Ogrody Złotej Pragi

Awatar użytkownika
Mandragora
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 338
Rejestracja: 2015-02-08, 23:00

Ogrody Złotej Pragi

Post autor: Mandragora »

Zapraszam Was serdecznie na podróż po mało znanych zakamarkach Pragi - miasta czarownic.
Na początek mała prośba - po zakończeniu tematu z niecierpliwością będę oczekiwać Waszych komentarzy, lecz teraz dajcie mi proszę szansę opisania wszystkiego do końca - trochę tego będzie :-) Zapraszam na Podróż w kilku odsłonach :hyhy: Zaczynamy!
Załączniki
DSCN0090.JPG
Awatar użytkownika
Mandragora
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 338
Rejestracja: 2015-02-08, 23:00

Re: Ogrody Złotej Pragi

Post autor: Mandragora »

To był krótki, jednodniowy wypad do Pragi – maj, cztery lata temu. Choć uważam Pragę za drugie ( zaraz po Krakowie ;) ) najpiękniejsze miasto w Europie, a wizytę w tym mieście za obowiązkowy punkt programu dla wszystkich, którzy lubią się szwędać, to nie będę opisywać całej wycieczki. Ważne jest to, że zupełnie przypadkowo odkryłam tam miejsce, które napewno zachwyci miłośników kwiatów – zwłaszcza róż. Zaraz po przyjeździe kupiłam w kiosku mapkę, na której zaznaczone były linie tramwajowe i wtedy zaintrygowała mnie zaznaczona na tej mapce kolejka linowa. Nigdy jeszcze czymś takim nie jechałam, więc postanowiłam bliżej zbadać sprawę. Nie spodziewałam się zupełnie co zastanę na górze.
Załączniki
DSCN0295.JPG
DSCN0298.JPG
Awatar użytkownika
Mandragora
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 338
Rejestracja: 2015-02-08, 23:00

Re: Ogrody Złotej Pragi

Post autor: Mandragora »

Pierwsze, co rzuciło mi się w oczy zaraz po wyjściu z wagonika były chodzące sobie swobodnie i w ogóle nie bojące się ludzi pawie, które spacerowały zajęte swoimi sprawami, wchodząc nam niemalże pod nogi.
DSCN0248.JPG
DSCN0250.JPG
DSCN0253.JPG
Teren okazał się niezwykłym, rozległym kompleksem
DSCN0288.JPG
którego głównym obiektem było obserwatorium astronomiczne
DSCN0259.JPG
DSCN0263.JPG
DSCN0261.JPG
a wokół niego ogromny ogród pełen róż przeróżnych odmian i gatunków oraz wszystkiego tego, co się z nimi ładnie komponowało
Awatar użytkownika
Mandragora
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 338
Rejestracja: 2015-02-08, 23:00

Re: Ogrody Złotej Pragi

Post autor: Mandragora »

A oto i one:
Załączniki
DSCN0254.JPG
DSCN0257.JPG
DSCN0258.JPG
DSCN0272.JPG
DSCN0273.JPG
DSCN0277.JPG
DSCN0279.JPG
DSCN0276.JPG
DSCN0286.JPG
Awatar użytkownika
Mandragora
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 338
Rejestracja: 2015-02-08, 23:00

Re: Ogrody Złotej Pragi

Post autor: Mandragora »

Ale to oczywiście nie koniec atrakcji. Na szczyt tego wzgórza można było dostać się kolejką ale nie tylko. Droga powrotna powiodła nas szerokim duktem przez las,
DSCN0303.JPG
w którym ukryte za murami były urokliwe tajemnicze ogrody, pełne jeszcze niezwyklejszych roślin i klimatycznych „świątyń dumania”.
Załączniki
DSCN0264.JPG
DSCN0266.JPG
DSCN0267.JPG
DSCN0268.JPG
DSCN0269.JPG
DSCN0270.JPG
DSCN0271.JPG
Awatar użytkownika
Mandragora
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 338
Rejestracja: 2015-02-08, 23:00

Re: Ogrody Złotej Pragi

Post autor: Mandragora »

Mniej więcej w połowie drogi zastaliśmy ciekawy budyneczek z cegły. Trudno powiedzieć w jakim celu powstał, niestety nie uchwyciłam całości, lecz teraz mieścił niezwykłą galerię.
DSCN0309.JPG
DSCN0311.JPG
DSCN0313.JPG
DSCN0316.JPG
DSCN0319.JPG
DSCN0336.JPG
Atmosfera w środku trudna do opisania, wnętrze urządzone tak, że przypominało jaskinię, korzenie drzew wyrastające z sufitu, powietrze aż drżało od magii.
Awatar użytkownika
Mandragora
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 338
Rejestracja: 2015-02-08, 23:00

Re: Ogrody Złotej Pragi

Post autor: Mandragora »

A na deser kawiarenka położona na zboczu wzgórza, urządzona w ten sposób, że siedząc i popijając sobie piwko w wiosennym słońcu można było podziwiać panoramę miasta.
DSCN0337.JPG
Tajemnicza Złota Praga – miasto czarownic - zachwyca na każdym, kroku. Oto jeszcze kilka napotkanych tam botanicznych ciekawostek
DSCN0062.JPG
DSCN0191.JPG
DSCN0196.JPG
I to wszystko w jedno majowe popołudnie  KONIEC
Awatar użytkownika
Agnieszka123
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1738
Rejestracja: 2014-07-19, 07:52

Re: Ogrody Złotej Pragi

Post autor: Agnieszka123 »

Piękna wycieczka Justynko, ogród trochę podobny do ogrodu różanego w Wiedniu na cześć Księżnej Sisi, zakątki leśne bardzo urokliwe. Kilka razy wybieraliśmy się do Pragi, ale zawsze coś tam.............i do tej pory się nie udało, ale Twoja wycieczka zachęca, żeby czym prędzej nadrobić plany. Myślę, że wiosną będzie najpiękniej :)
Pozdrawiam Wszystkich
Agnieszka
Mój azyl
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Ogrody Złotej Pragi

Post autor: Danka »

Justynko dziękuję za świetną wycieczkę. Osobiście w Pradze jeszcze nie byłam ale oglądałam różne zdjęcia. A o istnieniu tego ogrodu dowiedziałam się od Ciebie :mrgreen:
Awatar użytkownika
Mandragora
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 338
Rejestracja: 2015-02-08, 23:00

Re: Ogrody Złotej Pragi

Post autor: Mandragora »

Właściwie też nie rozumiem dlaczego tak mało wiadomo o tym pięknym miejscu. Agnieszko, jeżeli nie zdążycie wiosną, to końcem września odbywa się zawsze święto wina - Praga słynie również ze swoich winnic ;) A zwiedzanie Starego miasta proponuję w ten sposób, że wyjeżdża się tramwajem na samą górę i potem schodzi się w dół, inaczej może być ciężko :-) a i tak nogi nieźle bolą
Awatar użytkownika
Agnieszka123
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1738
Rejestracja: 2014-07-19, 07:52

Re: Ogrody Złotej Pragi

Post autor: Agnieszka123 »

O widzisz Justynko, to jest cenna informacja ;) :zdrowko:
Pozdrawiam Wszystkich
Agnieszka
Mój azyl
Awatar użytkownika
Mandragora
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 338
Rejestracja: 2015-02-08, 23:00

Re: Ogrody Złotej Pragi

Post autor: Mandragora »

Cieszę się, że mogłam pomóc :-D
Użytkownik Usunięty

Re: Ogrody Złotej Pragi

Post autor: Użytkownik Usunięty »

Ładna ta Praga Justynko, ale ja na razie nie skorzystam z jej odwiedzenia..mam inne priorytety..ale może kiedyś się tam zapuszczę.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Ogrody Złotej Pragi

Post autor: Petrus »

Ciekawe miejsce. Mi się spodobała ta ceglana brama ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ