pajęczaki?

Specjalny kącik dla miłośników tych niezwykłych roślin.
ODPOWIEDZ
talibankaa
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 383
Rejestracja: 2011-03-20, 21:18

pajęczaki?

Post autor: talibankaa »

Mam jednego storczyka na którym pojawiły mi się ostatnio pajęczaki. Zawsze walczę z nimi używając wody z płynem do mycia naczyń, ale w przypadku storczyka nie mogę tego zastosować. Otóż pajęczaki mam w samym środku trzonu. Obecnie wyrasta ze środka nowy listek (jest to pierwszy listek od 2 lat). Storczyk wygląda okropnie bo od ponad roku nie ma korzeni a same odsłonięte nerwy. Dzisiaj zauważyłam że zaczął wypuszczać nowego korzonka. Już dawno spisałam go na straty po babcinej opiece nad nim. Dziwię się że jeszcze tam dobrze się trzyma ale nie mam pojęcia jak mu pomóc. Pajęczaki na pewno nie pomagają mu w dojściu do siebie. Widzę że ma on wolę walki i chcę i ja o niego zawalczyć ale potrzebuję Waszej pomocy. (nie mam aktualnie aparatu aby zrobić zdjęcia)
To, czego się pragnie, i to, co się otrzymuje, to zwykle dwie całkiem różne rzeczy.

Pozdrawiam Ewelina :)
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: pajęczaki?

Post autor: Merghen »

Pajęczaki (pajączki) czy przędziorki? To duża różnica a i walka inna. Tak się zastanawiam czy pająki szkodzą roślinie...
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
talibankaa
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 383
Rejestracja: 2011-03-20, 21:18

Re: pajęczaki?

Post autor: talibankaa »

Hmm to jest taka siateczka, jak by pajęczynka i w dotyku się lepi. a robaczki są czerwone albo białe i są bardzo małe
To, czego się pragnie, i to, co się otrzymuje, to zwykle dwie całkiem różne rzeczy.

Pozdrawiam Ewelina :)
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: pajęczaki?

Post autor: Merghen »

To wygląda na przędziorki. Możesz spróbować zrobić kąpiel przed następnym podlaniem ale warto może zastosować albo chemiczne środki albo naturalne np. takie jak:

Wyciąg z tytoniu - 1 kg odpadów tytoniu zalać 10 litrami wrzącej wody, odstawić na 24 godziny, odcedzić, a następnie rozcieńczyć wodą w stosunku 1:2. Po zabiegu, a przed zbiorem rośliny traktowane tym naparem należy umyć, a spożywać nie wcześniej jak po 7 dniach.

Wyciąg z kwiatu i liści rumianku - 1 kg wysuszonych lub 3 kg świeżych roślin rumianku należy dokładnie rozdrobnić i zalać 10 litrami gorącej wody. Po 24 godz. ciecz należy odcedzić i rozcieńczyć wodą w stosunku 1:5.

Wyciąg z pokrzywy zwyczajnej - 1 kg świeżych nie kwitnących roślin, zalać 10 l gorącej wody, stosować po 24 godzinach, bez rozcieńczenia. Należy dokładnie opryskać górną i dolną stronę liści.

Gnojówka fermentująca ze skrzypu polnego - 1 kg świeżych lub 200 g suszonych roślin pozostawić na 4-5 dni w 10 l wody. Stosować w rozcieńczeniu 1:50

Wyciąg z czosnku - należy zmielić 250 g czosnku, zalać 10 l wody na 24 godziny, zastosować do opryskiwania bez rozcieńczenia

Cebulowa nalewka – do litrowego słoja włożyć tyle łupin by po lekkim ugnieceniu zajmowały ¾ słoja. Zalać wodą o temperaturze pokojowej. Po 12-24 h płyn jest gotowy do użytku. Ppodlewać tak często jak się podlewa rośliny, jeśli po dwóch tygodniach jeszcze roślina wymaga pomocy to po 2 tygodniowej przerwie można zacząć podlewnie od początku.

Poza tym warto zwiększyć wilgotność wokół rośliny, suche powietrze sprzyja rozwojowi przędziorka.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
talibankaa
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 383
Rejestracja: 2011-03-20, 21:18

Re: pajęczaki?

Post autor: talibankaa »

Spróbuję coś z tych środków wykonać, mam nadzieję że pomogą. Dziwi mnie tylko że te robaczki są tylko na tym jednym storczyku, a na żadnym więcej ich nie ma bo bidulka stała pośród innych okazów i miała z nimi kontakt.
To, czego się pragnie, i to, co się otrzymuje, to zwykle dwie całkiem różne rzeczy.

Pozdrawiam Ewelina :)
Awatar użytkownika
saba
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 436
Rejestracja: 2010-09-10, 23:12

Re: pajęczaki?

Post autor: saba »

Merghen czy te preparaty są tylko na przędziorka czy na mszyce można je też zastosować? Czy w ogrodzie też je stosujesz?
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: pajęczaki?

Post autor: Merghen »

Irenko, można spróbować i na mszyce. Ja np. zastosowałam ten z łusek cebuli i zadziałał.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
ODPOWIEDZ