Oprysk miedzianem

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.
ODPOWIEDZ
OREG0N
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 30
Rejestracja: 2018-10-06, 18:53

Oprysk miedzianem

Post autor: OREG0N »

Witam. Listopad już za pasem więc przymierzam się do oprysku moich trzech drzewek owocowych jabłonki , czereśni i śliwki. Jakie jeszcze inne rośliny i krzewy można profilaktycznie spryskać tym preparatem ?
Mam jeszcze czarną i czerwoną porzeczkę, agrest, rododendrony, bukszpany, lilaki, kalinę, jaśminowca, wiciokrzew, hortensje, róże i wiele różnych iglaków.
Awatar użytkownika
CityMatic
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 534
Rejestracja: 2018-08-02, 11:48

Re: Oprysk miedzianem

Post autor: CityMatic »

;-) wszystkie które mogą się zarazić grzybem........czyli wszystkie. Ja spryskałem owocowe, iglaki, magnolie, róże, orzechy, tulipanowca.
Pozdrawiam Paweł - automatyk z zamiłowania , ogrodnik wielki sercem.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Oprysk miedzianem

Post autor: Elzbieta M »

Pawle , czy brzoskwinię jesienią kropic miedzianem a wiosną Syllitem czy na odwrót ?
Awatar użytkownika
CityMatic
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 534
Rejestracja: 2018-08-02, 11:48

Re: Oprysk miedzianem

Post autor: CityMatic »

Miedzian na brzoskwinie- od wiosny do jesieni, tylko nie wolno pryskać po kwiatach :(
Jeśli istnieje duże prawdopodobieństwo kędzierzawości liści to koniecznie jesienią łącznie z pniem i ok 0,5 m wokoło.
Pozdrawiam Paweł - automatyk z zamiłowania , ogrodnik wielki sercem.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Oprysk miedzianem

Post autor: Elzbieta M »

Ja kropię miedzianem tylko w okresie bezlistnym i przy temperaturze minimum 10st C. Tylko chciałam to zrobic na zmianę z Syllitem. Kędzierzawość się pojawia.
Awatar użytkownika
CityMatic
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 534
Rejestracja: 2018-08-02, 11:48

Re: Oprysk miedzianem

Post autor: CityMatic »

Najlepiej jest zmieniać oprysk. Grzyby i bakterie lubią się uodparniać. Przyznam się jak dwukrotnie opryskałem wiele roślin pokrywą, szałwią(koncentrat z apteki) i drożdzami. Czy pomogło? szkodniki znikły :rotfl: a jaki zapach był na działce :hyhy:
Polecam naturalne środki bo natura nie spotkałem aby szkodziła, a chemia owszem.
Czego nie mogę polecić to oprysk z kropli miętowych(roztworu) wabi kolorowe chrząszcze.
Pozdrawiam Paweł - automatyk z zamiłowania , ogrodnik wielki sercem.
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Oprysk miedzianem

Post autor: rafaloku »

Elzbieta M pisze:Pawle , czy brzoskwinię jesienią kropic miedzianem a wiosną Syllitem czy na odwrót ?
Elu, sugeruję jesienią zastosować Miedzian, a na wiosnę przed pękaniem pąków Syllit. Potem można na przemian używać ekologiczne Evasiol i Lecitec. W poradniku mamy opisane dość dokładnie: https://poradnikogrodniczy.pl/kedzierza ... pryski.php
Rafał
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Oprysk miedzianem

Post autor: Elzbieta M »

Dzięki. Zapamiętam ( albo na wszelki wypadek , gdyby pamięć zawiodła - w moim wieku :lol: - wpiszę do notatnika). Mam zamiar zrobic oprysk w sobotę , jeśli pogoda pozwoli.
OREG0N
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 30
Rejestracja: 2018-10-06, 18:53

Re: Oprysk miedzianem

Post autor: OREG0N »

Witam. W niedzielę opryskałem krzewy i drzewa miedzianem. Temperatura za dnia była 6 st C. Niestety w nocy nastąpił przymrozek i 2 następne dni i noce też były mroźne, max -6 C. Teraz już odpuścił i jest znowu na plusie. Czy miedzian zadziała , czy może powtórzyć oprysk ? W Weekend ma tu być +8 C.
Awatar użytkownika
CityMatic
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 534
Rejestracja: 2018-08-02, 11:48

Re: Oprysk miedzianem

Post autor: CityMatic »

Zadziała :)
Pozdrawiam Paweł - automatyk z zamiłowania , ogrodnik wielki sercem.
ODPOWIEDZ