Palma washingtonia i oliwka europejska

Jak wyjątkowe, egzotyczne, kolekcjonerskie rośliny uzyskać z nasion?
Amanda
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 155
Rejestracja: 2008-03-01, 09:48

Palma washingtonia i oliwka europejska

Post autor: Amanda »

Takie rośliny zamówiłam w zestawie nasion z oleander.pl Za góra tydzień powinny przyjść ale chciałabym się do tego dobrze przygotować i pytam kogoś kto się na tym zna, jak dalej postępować? Czy te nasiona będę musiała umoczyć dobę w wodzie, czy też od razu je wsadzić do ziemi? I czy nałożyć folię a może przeciętą butelkę plastikową na to?
Awatar użytkownika
tengel27
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 899
Rejestracja: 2008-01-15, 19:29

Post autor: tengel27 »

Według instrukcji, którą od nich dostaniesz to nic nie rób tylko posiej.
Pozdrawiam,
Dawid

Zapraszam do mojego wiejskiego ogródka
Amanda
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 155
Rejestracja: 2008-03-01, 09:48

Oliwka i washingtonia

Post autor: Amanda »

Wczoraj minął dokładnie miesiac jak zasiałam 21 nasion oliwki i 2 washingtonii. Zrobilam wszystko wg instrukcji podanej mi przez Oleander.pl jednak do tej pory nic nie wykiełkowało. Czy jest jeszcze jakas szansa na to? Dotychczas zadne nasiona jakie siałam mi nie wykiełkowały, kiedys mialam palme krolewska i tez nic. A przeciez wymieszalam ziemie w odpowiedniej proporcji z piaskiem, podlalam i przykrylam folia stawiajacc w cieplym miejscu. Co moze byc tego przyczyna ze nasiona nie chca wschodzic?
Czarodziej
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 100
Rejestracja: 2008-01-29, 00:34

Post autor: Czarodziej »

Jeśli nie popełniłaś żadnych błędów w wysiewie to jest to wina nasion mają widocznie już słabą kiełkowalność tzn. nie są świeże. :-)
Awatar użytkownika
tengel27
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 899
Rejestracja: 2008-01-15, 19:29

Post autor: tengel27 »

U mnie washingtonia wyszła po 2 tygodniach, a na oliwki czekam dodzis. Ostatnio je nawet wygrzebałem i nie widać żadnych zmian.
Pozdrawiam,
Dawid

Zapraszam do mojego wiejskiego ogródka
Amanda
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 155
Rejestracja: 2008-03-01, 09:48

Post autor: Amanda »

No raczej bledow nie popelnilam, bo scisle stosowalam sie do instrukcji. Czy ja wiem, czy to wina słabej kielkowalnosci?Z tego co slyszalam, juz kilku osobom co tez kupily to samo w oleandrze, washingtonia wzeszla po 2 tygodniach, a mnie ani oliwka europejska ani palma. A zasiałam łącznie 21 nasion oliwki i 2 washingtonii, wiec pomyslalam na logike ze na tyle nasion statystycznie ktores musi wykielkowac. Cos nie mam szczescia do nasion. Pamietasz Przemo palma krolewska tez mi nie wzeszla.
Czarodziej
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 100
Rejestracja: 2008-01-29, 00:34

Post autor: Czarodziej »

Pamiętam ale szczerze mówiąc nie mam pojęcia czemu u Ciebie nie kiełkują ja takich problemów nigdy nie miałem. :-)
Amanda
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 155
Rejestracja: 2008-03-01, 09:48

Post autor: Amanda »

No wiec sam widzisz, ze u mnie zadne metody sie nie sprawdzaja, czy to dotyczy nasion, czy chemii czy czegokolwiek zwiazanego z roslinami. Najsmieszniejsze jest to ze wszystko robie zawsze zgodnie z podana instrukcja, czy to na opakowaniu czy forum.
Amanda
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 155
Rejestracja: 2008-03-01, 09:48

Post autor: Amanda »

Chyba nic z moich nasion nie bedzie. Zauwazylam, ze ziemia troche przeschła. Nie jest calkiem sucha, ale tez nie calkiem mokra. Mam zdjac folie i ja podlac? Washingtonia nadal nie wybiła. Miałeś tengel27 wyjątkowe szczescie, a u mnie nic nie wyroslo :cry:
Czarodziej
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 100
Rejestracja: 2008-01-29, 00:34

Post autor: Czarodziej »

Nic nie zdejmuj :-)
Amanda
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 155
Rejestracja: 2008-03-01, 09:48

Post autor: Amanda »

Dobre wieści - wczoraj zauwazylam, ze z moich pestek marynowanych wybiła roslinka!! A tak sie wszyscy smiali, ze nic z tego. Washingtonia tez wybila, ma pare cm. Ale drugie nasionko jeszcze nie wybilo, wiec nie wiem kiedy potem zdjac folie by przesadzic te male kiełki. Ok to nic nie zdejmuje, ale ziemia bedzie sucha
Czarodziej
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 100
Rejestracja: 2008-01-29, 00:34

Post autor: Czarodziej »

Zdejmij foliówkę jak listek będzie miał ok 4-8 cm i regularnie podlewaj jak jedno z nasion już skiełkowało drugie napewno też zbiera sie już do wykiełkowania więc zdjęcie foliówki mu nie zaszkodzi z tym że trzeba regularnie podlewać.
Amanda
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 155
Rejestracja: 2008-03-01, 09:48

Post autor: Amanda »

no ono chyba juz ma tyle cm. ok tak zrobie. A co ile ta siewke podlewac?A czy podlac ziemie tam gdzie jeszcze nasionko nie wybilo? Czy moge ja nieco zwilzyc bo pewnie juz troche przeschla?
paprykarz
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2008-01-07, 22:09

Oliwka

Post autor: paprykarz »

Witam
Mam lekko glupie pytanie na temat oliwek. Czy pestka oliwki ze sloika nadaje sie do wysiewu?
Moim zdaniem raczej nie ale kto wie?
Paprykarz
Czarodziej
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 100
Rejestracja: 2008-01-29, 00:34

Post autor: Czarodziej »

Sądzę że nie. :-)
ODPOWIEDZ