Osutka sosny- Czym zwalczać o tej porze roku?

Uprawa drzew i krzewów iglastych. Choroby, szkodniki itd.
ODPOWIEDZ
Koszykgda
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2022-08-05, 10:51

Osutka sosny- Czym zwalczać o tej porze roku?

Post autor: Koszykgda »

Szanowni Państwo
Prosze o pomoc lub doradztwo czy mogę zwalczyć osutkę o tej porze roku?
Uaktywniła się bardzo około 1mc temu powodując żółknienie igiełi ich opadanie. Przede wszystkim atakuje igły zeszło roczne.
Oprysk Switchem jak i Scorpionem w odstępach 2 tygodniowych nie przynosza efektów. Opryski robiłem w dni suche także środek powinien wchłonąć się w roślinę...również spryskałem podłoże i sukcesywnie zbieram opadnięte igły.
Czy istnieje jakaś terapia szokowa na tę porę roku aby zatrzymać opadanie igieł?
Będę wdzięczny za wszelaką pomoc...
Z góry dziękuję
Załączniki
IMG_3344.JPEG
IMG_3345.JPEG
IMG_3346.JPEG
IMG_3347.JPEG
IMG_3348.JPEG
IMG_3349.JPEG
IMG_3350.JPEG
IMG_3351.JPEG
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Osutka sosny- Czym zwalczać o tej porze roku?

Post autor: rafaloku »

Teraz oprysk nie ma już sensu. Co miało się zarazić, to się zaraziło. Pozostaje usuwać chore igły aby na wiosnę nic pod drzewkiem nie zostało i nie infekowało ponownie. Roślinę można ogólnie wzmacniać opryskami naturalnym preparatem Biosept Active.

Oprysk Scorpionem dopiero na wiosnę.

W przyszłym roku opryski wykonaj w 3 terminach:
1. pod koniec kwietnia,
2. w drugiej połowie czerwca (przed lipcowym wyrzutem zarodników)
3. we wrześniu (przed wyrzutem wrześniowo-październikowym).

Ja osobiście tylko raz tak pryskałem, wtedy jeszcze Topsinem (obecnie już niedostępny). Potem dałem sośnie mikoryzę i pryskam w w/w terminach naturalnym Biosept Active. Są objawy na pojedynczych igłach ale ogólnie sosny rosną zdrowe. Myślę, że źródłem sukcesu była właśnie mikoryza do iglaków Ectovit.

Na przykładzie moich własnych sosen opisałem to dokładnie w naszym poradniku. Polecam: Osutka sosny - objawy, zdjęcia, zwalczanie
Rafał
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Osutka sosny- Czym zwalczać o tej porze roku?

Post autor: Petrus »

Witajcie. Dla mnie to bardziej wygląda na starzenie się igieł dwuletnich. Właśnie w tym czasie późnym latem lub jesienią występuje takie zjawisko. Igły sosny porażonej przez osutkę mają takie jajowate czarne plamy najczęściej wiosną lub bardzo wczesnym latem na żółtych igłach. Podczas suszy te plamki są płaskie a podczas wilgotnej pogody przybierają wklęsły kształt tak jakby łyżeczki.
Na twoich zdjęciach Koszykgda igieł takich plamek nie widzę.
Usuń żółte igły, wyzbieraj te na glebie jeżeli są. Profilaktycznie możesz w przyszłym roku wykonywać opryski tak jak napisał Rafał, żeby a nóż nie przyplątała się jakaś choroba- widzę że sosna rośnie w roku, w takich miejscach jest mała cyrkulacja powietrza i może się przyplątać choroba grzybowa w przyszłości.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Koszykgda
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2022-08-05, 10:51

Re: Osutka sosny- Czym zwalczać o tej porze roku?

Post autor: Koszykgda »

Dziękuję Panowie za podpowiedzi.
Też miałem nadzieje że to jesienne "przeczesywanie" się igieł na sośnie ale niestety wszystkie igły dwuletenie pożółkły i opadają.
Zbieram wszystko co opada licząc że zima będzie mroźna i sucha a na wiosnę będę miał jeszcze co ratować stosując opryski jakie zaproponował kolega rafaloku. Byle do wiosny!
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Osutka sosny- Czym zwalczać o tej porze roku?

Post autor: Petrus »

Sosny właśnie się oczyszczają tylko z igieł 2 i 3 letnich wtedy takie igły żółkną i odpadają :hyhy:
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ