Papirus

Dobór, pielęgnacja oraz problemy w uprawie.
ODPOWIEDZ
Amanda
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 155
Rejestracja: 2008-03-01, 09:48

Papirus

Post autor: Amanda »

Moim dwóm papirusom zaczęły żółknąć liście, nie wiem dlaczego. Podlewam je raz na tydzień.
Czarodziej
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 100
Rejestracja: 2008-01-29, 00:34

Post autor: Czarodziej »

Tzn. za rzadko dlatego schnie, papirus lub mieć cały czas mokry substrat w jakim rośnie to roślina bagienna podlewa się ją trzy razy w tygodniu tak by ziemia wogóle nie przesychała. :-D
Amanda
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 155
Rejestracja: 2008-03-01, 09:48

Post autor: Amanda »

Tak też myślałam, ale nie wiem czy da się ten proces schnięcia odwrócic, nawet jesli zaczne ja czesciej podlewac. Myslalam juz o przesadzeniu jej. Wczoraj je podlewalam. Jednak kiedys gdy częsciej je podlewalam to az ziemia zaczela dziwnie wygladac tzn biala skorupa sie na niej zrobila.
Amanda
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 155
Rejestracja: 2008-03-01, 09:48

Post autor: Amanda »

Przesadzilam papiruska, ale on nadal żółknie :-?
Amanda
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 155
Rejestracja: 2008-03-01, 09:48

Papirus

Post autor: Amanda »

Zauważyłam, że mój papirus co jakiś czas żółknie i muszę obcinać uschnięte pędy, a zostawiam te młode. Czy to normalne? Często tak mam w roślinach, że starsze liście (oraz inne części roślin) żółkną muszę je obciąć by dać miejsca młodym. papirus podlewam co 2,3 dni. Zdjęcia nie dam, bo akurat już go przycięłam z tych schnących pędów, czy jak to się tam nazywa.
Awatar użytkownika
Joanna
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 800
Rejestracja: 2008-06-04, 13:48

Post autor: Joanna »

Tak ma większość kwiatów. Stare ustępuje miejsca młodemu. Kiedyś miałam papirusa i długo było wszystko ok, a potem niby bez powodu mi usechł. Ale pamiętam, że faktycznie co jakiś czas trzeba go było czyścić z uschniętych pędów. Z tym, że roślina jako całość wyglądała ładnie. Wymaga faktycznie sporej wilgoci - zdaje się, że trzymałam ją w takiej mieszance ziemi ze żwirkiem w przezroczystym naczyniu (takie kiedyś były modne przeźroczyste kielichy) i pilnowałam aby na dole była ok. 3-4 cm wartwa wody. :-D
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Jest normalne, że łodygi papirusa po jakimś czasie obumierają. Wtedy, tak jak to robisz, trzeba je obcinać aby „zrobić miejsce” na wyrastanie nowych.

Zasychanie brzegów liści papirusa, lub pojawianie się na nich brązowych plam może świadczyć iż roślina ma za sucho. Papirus wymaga stale wilgotnej gleby i lubi tzw. „mokre stopy”, co oznacza, że jego korzenie powinny być cały czas w wodzie. Najlepiej doniczkę ustawić na głębokiej podstawce i cały czas pilnować aby w podstawce była woda.

Jeżeli swojego papirusa jedynie podlewasz raz na kilka dni, a nie stoi on cały czas w wodzie, to to może być źródłem problemów z gorszą kondycją rośliny. Inne przyczyny brązowienia wierzchołków liści to zbyt zwięzła ziemia w doniczce lub zbytnie zakwaszenie gleby (papirusa trzeba podlewać wodą o pH 5,5 do 6,5). W okresie zimowym dobrze służy roślinie obniżenie temperatury otoczenia do nieco ponad 10*C.
Rafał
Amanda
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 155
Rejestracja: 2008-03-01, 09:48

Post autor: Amanda »

Co masz na myśli pisząć zbyt zwięzła ziemia? Ja go podlewam tak jak pisałam wyżej. Plam nie mam, jedynie brzegi żółcieją czasem. No w wodzie to on nie stoi, ale jakbym podlewała doniczkę codziennie?
Awatar użytkownika
Joanna
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 800
Rejestracja: 2008-06-04, 13:48

Post autor: Joanna »

Ziemia czasem robi się zwarta a zwierzchu powstaje skorupa, która nie pozwala przebić się nowym pędom. Najlepiej wtedy wyjąć roślinkę trochę ją "poluźnić" i obkruszyć wierznią warstwę. Przy okazji można wymienić ziemię na przyjazną dla papirusa. Możesz podlewać codziennie ale chyba rafaloku ma lepszy pomysł z podlewaniem na podstawkę. Najlepiej weź dość głęboką i pilnuj aby woda zawsze tam była
Amanda
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 155
Rejestracja: 2008-03-01, 09:48

Post autor: Amanda »

Jak ziemia jest ubita to mam taki specjalny plastikowy widelczyk i zawsze tak trochę obruszę tą ziemię by nie była taka twarda.
Awatar użytkownika
azi161
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2009-10-28, 23:19

Papirusy

Post autor: azi161 »

Witam.
Od pewnego czasu mam w domu papirusa, podoba mi się ta roślina i chciałam ją mieć w domu. Wiem, że suche końcówki się zdarzają, ale on mi w ogóle zaczyna schnąc :-( . Co mam zrobić żeby go uratować????
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Sprawdź czy nie ma przędziorka.
Awatar użytkownika
azi161
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2009-10-28, 23:19

?

Post autor: azi161 »

a co to takiego ten przędziorek??? :) nie znam się :/
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

W poradniku możesz poczytać o przędziorkach http://poradnikogrodniczy.pl/srd.php oraz o innych szkodnikach.
Awatar użytkownika
azi161
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2009-10-28, 23:19

:)

Post autor: azi161 »

dziękuję bardzo, z tego co widzę, to jednak nie przędziorki, a roślina schnie, muszę niekiedy obcinać całą gałązkę, bo usycha cała :(
ODPOWIEDZ