orzech włoski

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.
sylwia90
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2008-07-16, 21:08

problem z przycięciem

Post autor: sylwia90 »

Cześć. Ja mam dwa orzechy (jeden ma 25, drugi ma 23). Słyszałam, że gdy się przycina konary to trzeba je czymś tam posmarować a potem zalepić gazą jałową . Zrobić normalny opatrunek.
Czy to prawda?
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Trzeba posmarować np. Funabenem, i nie Trzeba zakładać gazy ;-) :lol: .
Czarodziej
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 100
Rejestracja: 2008-01-29, 00:34

Post autor: Czarodziej »

Można równie dobrze miejsce cięcia posmarować zwykłą białą emulsją z dodatkiem miedzianu 3 łyżki stołowe na litr farby. Niczego nie zakłada się na miejsce cięcia. :-)
Awatar użytkownika
Avelina
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 398
Rejestracja: 2008-02-05, 22:12

Post autor: Avelina »

Ja w ubiełym roku na jesieni, jak już liście opadły z orzecha, wycięłam jedną grubą gałąź i chociaż niczym nie posmarowałam miejsca cięcia to jakoś nic się orzechowi nie stało.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Mojemu orzechowi po skróceniu niektórych gałęzi,też nic się nie stało. Ale dla bezpieczeństwa i własnego spokoju można użyć wyżej wymienionych środków.
Ewar
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2007-12-28, 21:58

Post autor: Ewar »

Przemo pisze:Można równie dobrze miejsce cięcia posmarować zwykłą białą emulsją z dodatkiem miedzianu 3 łyżki stołowe na litr farby. Niczego nie zakłada się na miejsce cięcia. :-)
Dlaczego białą?
Po prostu emulsyjna farba ,chodzi tu zapewne o przyczepność i utrzymanie środka MIEDZIANU czy TOPSINU na skaleczeniu. Kolor farby nie ma raczej nic do rzeczy .

Do takich celów nadaje sie gotowa pasta sadownicza FUNABEN.
Warto mieć pod ręka takie małe opakowanie .Tniemy niespodziewanie różne grube konary...
ale może to byc równiez farba emulsyjna ze środkiem grzybobójczym.
Czarodziej
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 100
Rejestracja: 2008-01-29, 00:34

Post autor: Czarodziej »

Biała farba odbija a nie przyciąga promieni słonecznych poprzez co rana nie ulega nagrzewaniu się pod farbą tak szybko jak w przypadku innych kolorów a co za tym idzie miejsce cięcia szybciej się goi tzn. jest szybciej zalewane nową korą przez drzewo.
emontage
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2008-08-21, 13:31

orzech niezdrowy ?

Post autor: emontage »

Witajcie, czy może ktoś mi coś powiedzieć dlaczego ludzie nie chcą sadzić orzechów na działce?
Opnie słyszałam, że :
1. zabiera wodę innym rośliną i nic pod nim nie rośnie nawet trawa,
2. wydziela niezdrowe substancje
Pozdrawiam wszystkich serdecznie :)
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Sam fakt, że wg przepisów ogrodów działkowych orzech włoski należy sadzić w odległości 5 metrów od granicy działki, powoduje iż nie na każdej działce jest to możliwe (biorąc pod uwagę usytuowanie altanki i pozostałych nasadzeń).

Przyznam, że w moim ROD znam kilka sytuacji, gdzie nie spełniono tego warunku i jest to przyczyną poważnych zatargów sąsiedzkich. Najbliższy sąsiad ma orzech włoski posadzony przed domkiem (mniej więcej na środku działki) - ma tam cień, ale jemu to odpowiada.
sąsiad
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 311
Rejestracja: 2008-03-11, 23:09

okres zbiorów

Post autor: sąsiad »

Mamy okres dojrzewania orzechów włoskich, wrony robią co do nich należy :mrgreen: :mrgreen: .
Wraz z owocami opada również łupina, a po pierwszym przymrozku liście.
Otóż łupina i liście są trujące dla orzecha, oraz innych roślin. Łupiny należy pozbierać i wyeksportować z ogrodu :!: :mrgreen: :lol: :evil: , podobnie należy zrobić z liśćmi (można spalić) :-P .
________________________________
pozdrawiam Staszek
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

za to teraz ładnie wyglądaObrazek a u mnie do orzechów leżących na ziemi dobierają się skorki, czyli tzw. szczypawki.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Ja bym chciał wyhodować sobie drzewko z orzecha, poradżcie jak to zrobić najlepiej.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Piotrek,bardzo prosto.Świeżego orzecha,nie zasuszonego, wkładasz do doniczki z ziemią i czekasz na kiełkowanie. Ostatnio czytałam,że tak posadzone orzechy nie zawsze powtarzają cechy orzecha drzewa, z którego spadły.Ale moje orzechy sadziłam w taki sposób i powtórzyły cechy" rodzicielskie",ale czekałam na owocowanie około 7lat. Bo tyle się czeka na owoce z takich sadzonek.
Awatar użytkownika
harwi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1085
Rejestracja: 2008-01-24, 12:52

Post autor: harwi »

JA tez mam takie drzewko z orzeszka. ;) Nawet dwa ;) Jednego nawet mam na wydaniu jak ktoś ma ochotkę :mrgreen:
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Dzięki za odpowiedź. Wsadzę mojego orzeszka do doniczki i postawię ją na parapecie. Zobaczymy co wyrośnie.
ODPOWIEDZ