Ogrody - filmowanie

Dowolne tematy, "luźne" pogadanki i trochę relaksu.
miriamo
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 24
Rejestracja: 2014-02-02, 14:51

Ogrody - filmowanie

Post autor: miriamo »

Witam i pozdrawiam Wszystkich na TYM forum, o ogrodzie.

Tak na wstępie -ciekaw jestem, czy dużo osób właśnie tu -byłoby zainteresowanych by pokazać lub oglądać filmy o swoich ogrodach...
Ja jestem gorącym zwolennikiem tego pomysłu.
Najlepiej jeszcze gdyby film był dobrej jakości.
Zdjęcia -uważam- również są bardzo ważne, bardzo, ale żywy film posiada duużo, dużo więcej nastroju, klimatu
i realnej prawdy o własnym ogrodzie.

Pozdrawiam i ciekaw jestem zdania innych na ten temat
miriamo
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Ogrody - filmowanie

Post autor: tadek »

Witaj na forum!

Mi podoba się Twój pomysł zamieszczania filmów nieprzedstawiających ogródki. Sam z biedą umiem jakiś tam filmik zmontować i wiem ile niekiedy trudu i czasu zajmuje, szczególnie jak nie ma się profesjonalnego sprzętu, czy chociażby kamery filmowej.

A czy ty dużo filmów zmontowałeś? Jaki masz sprzęt?
Może założysz wątek i pochwalisz się jak tobie idzie montaż filmów?

Poniżej zamieściłem jeden z filmików jaki jakiś czas temu zmontowałem:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=s6B1Sl-Qupw[/youtube]
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Ogrody - filmowanie

Post autor: Danka »

Witaj !
Film może pokazać dużo ale zastanawiam się w jakim celu chcesz to robić ;-)
miriamo
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 24
Rejestracja: 2014-02-02, 14:51

Re: Ogrody - filmowanie

Post autor: miriamo »

Dzięki za sygnał, odpowiedź.

Tadku: faktycznie, chyba warto zaproponować nowy wątek, może będzie więcej chętnych do dyskusji, jak Ty i ja, na przykład.

do Danki: Twoje pytanie dość mocno mnie prowokuje do szerszej odpowiedzi, której chętnie bym udzielił, ale tu nie miejsce na zbyt długie monologi.
Film o ogrodzie wg mnie może zastąpić np serię b.dobrych zdjęć z tego samego ogrodu, pod warunkiem oczywiście odpowiedniego poziomu filmu -cokolwiek to oznacza.
Jeszcze tylko krótko dodam: ja tematem fotografowania jestem zafascynowany od czasów fotografii cz.b., już długo. Filmowanie (amatorskie !) otworzyło dla mnie nową drogę uwieczniania podobnych wrażeń i doznań, jakie wywołują naprawdę dobre fotki. Takie mam zdanie.
Dzięki Danuto za pytanie.

I spróbuję postawić nowy temat-wątek, może np: "Ogrody - filmowanie".
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Ogrody - filmowanie

Post autor: tadek »

Zamiast nowego wątku, możesz poprosić naszego dobrego OPIEKUNA Rafała, który jest Administratorem forum, aby zmienił tytuł tego wątku na jakiś filmowy, i przeniósł go do odpowiedniego działu.

Obrazek

Pierwsze pytanie dotyczące filmu już jak by nie było postawiłeś, dostałeś już pierwsze odpowiedzi, zatem wątek filmowy już masz rozpoczęty. Wystarczy zmienić tytuł i dział.

A co do filmów, szczególnie ich publikowania, to widzę dość duży problem.
Wiele osób na forum mieszka na wsi, gdzie jest niestety ograniczony dostęp do Internetu, co jest poważnym problemem na dobry odbiór prezentowanych filmów, jak również do ich publikowania.
Zdjęcia w takich przypadkach jest łatwiej pobrać i wyświetlić.

Ja takich problemów nie mam, ale mimo to dostaję nerwicy jak mam przesłać dziesięcio minutowy film do Internetu.
W moim przypadku trwa to niekiedy kilka godzin, a ile będzie trwać u osób u których jest marne połączenie z Internetem?
Podejrzewam że wieczność. :-(

Napisz jak Ty rozwiązujesz ten problem, jak sobie z nim radzisz?
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Ogrody - filmowanie

Post autor: Danka »

Nie mam nic przeciwko filmom o ogrodach ale często się zdarza, że są chętni na prezentacje z innych ogrodów lub się reklamują. Jestem bardzo ciekawa twoich ogrodowych filmów. Dotychczas robiłam filmiki z jakiegoś ogrodowego zdarzenie, np. motyle i owadzie ataki hyzopu :hyhy: Więc z przyjemnością zapoznam się z twoimi filmami. A jeżeli jeszcze trochę podpowiesz o montażu filmów to super :rotfl:
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7899
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Ogrody - filmowanie

Post autor: Elzbieta M »

Miriamo , my tu jesteśmy amatorami - amatorami ogrodnikami , amatorami fotografikami , a ty piszesz o filmach dobrej jakości ! Nasze zdjęcia są raz lepsze , raz gorsze - bo u nas na forum nie chodzi o konkurs , kto ładniejsze zdjęcie zrobi ( oczywiście , nie przeczę , że im ładniejsze tym lepiej ), lecz o wymianę doświadczeń popartą zdjęciami. Wydaje mi się , że taka forma nam wystarcza , aby pochwalić się swoimi osiągnięciami. Nieraz w jakiejś krótkiej wolnej chwili "wpadamy na forum" zobaczyć , co słychać.Nie zawsze mielibyśmy czas obejrzeć czy wgrać film. A ja to juz na pewno nie. W sezonie jestem na wsi, gdzie mam problem nawet z otwarciem zdjęcia , a co dopiero filmu! Ja osobiście uważam , że film można sobie wgrywać np. na you tube, a forum zostawmy w takiej postaci , w jakiej jest - i nam z tym dobrze
miriamo
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 24
Rejestracja: 2014-02-02, 14:51

Re: Ogrody - filmowanie

Post autor: miriamo »

Tadku: najkrócej jak się da...
Najważniejszy, początek: właścicielem gruntu pod przyszły planowany ogród zostałem w 1995r. Mam trochę zdjęć "ogrodu" od tego okresu.
W lutym 2003r rozpocząłem przygodę filmowania kamerą standardu Hi8, Sony-ale kiepską. Prawie rok później pojawił się komputer. Masakrycznego zrzucania filmowania na komp nie zapomnę... ale filmy -choć kiepskiej jakości- składałem i zostały jako pamiątka-dokument. Obrabiałem programem PinnacleStudio. Dopiero w XI.2009r kupiłem aparat foto Sony DSC H-20, z możliwością filmowania w HD 1280x720, 30kl/s. Strzał w dziesiątkę...Komputer -niestety- okazywał się zbyt słaby + niewydolne programy do obróbki video. Dopiero od lata 2012r na odmłodzonym już kompie (ważne: procesor INTEL core i5-2400) jest możliwa łatwiejsza obróbka video - programem AvidStudio. Dokumentalnych filmików mam trochę (jestem tylko amatorem !), ale b.ważna zrobiła się jakość, by mieć prawdziwą frajdę przy oglądaniu.

Wiosną`2012 i latem filmuję swój ogród tak, by można było zrobić film wg własnego=wyższego standardu. Uważam: udało się. Powstał pierwszy (z 2 planowanych) dokument - jak zamierzałem, dokument-film "Wiosna`2012 w ogrodzie", pod którym się podpisuję, który we IX.2012r wystawiam na YouTube - 2częściowy, bo są ograniczenia co do wielkości i czasu filmu; o ogrodzie, który powstał bez pomocy kogokolwiek. ale to osobny i bardzo, baardzo obszerny temat...

Zdjęcia łatwiej tu na forum wczytać-oglądać; tak Tadku, oczywiście zgadzam się z Tobą, bo jeśli jest bariera techniczna - nie przeskoczymy tego.
Internet-mój: mieszkam na wsi (małopolskie) okolice Chrzanowa, tu jest MÓJ ogród. Internet radiowy, od XII.2012r szybkość ściągania: 6 Mb/s (niezawodnie), wysyłanie: 512 kb/s - tu kiepsko, ale b.rzadko wysyłam. Może na teraz wystarczy monologu, chętnie poczytałbym co u innych.

A, jeszcze...spróbuję wstawić 2 filmy (są to linki-przekierowania do filmów na YouTube) do w/w "Wiosna`2012 w ogrodzie", cz.1 i cz.2. Później dopiero cośkolwiek odpowiem...
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=98PfgzKdago[/youtube]
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=9yrqLlhZGOA[/youtube]

Pozdrawiam chętnych i życzę dużo cierpliwości przy ewentualnych problemach...

-- Ostatnio dodano 2014-02-04, 21:10 --

Oj, Elżbieto... Jeśli oglądnęłaś choćby fragment mojego filmu o ogrodzie, TERAZ jestem gotów podyskutować o KAŻDYM szczególe tego ogrodu, np:... o truskawkach, o borówkach amerykańskich lub jagodach kamczackich, o bylinach, o krzewach, trawniku... naprawdę chętnie -w miarę wolnego czasu- powymieniam doświadczenia, opinie.
Zfilmowany-przedstawiony ogród tak wyglądał w 2012r, do dziś zmienił się troszeczkę, kilka szczegółów. O tych drobniutkich zmianach też mogę szeroko się rozpisać. To forum -uważam- jest miejscem właśnie na takie dyskusje. A filmy tu przedstawiane - "coś" chyba w sobie przenoszą, o czymś mówią. W rzeczywistości istnieją na YouTube właśnie.

Pomocna podpowiedź do wszystkich czytających i zainteresowanych: filmów z YouTube które cokolwiek nas zainteresują, nie musimy za każdym razem odtwarzać na nowo, można je zapisać na swoim kompie i później oglądać kiedy i ile razy się będzie chciało -już bez internetu. Nie jest AŻ tak łatwo to zrobić jak np. zapis fotki, tu z forum, ale też nie jest baardzo trudne. Trzeba użyć jakiegoś programiku do zapisu filmu z YouTube właśnie (jest ich co najmniej kilka). Ja długo i skutecznie używam jednego z nich, przypuszczam, że bezkarnie nie mogę wymienić nazwy, więc nie zamierzam. Jest to jednak najlepszy sposób!

Potrafię zrozumieć inne podejście kogoś do filmów o ogrodzie, tu, na forum; zwłaszcza gdy jest problem techniczny, np zbyt wolny internet, sam dłuugo to odczuwałem. Ale jeśli można, to uważam -dlaczego nie...
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Ogrody - filmowanie

Post autor: Iga51 »

Witaj Miriamo.
Pierwszą część filmu obejrzałam, druga niestety nie chciała się odtworzyć. Pewnie komputer za wolny. I choćby z tego względu wolę oglądać na forum zdjęcia, a nie filmy.
Jak mam być szczera, to po Twoim wstępie, spodziewałam się trochę innego filmu. Tyle pisałeś o technice, obróbce i w pewnym sensie profesjonalizmie tworzonych filmów (choć zaznaczasz, że jesteś amatorem), że sądziłam, iż to będzie coś w rodzaju np. roślina od pączka do kwiatka, a nie zmiany co kilka dni. To samo można dokładnie pokazać na zdjęciach.
Wyobrażałam sobie jak pokazujesz pączek kwiatka i jak powoli rozwija się w piękny okaz. Taką obróbkę filmu rozumiem. To byłoby faktycznie bardzo ciekawe. A tak, trochę mi się dłużyło przy oglądaniu panoramy ogrodu.
Jednak zdecydowanie wolę zdjęcia.
Ale jest to tylko moje zdanie. Nikt nie musi się z tym zgadzać. Tym bardziej, że się na technice czy obróbce filmów nie znam. Ja filmuję tylko imprezy rodzinne, albo zabawy dzieci np.na śniegu.

Natomiast podobały mi się Twoje wiosenne, cebulowe roślinki. Masz ich sporo. Są piękne.
miriamo
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 24
Rejestracja: 2014-02-02, 14:51

Re: Ogrody - filmowanie

Post autor: miriamo »

Iga51: Witam! ulżyło mi, że potrafisz przedstawić swoją szczerą opinię. To ważne.
Jest też ważne, że diabeł tkwi w szczegółach: tu mam na myśli przede wszystkim osobisty gust - przy odbiorze, jak i ewentualnie tworzeniu filmu na przykład. O zamierzeniach, oczekiwaniach. Jest też bardzo ważny szczegół -techniczny, właśnie związany ze sprzętem. Wcześniej nadmieniłem, że dotkliwie to przechodziłem u siebie, że potrafi być barierą nie do przeskoczenia.
Dla mnie w temacie sprzętu-techniki (w miarę szybki internet, dobry komputer i program do edycji video, choćby aparat z możliwością filmowania) jest wygodnie w stopniu podstawowym. Prawie nie do uwierzenia było dla mnie -po kupnie aparatu foto- że tym podrzędnym przecież aparatem, w tak wysokiej jakości można było uwiecznić cokolwiek ciekawego w ruchu, na żywo. Do nagrywania np. ruchu baardzo spowolnionego -jak rozwijanie się pączka w kwiat na przykład- kamera musi posiadać funkcję filmowania poklatkowo lub "slow motion" i kosztuje wtedy kilka tys.zł. - to dla profesjonalistów.
A o moim porównaniu zdjęcia-film, że coś dodam: tylko bez urazy proszę ! -bo to tylko moje zdanie:
Od początku powstawania ogrodu, wszystkich zmian, robiłem zdjęcia ku pamięci, jako specyficzne dokumenty. Przy oglądaniu ich później, często mi czegoś brakowało.
Dla mnie zdjęcia (np ogrodu) są naprawdę super pamiątką, tym bardziej że dobrze pamiętam długie godziny spędzane kiedyś w "ciemni" przy wywoływaniu zdjęć cz.b. z negatywów. Teraz -wow- jakie to proste: pstryk -np komórką- i już mamy, w kolorze ! Podobnie przy oglądaniu na kompie czy wysyłaniu do tego forum. To b.ważne i wspaniałe, że tak prosto można teraz tworzyć dokumenty uwiecznionych chwil. To odnośnie zdjęć jako dokumentów.
Z wyjątkowo dobrych zdjęć -owszem, bije np. radość, wzruszenie, nastrój chwili, piękno kwiatu... Dla mnie jednak zdjęcia są pamiątką martwą; od początku fotografowania brakowało mi niezapisywalnego prawdziwego-żywego nastroju chwili + dźwięku. Film to posiada. I tylko sprawa indywidualnego gustu chyba, czy np. ruch-zabawę dziecka sfilmujemy jak automat (dokument-pamiątka OK! ), czy wniesiemy w sekundy/minuty zapisu jakikolwiek nastrój. Coś z nastroju można dodać jeszcze przy montażu filmu.

Dłuższe panoramowanie ogrodu momentami na moim filmowym dokumencie "Wiosna`2012" dla mnie-moich wspomnień jest baardzo ważne, choć oczywiście niekoniecznie ciekawe, to zrozumiałe. Musiało być utrwalone, jak wyglądało z dalszej odległości, w szerszej perspektywie. Może trudno w to uwierzyć, ale np przycięcie jakiegoś ujęcia o np. pół sekundy było długo trwającą czynnością, zmienianą wielokrotnie.
Bo zapomniałem chyba wspomnieć o ważnym szczególe: film ten powstawał jako specyficzny dokument-pamiątka, baardzo ważny dla mnie, bardzo! Dlatego m.in data widoczna jest przez prawie cały film.
Absolutnie nie pomyślałem, że mogę wystawić go kiedyś w internecie. Nie miałem takich zamierzeń przy filmowaniu i składaniu! Gdy powstał, gdy już "trochę" go pooglądałem, zaciekawiło mnie, czy może ktoś sfilmował-pokazał swój ogród? ...YouTube - zacząłem szukać i dopiero wtedy pomyślałem: a może ktoś chętnie oglądnie jak to u mnie było?

Obecnie poprawiam szczegóły przy 2-gim moim dokumencie, "Lato w ogrodzie`2012". Dla mnie -bardziej bajeczny od "Wiosny`2012", bo o wiele więcej jest kwiatów, barw, wogóle nastroju - ale to właśnie cechy lata... Gdy kiedyś będzie gotowy i wystawiony na YouTube - tu na forum o nim wspomnę.

Oj, przeciągłem strunę, za długi monolog...
Jeszcze jedno: nienawidzę filmowych reklam w TV. Im bardziej finezyjne i "piękne" - tym gorzej. A na jakim sprzęcie, na jakim poziomie technicznym są tworzone!
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Ogrody - filmowanie

Post autor: Iga51 »

Witaj Miriamo.
Zdaje się, że oboje nawzajem się zrozumieliśmy. Każdy z nas ma swój punkt widzenia i ja Twój szanuję. Pasjonuje Cię tworzenie filmów (pewnie na równi z tworzeniem ogrodu) i domyślam się, że po wielu próbach z gorszym sprzętem, stworzyłeś ten "Wiosna 2012". Owszem, jako dokument, - ale też jest to pierwsze Twoje ukochane "dziecko". Twoja pasja wyziera z każdego słowa, każdego zdania. I ja naprawdę bardzo to szanuję i cenię.
Nie twierdzę, że obejrzałam ten film bez żadnej przyjemności. Wręcz przeciwnie. Obejrzałam go z chęcią. To, że spodziewałam się czegoś innego, nie wpływa na moją chęć obejrzenia Twojego ogrodu. A że film trochę mi się dłużył, to jest to już tylko moje odczucie. Każdy może mieć inne zdanie w tej kwestii.
Na temat zawiłości technicznych nie dyskutuję, bo się po prostu na tym nie znam. W tym temacie z pewnością znajdziesz ciekawych rozmówców, których robienie filmów, tak jak Ciebie, pasjonuje. Tu Tadziu dotrzyma Ci pola.

A ja z przyjemnością obejrzę Twój film z letniej pory roku, bo faktycznie latem jest co oglądać w ogrodach.

Ale, no cóż, w dalszym ciągu wolę fotki.

P.S. A większości telewizyjnych reklam nie cierpię, tak samo jak Ty.
miriamo
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 24
Rejestracja: 2014-02-02, 14:51

Re: Ogrody - filmowanie

Post autor: miriamo »

Tadku, mam kilka pytań po obejrzeniu Twojego " Koniec lata - ostatnie owoce z ogródka".
Ogólnie z filmu czuje się klimacik końca lata właśnie. Ależ umiesz prowadzić spokojnie nagrywanie! Pytanie: kamera to była czy też aparat foto, jak u mnie? A na czym składasz filmy? I jeszcze kilka pytań, o ogrodzie: jak duży masz ogród? U mnie 16arów, moja borówka amerykańska to Blue Crop -dojrzewa koniec VII/początek sierpnia, a u Ciebie późniejsza chyba... Fajna ciekawostka: truskawka całoroczna, czy to może Albion ? bo taką namierzam by kupić na próbę. Kiedyś miałem podarowanych kilka krzaków powtarzającej (bez nazwy), ale się nie sprawdzała; w czerwcu miała naprawdę kiepskie owoce, a przy powtarzaniu było jeszcze gorzej. Obecnie od kilku lat mam tylko odmianę Sonata, oryginał! -wybrałem tą, gdy kiedyś pracowałem sezonowo przy zbiorach różnych odmian na duńskich polach. Ta była i jest dla mnie najsmaczniejsza, stamtąd ją przywiozłem.
Na koniec zapytam jeszcze: z jakim zamierzeniem robiłeś swój w/w film? Co Cię "nakręciło", że go stworzyłeś? Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Ogrody - filmowanie

Post autor: rafaloku »

A tu dla odmiany nieco inny filmik. O tyle wg mnie ciekawy, że opowiada pewną historię. Czyją? Dowiecie się oglądając film ;-)

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=1dG8IvLyrQA[/youtube]

Film pochodzi z bloga http://dzialka223.blogspot.com
Rafał
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Ogrody - filmowanie

Post autor: tadek »

Hi, hi, hi, Rafale, ja już wiem czyją historię opowiedział przedawniony przez ciebie film.

Obrazek Pomidory - wysiew, sadzenie, uprawa, odmiany

Miriamie:
Co do mojego filmowania, to spokojnie prowadzę kamerę, ponieważ nie nadużywam napoi wyskokowych... :lol:
A na poważnie...
Przedstawiony film nakręciłem aparatem fotograficznym, który przedstawionym poniżej. Zmontowałem go w urzędowym programie Windowsa, ale marzy mi się jakiś program bardziej profesjonalny...

Pytasz się co pchnęło mnie do nakręcenia tego filmu?
Chmmy, zacytuję Twoje słowa:
Żywy film posiada duużo, dużo więcej nastroju, klimatu i realnej prawdy o własnym ogrodzie.
Na zrobionych zdjęciach nie byłem wstanie ciekawie pokazać dojrzewających owoców... które ginęły w zielonych liściach.
Filmowanie możemy porównać do pokazania krajobrazu.
Piękno fotografowanego, rozległego pejzażu nie jesteśmy wstanie pokazać za pomocą jednego pstrykniętego zdjecia... lepiej pejzaż przedstawimy, jak zamiast pojedynczego zdjęcia wykonamy serię zdjęć, z której później zmontujemy zdjęcie panoramiczne.
Jest to dziesięcioletni Panasolik Lumiks LZ3
Jest to dziesięcioletni Panasolik Lumiks LZ3
Mój ogródek ma 300 m., i jest jak widziałeś na filmie, zapchany drzewkami.
Stworzycielem go na coś podobnego do buszu, i aż boje się pomyśleć, czy zmieszczę się jak drzewa porządnie podrosną.
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
miriamo
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 24
Rejestracja: 2014-02-02, 14:51

Re: Ogrody - filmowanie

Post autor: miriamo »

Po oglądnięciu filmu-historii zapodanego prze Rafała ("Historia jednego pomidora"), ręce mi opadły. Wiem, że każdy ma swój osobisty odbiór, ale... dla mnie jest to przykład, gdzie kolekcja zdjęć + data z opisem przedstawia więcej informacji niż cały taki "film"... Na szczęście oprócz w/w filmu na blogu autorka zamieściła też właśnie taką kolekcję zdjęć. na szczęście.
Po tym przykładzie zgadzam się w 100% ze zdaniem Igi51, cytuję: "... Jednak zdecydowanie wolę zdjęcia". W tak oczywistych przypadkach JA TEŻ.
W sumie ciekaw jestem jakie zdanie na ten temat ma sam nasz opiekun Rafał. O ile może się wypowiedzieć...
Jeszcze pytanie do Tadeusza: odnośnie odmiany truskawki z wrześniowego ogródka: czy wiesz może jaka to odmiana, sprawdza się ? -bo widać, że owocuje we wrześniu też.
ODPOWIEDZ