Oprysk z drożdży na pomidory i ziemniaki

Naturalne metody uprawy, biopreparaty, nawozy organiczne, ogród przyjazny dla ptaków i innych stworzeń.
ODPOWIEDZ
ewarafal
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 14
Rejestracja: 2014-05-04, 12:04

Oprysk z drożdży na pomidory i ziemniaki

Post autor: ewarafal »

Witam Wszystkich serdecznie. Mam jedno pytanie odnośnie tego oprysku z drożdży. Kiedy można pryskać rośliny,czy w dzień słoneczny, czy w dzień pochmurny, czy może przed zachodem słońca? Drożdże w temperaturze ok 40 stopni tracą swoją moc. Nie wiem jak to będzie w czasie ciepłego dnia. Za wszystkie odpowiedzi bardzo dziękuję
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Oprysk z drożdży na pomidory i ziemniaki

Post autor: Danka »

Nigdy nie robiłam oprysków z drożdży. Skoro wiadomo, że tracą działanie powyżej 40 stopni to trzeba opryski robić w niższych temperaturach. Większość oprysków robi się z rana albo wieczorem przy temperaturze powyżej 10 stopni
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Oprysk z drożdży na pomidory i ziemniaki

Post autor: rafaloku »

Przyznam, że nie słyszałem o oprysku z drożdży. Ale jeśli już pryskać to właśnie późnym popołudniem lub pod wieczór. Chodzi o to aby słońce już nie nagrzewało roślin ale też aby do wieczora zdążyły przeschnąć i nie zostawały mokre na noc.

Na kilku blogach i forach powtarza się taki przepis:

Oprysk z drożdży od zarazy ziemniaczanej na ziemniaki i pomidory:
Rozpuść drożdże piekarskie 5 dag w 8 litrach wody i opryskaj, a wręcz polewaj rośliny od wierzchołka . Tą czynność powtarzaj kilkakrotnie w czasie wegetacji roślin. Pomidory po tej miksturze ładnie rosną i nie chorują na zarazę, ani choroby bakteryjne i grzybowe.

Przyznam szczerze, że ciekaw jestem czy to jest skuteczne i bezpieczne dla roślin. Jeśli ktoś z forum próbował, to proszę o Wasze opinie :padam:
Rafał
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2404
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Oprysk z drożdży na pomidory i ziemniaki

Post autor: Bettiw »

Cyba kiedyś czytałam o tym, wypadło mi z głowy,może też spróbuję na zmianę trochę będę musiała poczytać, bo jak zaczęłam stosować oprysk z jodyną to ciągle gotuję tą samą miksturę i lecę po wszystkim: drzewa owocowe, pomidory, cukinie, ogórki, fasolka, truskawki, jodyna jest bardzo septyczna i eko nie ma karencji.
Ogródek Bettiw z pozdrowieniami od Beaty
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Oprysk z drożdży na pomidory i ziemniaki

Post autor: rafaloku »

Drobne uaktualnienie do tego wątku. O opryskach z drożdży napisaliśmy w poradniku, jak zrobić i stosować: oprysk z drożdży na pomidory i ogórki

Polecam też artykuł: Drożdże piekarskie w ogrodzie. Jak zrobić nawóz i oprysk z drożdży?
Rafał
Onell
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2017-11-30, 11:13

Re: Oprysk z drożdży na pomidory i ziemniaki

Post autor: Onell »

W tym roku po raz pierwszy stosowałam oprysk z drożdży, przyznam że traktowałam sprawę trochę z niedowierzaniem, bo co innego oprysk rozsady i ziemi, a co innego przeciwdziałanie zarazie. Pomidory miałam bardzo długo, a lało codziennie. Polecam z czystym sumieniem. Tylko pamiętajmy by nie moczyć roślin wieczorem. Zwykle robię oprysk w pochmurny dzień, lub przynajmniej nie upalny, drożdże rozrabiam z wodą i cukrem i odstawiam na jakiś czas . Stosowałam również na ogórki i cukinie, ale zaprzestałam nie widząc żadnych rezultatów.
ODPOWIEDZ