orzech włoski

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.
Awatar użytkownika
ulkekulke
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2010-04-17, 08:50

Post autor: ulkekulke »

To że ma gęstą koronę tłumaczy że mniej deszczowej wody dochodzi pod koronę i światła ,
że w opadniętych liściach jest substancja wpływająca źle na rozwój innych roślin,
ale czy prawdą jest że orzech osusza teren na którym rośnie ??? i dlaczego tak jest ??? czy tylko z powodu gęstej korony???
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

To raczej nie z powodu korony tylko płytko położonych korzeni. Orzech włoski charakteryzuje się tym, że jego korzenie rosną w każdą stronę, płytko i dlatego właśnie osusza teren.
Awatar użytkownika
roza333
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 191
Rejestracja: 2009-08-15, 15:52

Post autor: roza333 »

Witam. Ja też mam posadzony orzech włoski i bardzo marnie mi rośnie, a o orzechach to tylko mogę sobie pomarzyć, tyle lat i nic. Ciekawi mnie czemu on tak wolno rośnie. Sąsiad mi mówił, że jego po 4 latach miał owoce, a mój ma 8 i nic :-(
Awatar użytkownika
dexter7
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 39
Rejestracja: 2010-02-28, 19:49

Post autor: dexter7 »

Potraktuj go obornikiem wkoło pnia, wykop rowek wokoło pnia i wlej gnojownicy jeśli to nie pomoże to daj saletry amonowej. Musi ruszyć :)
Pozdrawiam DeX
dobczynski 72
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 9
Rejestracja: 2010-01-24, 12:18

Post autor: dobczynski 72 »

Witam. Orzech woli gnojówkę średnio. Pozdrawiam Mariusz
slayne
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2010-06-13, 14:24

Post autor: slayne »

Witam

Mam pytanie. Miałem posadzonego orzecha ale niszczył mi fundamenty i podwórze bo był posadzony pomiędzy domem a budynkiem gospodarczym na środku podwórza i została podjęta decyzja o jego ścięciu. Było to gdzieś w lutym po tych silnych mrozach. Pień został ścięty blisko ziemi. Problem jaki teraz mam to, że cały czas z pnia wyciekają soki i jakaś pleśń się pojawia i wydziela nieprzyjemny zapach. Jak się tego pozbyć na razie? Bo pod koniec lata będziemy kłaść kafle na podworku i spróbujemy wykopać całośc jeśli się da ale na razie chciałbym się pozbyć tego problemu jakimiś doraźnymi sposobami.

Ps czy to prawda, że drzewo orzechowe można sprzedać za dobrą cenę? Ten orzech miał kilkanaście lat jeśli nie kilkadziesiąt.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Możesz spróbować pień potraktować herbicydem totalnym np roundup.
A co do sprzedaży drzewa to nie wiem ile kosztuje ale na pewno na ścięcie takiego drzewa trzeba mieć pozwolenie, nawet jak rośnie na własnym podwórku, bo później można mieć problemy.
Bronisława
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 55
Rejestracja: 2008-12-03, 17:01

Cięcie orzecha włoskiego

Post autor: Bronisława »

Mam pytanie w sprawie cięcia orzecha włoskiego. Gdy objęłam działkę, wszystko było małe. Teraz orzech przeszkadza jabłoni, leszczyna przeszkadza orzechowi i muszę podjąć decyzję cięcia tych drzew.Pytanie, w jakiej kolejności ciąć. Jabłoń owocuje, choć w tym roku mizernie, leszczyna też ma zawiązane orzeszki laskowe, więc teraż ciąć nie mogę. Czytałam,że są dwa terminy cięcia orzecha włoskiego - sierpień - wrzesień i koniec zimy. Proszę o radę, który termin jest lepszy, w tym roku na orzechu jest kilka owoców.
I drugie pytanie, jak ciąć, w których miejscach? Będę wdzięczna za pomoc.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Jeśli możesz, wstaw zdjęcie drzewa, będzie łatwiej doradzić.
Bronisława
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 55
Rejestracja: 2008-12-03, 17:01

Post autor: Bronisława »

Załączę zdjęcie, jak tylko dotrę na działkę. Dziś u nas mocno pada, na jutro też zapowiadają deszcze, myślę,że około soboty - niedzieli będę mogła pojechać.
Dziękuje Piotrze, za zainteresowanie moim problemem i pozdrawiam.
Bronisława
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 55
Rejestracja: 2008-12-03, 17:01

Post autor: Bronisława »

Piotrze, spróbuję załączyć zdjęcia (nie mam wprawy!), nie wiem na ile będą czytelne.
Niestety, udało mi się tylko załączyć jedno zdjęcie - orzecha i leszczyny. Jutro powalczę i załączę resztę. Przepraszam,że tak marudzę.
Załączniki
DSCI1315.JPG
Bronisława
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 55
Rejestracja: 2008-12-03, 17:01

Post autor: Bronisława »

Piotrze, nie dałam za wygraną, powalczyłam dzisiaj i załączam pozostałe zdjęcia.
Załączniki
DSCI1317.JPG
DSCI1316.JPG
Orzech odchyla się od leszczyny, myślę o wycięciudwóch gałęzi leszczyny.
Orzech odchyla się od leszczyny, myślę o wycięciudwóch gałęzi leszczyny.
Najniższa gałąź orzecha zachodzi na jabłoń. Te gałąź planuję wyciąć.
Najniższa gałąź orzecha zachodzi na jabłoń. Te gałąź planuję wyciąć.
Awatar użytkownika
PiotrS
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 20
Rejestracja: 2011-10-12, 17:53

:)

Post autor: PiotrS »

Dziękuję za sporo informacji o orzechu włoskim, miedzy innymi tą że muszę jeszcze trochę poczekać zanim zaowocuje (drzewko ma 6-7 lat i jest nie szczepione) pozdrawiam.
KaTaRiNa
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2017-05-26, 14:00

Re: orzech włoski

Post autor: KaTaRiNa »

Witam,

Jakieś 8 lat temu zasadziłam drzewko orzecha wychowywane właśnie z orzecha. Drzewko ma wysokość 1,5m. Czy może ktoś mi powiedzieć jaka może być przyczyna, że jest takie małe i poradzić jak mu pomóc? Chciałabym się cieszyć widokiem owoców jego ale nie mam narazie żadnych szans, bo drzewko tak jakby przestało rosnąć. Pomóżcie i poradźcie co robić, gdyż ze mnie to taki ogrodnik jak z koziej d... trąba. Pozdrawiam,
KaTaRiNa
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: orzech włoski

Post autor: Danka »

Widocznie nie odpowiadają mu ogrodowe warunki. Orzech lubi gleby zasadowe i zasobne. Na stronie poradnikogrodniczy.pl są informacje o wymaganiach orzechów włoskich.

Orzech włoski - odmiany, uprawa, sadzenie, cięcie
ODPOWIEDZ