Opuncja

Forum poświęcone kaktusom i innym sukulentom
Awatar użytkownika
grzegoez4482
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 62
Rejestracja: 2010-02-08, 19:53

opuncja

Post autor: grzegoez4482 »

Witam wszystkich na tym forum jestem tu pierwszy raz i mam prośbę odnośnie opuncji, może ktoś z was ma to cudo i mógł by mi napisać coś na jej temat: uprawa itd., z góry dzięki :roll:
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Na tej stronie znajdziesz podstawowe informacje dotyczące opuncji
http://209.85.129.132/search?q=cache:uX ... clnk&gl=pl
Tę roślinę miałam dawno temu i chętnie znowu ją przygarnę :-). Wystarczy zapewnić jej podstawowe warunki a będzie rosła - moim zdaniem jest łatwa w uprawie.
Nie wiem jaki gatunek opuncji posiadasz a jest ich bardzo wiele dostępnych w sprzedaży. Mogę jedynie przytoczyć kilka istotnych informacji, które są zawarte w książkach:
"Kaktusy oraz inne sukulenty" Jerzy Woźniak (bardzo przydatna dla kaktusowiczów)
"650 roślin pokojowych" Angelika Throll
"Rośliny pokojowe od A do Z" - 250 najpiękniejszych kwiatów Gabriele Vocke
- stanowisko: najlepiej przy oknie południowym, lubi światło przez cały rok, gdy go nie ma to nie zakwitnie, od maja do października najlepiej wystawiać ją na świeże powietrze
- pielęgnacja: podlewanie umiarkowane, nawożenie w okresie wzrostu średnio co 2-3 tyg. choć niektóre źródła podają raz na tydz. a Jerzy Woźniak sugeruje by nawozić okazy tylko mające ponad 1,5 metra, które maja dużo odrostów i dawno nie zmieniały podłoża (ja wybrałabym opcję co 3 tyg. ), od października do marca nie nawozić wcale
- ziemia: najlepsza standardowa mieszanka do kaktusów, ale można też żwirową, gliniastą
- rozmnażanie: człony opuncji łatwo oderwać/odciąć i ukorzenić - należy pamiętać aby przez 2 tyg. wyschło miejsce rany, dopiero wtedy ukorzeniamy w wilgotnym piasku, można też z nasion
- zimowanie: temp. ok 10 st. w ciemnym pomieszczeniu a w bardziej widnym temp. moze być wyższa
Opuncja ma kolce i szczecinkowate glochidy (kolce-zadziorki), które pozostają w skórze - można je usunąć za pomocą roztopionego wosku i pęsety
Awatar użytkownika
tengel27
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 899
Rejestracja: 2008-01-15, 19:29

Post autor: tengel27 »

Dodatkowo dopowiem, że opuncja lubi mieć dużo miejsca dla korzeni, więc lubi duże donice. Pomaga to także przy większych roślinach, które lubią być "wywrotowe" ;-)
Pozdrawiam,
Dawid

Zapraszam do mojego wiejskiego ogródka
Awatar użytkownika
grzegoez4482
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 62
Rejestracja: 2010-02-08, 19:53

Post autor: grzegoez4482 »

Dziękuję za porady, wiem tylko że jedna to opuntia ficus indica a druga nie znam nazwy,jak zrobię zdjęcia to wrzucę,mam jeszcze jednej pytanie na jednej z opuncji są owoce co mogę z nimi zrobić. Pozdrawiam
norbik399
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2010-05-03, 14:56

Opuncja

Post autor: norbik399 »

Mam problem z opuncją ...
jakiś rok temu kupiłem opuncję i tak sobie rosła niestety rosła tylko w górę ;/ aż tak urosła że przechyliła doniczkę i musiałem ją połamać...

Co zrobić by rosła na boki tzn. miała więcej niż jeden odnóg ?

Teraz wygląda tak :
http://img576.imageshack.us/img576/9791/dsc00569i.jpg

Proszę o porady...
Awatar użytkownika
El-ka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1302
Rejestracja: 2009-01-30, 14:19

Post autor: El-ka »

Daj jej trochę czasu,moja wyglądała jak myszka Miki a teraz wygląda tak.Jak będzie na tym małym wyrastać koleje oderwij żeby pobudzić boczną część ,powinno się udać.
Załączniki
wiosna.jpg
pozdrawiam Elżbieta
norbik399
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2010-05-03, 14:56

Post autor: norbik399 »

robiłem tak, ale cały czas wyrasta w górę ;/
Awatar użytkownika
El-ka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1302
Rejestracja: 2009-01-30, 14:19

Post autor: El-ka »

norbik399 pisze:robiłem tak, ale cały czas wyrasta w górę ;/
To nie wiem jak Ci pomóc moja rośnie bez żadnych zabiegów.
pozdrawiam Elżbieta
Awatar użytkownika
tengel27
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 899
Rejestracja: 2008-01-15, 19:29

Post autor: tengel27 »

Hmmm, nie wiem czy to "fachowe", ale chyba najprościej uszkodzić stożek wzrostu :-) Po prostu zetnij szczyt pędu ok. 1 - 1,5 cm od góry. Może dzięki temu "pójdzie na boki" ;-)
Pozdrawiam,
Dawid

Zapraszam do mojego wiejskiego ogródka
Awatar użytkownika
El-ka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1302
Rejestracja: 2009-01-30, 14:19

Post autor: El-ka »

Myślałam o tym,ale to jest uszkodzenie rośliny :-/
pozdrawiam Elżbieta
norbik399
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2010-05-03, 14:56

Post autor: norbik399 »

dobra spróbuje ...
Zobaczymy co z tego wyjdzie...
Awatar użytkownika
rak
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2009-12-18, 06:43

Post autor: rak »

Opuncja dostała nowe przyrosty czy mogę ją przesadzić teraz do większej donicy.Proszę o poradę.
pozdrawiam rak
witeks1968
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 666
Rejestracja: 2010-05-10, 20:07

Jak ukorzenić opuncję.

Post autor: witeks1968 »

Wyhodowałem z nasiona opuncję, ale po 8 latach zaczęła mi chorować (gnić). Ma w miarę zdrowe odrosty boczne, czy można je jakoś ukorzenić? Jeżeli tak, to przy jakich warunkach.
Awatar użytkownika
haliso
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 712
Rejestracja: 2010-10-04, 22:08

Post autor: haliso »

Odłam człon, pozwól mu obeschnąć (zasklepić się rance, najlepiej na słońcu) i wsadź do ziemi. Większość opuncji łatwo się rozmnaża i szybko przyjmuje oraz rośnie...powodzenia.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Gdy miałem opuncje, w celu rozmnażania robiłem dokładnie tak samo jak pisze haliso. Ukorzeniały się bez problemu w luźnym podłożu z ziemi i piasku w proporcji 1:2. :-D
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ