no to probuje na wiosne.mam nadzieje ze je zaleje w trupa,bo mam ich dosyc. a slyszeliscie moze o czymś takim jak turkuć podjadek? jest na niego jakis sposob oprocz gnojowki konskiej?
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Pedraki a wrotycz

Post autor: Sylwia,Gosia »

Tadziu,co byśmy bez Ciebie zrobili,zwłaszcza ja ,taka niedouczona w zielonym temacie.Kliknęłam w Twoją strzałę i zobaczyłam jak wygląda pędrak.Coś właśnie takiego gniezdziło się w moich wielkich donicach ,a może gniezdzi się jeszcze do dziś ?! Jeżeli ktoś bywał na moich balkonach ,domyśla się ,że chodzi o podłużne,plastikowe donice ,o pojemności około 200 -250 litrów,gdzie sadzę pnące rośliny.Przez wiele lat ,na wiosnę miałam zwyczaj opróżniać je i zmieniać ziemię,gdy chorowały mi kwiaty.Kiedy były tam wieloletnie,duże rośliny ,wybierałam wszystką ziemię wokół bryły korzeniowej.Za każdym razem wybierania ziemi,na samym prawie dnie,na głębokości 40 cm ,znajdowałam około 10 sztuk takich właśnie pędraków. Wyglądały identycznie,jak te na zdjęciu ,sąsiad też kiedyś tłumaczył mi ,że wylęgają się z jaj złożonych w glebie.Tylko dlaczego w mojej donicy ? w próchnicznej ziemi kupowanej u ogrodnika ?
Ostatnie lata zbuntowałam się i tylko wyrywkowo przeczesuję dno donicy-ostatnio ich nie widziałam.
Czy one mogły być przyczyną usychania moich dorosłych bluszczy i trachelospermum jasminoides ? Rośliny zaczynały "usychać " od dolnych liści.
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
kajaja2
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1404
Rejestracja: 2016-02-01, 13:03

Re: Pedraki a wrotycz

Post autor: kajaja2 »

beczka 120l juz zakupiona wrotycz tez wiec wkrotce robie "zalewajke" i staje do boju z pedrakami.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Pedraki a wrotycz

Post autor: Petrus »

Daj znać jak efekty. Ja na swojej jednej rabacie też mam wrotycz w sąsiedztwie floksów. :-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Pedraki a wrotycz

Post autor: Sylwia,Gosia »

Pertusku,odpowiesz też na moje pytania? Może odpowiedz jest dla wielu oczywista,ale dla mnie nie.Jednak korzenie trawy znacznie różnią się od bluszczu czy kobei.Martwię się o tą ostatnią i passiflorę,która zamieszka w tych donicach,upodobanych przez pędraki :)
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
ODPOWIEDZ