Oxalis corniculata L. szczawik różkowaty jak przezimować?

Uprawa roślin w donicach na balkonach i tarasach oraz w ogrodach zimowych.
ODPOWIEDZ
asias
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2010-08-31, 13:17

Oxalis corniculata L. szczawik różkowaty jak przezimować?

Post autor: asias »

Witam serdecznie
Od wiosny na moim balkonie rośnie szczawik różkowaty, na temat szczawików w sieci jest dużo cennych informacji ale konkretnie dotyczących tej odmiany jest mało...Wiem tylko tyle, że jest on chwastem i częściej można odnaleźć sposób na jego wytępienie niż uprawę :) Nie wiem czy mam go zimować w piwnicy, jeśli tak to czy te bulwy mają być w ziemi czy nie, czy mam go zimą podlewać czy zasuszać całkiem, nie wiem też czy obcinając mu liście to obcinamy też te łodygi??? Bardzo proszę pomóżcie :)
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Witam. Jak sam wiesz jest to chwast więc bez problemu możesz pozostawić go w donicy, w której rośnie, na zimę albo jeżeli masz możliwość to wysadzić go do gruntu. Bez problemu przezimuje. Zasuszy liście jak większość roślin i odpocznie przez zimę. Czasem ludzie go sadzą w doniczkach (posadzony w gruncie szybko się rozrasta i zajmuje nowe miejsca i potem trudno go wytępić), ze względu na czerwone liście podobne do koniczynki http://www.ibro.pl/Pliki/wynik.php?id=6 ... ost_viewed
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Basia Tel
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 341
Rejestracja: 2008-10-18, 20:24

Post autor: Basia Tel »

Szczerze ci współczuję tego zakupu...........ja z tym walczę na działce , każdego sezonu , wyrwać się nie da , tak ma głęboko rozlazłe korzenie ......jakbyś chciała , to mogę ci wysłać , jakby ci zmarzł ........wal , jak w dym do mnie :lol: :lol: :lol:
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Ja tez dostaje białej gorączki jak zaczyna mi wyrastać na rabatach. Ciągle muszę go wyrywać :evil:
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Taaak, miałem to utrapienie wysadzone wraz z zakupioną w doniczce rośliną. Usadowił mi się na skalniaku. Jednak przy okazji remontowania wykopałem wszystkie bulwki i jest spokój.

Co roku mam natomiast jednorocznego szczawika żółtego. Łatwiej go usunąć ale w gęstych nasadzeniach jakie mam to właściwie jedyny chwast, który dobrze się ma cały sezon.

Aha, jeden i drugi wystrzeliwuje dojrzale nasiona i w ten sposób wędruje po rabatach. Nie można dopuścić aby się nasiona zawiązały.
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
asias
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2010-08-31, 13:17

Post autor: asias »

Wszystkim bardzo dziękuję za odpowiedź :) Nadal nie rozumiem, dlaczego nie lubicie tego chwaścika :) Jest śliczny przecież :) Ostatnio kilka połamanych łodyg wstawiłam do wody i bardzo ładnie się ukorzeniły :) Jeśli przeżyją zimę chciałabym mieć tego szczawika w całym ogródku :)
Awatar użytkownika
Basia Tel
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 341
Rejestracja: 2008-10-18, 20:24

Post autor: Basia Tel »

:lol: :lol: :lol:
Jest takie przysłowie
Kto czego nie doznał , nie zrozumie , życzymy , niech ci rośnie zdrowo i radośnie , na całej działce :lol: :lol: :lol:
Pozdrawiam!
Betty
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 60
Rejestracja: 2011-01-17, 16:49

Post autor: Betty »

...gorzej z sąsiadami , którzy nie lubią tego chwaścika :)))
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Mam sąsiada który bardzo lubi mniszka (tak pięknie kwitnie wiosną ;-) ) i ma niezłą plantację w ogródku :zly: . Dyskretnie pomijam zachwyt nad owym kwiatkiem pozostałych sąsiadów :mrgreen:
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Betty
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 60
Rejestracja: 2011-01-17, 16:49

Post autor: Betty »

:-D ..to zależy co kto lubi ...mniszek pięknie wygląda na tle zielonego "dywanu" ...a jeszcze jego walory lecznicze dodają mu atutu...
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

A jak już przekwitnie jakie piękne dmuchawce sieją swe nasionka po wszystkich okolicznych ogrodach, czy chcesz tego czy nie :kwasny: A trawnik z jego dorodnymi liśćmi po przekwitnieniu też ma baaaardzo dekoracyjne walory :zly:
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Patka
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2011-08-24, 11:42

SZCZAWIK RÓŻKOWATY

Post autor: Patka »

:!: Dostałam szczawika różkowatego od dziadka i nie znam się zbyt dobrze na tego rodzaju gatunku. ;-( Prosiłabym o jakieś porady dotyczące kwiatka np. stanowisko, temperatura, podlewanie, wilgotność, kwitnienie itp....

Z góry bardzo dziękuje i czekam na dobra odpowiedź, narka ;)
ODPOWIEDZ