Oleander - uprawa, zimowanie, choroby szkodniki

Uprawa roślin w donicach na balkonach i tarasach oraz w ogrodach zimowych.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
piotrunio
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 50
Rejestracja: 2009-04-15, 08:20

Oleander - uprawa, zimowanie, choroby szkodniki

Post autor: piotrunio »

Witam Was serdecznie ( po długiej nieobecności ;-) )
Jak zwykle, sprowadza mnie "bieda".
Mam problem z oleandrami: zimowały około miesiąca w dosyć ciemnym garażu, troszkę marniały, więc je przeniosłem do jasnego pomieszczenia, które nie jest za ciepłe - śluza czy też wiatrołap w wejściu do biura. Niestety, część liści , zapewne wcześniej obumarłych, zaczęła opadać, zaś na świeżych pędach nastąpiła inwazja mszyc. Wykonałem oprysk, ale po około dwóch tygodniach pojawiło się jeszcze więcej "robactwa". Najbardziej mnie niepokoi grzyb atakujący liście i ślady żerowania. Proszę o poradę, czym zwalczyć tą plagę. Wszystkie stare liście z donic pozbierałem, słabe i zwiotczałe liście z pędów oberwałem . Nie chcę "w ciemno" stosować preparatów grzybobójczych, może będą potrzebne bardziej drastyczne rozwiązania ( np. maksymalne przycięcie, o spaleniu nie chcę myśleć ) ?
Załączniki
oleander 1.jpg
oleander 2.jpg
oleander 3.jpg
oleander 4.jpg
oleander 5.jpg
TO JA, POGROMCA KRETÓW :)), a tu troszkę komerchy: Doniczki i nie tylko - Dolandia.pl
Awatar użytkownika
Oaza-Palmy
Ekspert
Posty: 56
Rejestracja: 2010-07-06, 14:01

Re: Oleander - zimowanie i choroba

Post autor: Oaza-Palmy »

Myślę, że dobrze byłoby przyciąć roślinę i wymienić jej ziemię. Teraz już można ją wystawić na dwór, oczywiście na noc lepiej chować. Ciemne miejsce zimowania mocno widać osłabiło oleander, mam nadzieję, że się pozbiera. Do oprysku można stosować mieszankę środków Decis i Bravo.

Więcej o wymaganiach oleandra: Oleander pospolity - uprawa, pielęgnacja, zimowanie oraz o problemach w jego uprawie: Choroby oleandra. Dlaczego liście żółkną i opadają?
Oaza-Palmy.pl - Sklep online z sadzonkami bambusów, palm i innych egzotyków
BambusowySen.pl - Blog o tym, jak osłonić się od sąsiada szybko, zielono i orientalnie. I o wakacjach w donicy.
ODPOWIEDZ