Ogródek "skalny"

Zakładanie i pielęgnacja, oraz dobór roślin na skalniaki.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ladys
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 392
Rejestracja: 2010-05-18, 10:33

Ogródek "skalny"

Post autor: Ladys »

Od dziecka oglądałam skalniaczki w cudzych ogrodach, ciekawiło mnie, co to za cuda, że przez zimę są roślinki nakryte szkłami. Pierwszy skalniaczek postawiłam, jeszcze w domu rodzinnym, oczywiście bez jakiejkolwiek znajomości roślin i samotnego stawiania skalniaków. Położyłam parę kamieni i posadziłam kwiaty, kopczyków sypać nie musiałam, u nas równego terenu nie ma. :-> Dopiero później poznałam, że to nie jest takie proste. Najpierw długo "siedziałam" w książkach, uczyłam się łacińskich nazw roślin, "szanujący się skalniczkarz" nawet ust nie otworzył do pętaka, który nie umiał nazw łacińskich.To była elita między ogrodnikami. Samotne style budowy skalniaków to dalsza rzecz. Wyjściem za mąż zyskałam to najlepsze miejsce na skalniak 8-) , mąż posiadał jeszcze większą skarpę w domu rodzinnym niż ja. Mój skalniaczek postawiłam w naturalistycznym stylu z malutkim oczkiem i wrzosowiskiem. Ale przyznam, że dużo zasad nie dotrzymałam, postawiłam troszkę po swojemu i niektóre rośliny też tu nie mają prawa bytu. Ale z tych prawdziwych roślin skalnych mi już mało zostało, no to dosadzam co się da.
ObrazekObrazek
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Śliczny ogródek i do tego jeszcze oczko :shock: pięknie zarośnięte skałki :-D Właśnie myślę o czymś podobnym u siebie :mrgreen:
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Bardzo ładne te mikrowidoczki. Ja będę naprawiać swój skalniak w ogrodzie - jak znajdę czas - i wtedy tez podejdę nieco inaczej.

Kiedyś wstawiałam każdy skalniak (roślinkę) jaką zdobyłam. Teraz jednak widzę, że niektóre za bardzo się rozrastają i w przypadku maleńkiego skalniaka (takiego jak mój) znajomość gatunków i ich właściwości nie jest bez znaczenia.
Awatar użytkownika
Ladys
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 392
Rejestracja: 2010-05-18, 10:33

Post autor: Ladys »

Dziękuję za odwiedziny :-)
Cieszę się że nas więcej lubi te małe roślinki,i znajduje dla nich czas.
Teraz na "skałce" już kwitnie mało roślin, jedna z nich to Acantolimon glumaceum, lubi upalne miejsce w szczelinie skalnej, z dobrą drenażą pod korzeniami.Kwitnie od końca maja do sierpnia.
Obrazek
Awatar użytkownika
Ladys
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 392
Rejestracja: 2010-05-18, 10:33

Post autor: Ladys »

Zapomniałam zaraz na początku dodać zasadniczą informację, ogródek leży 430 m.n.m. w kotlinie górskiej na południowo- zachodnim stoku, zimy tu są mroźne, gleba ciężka gliniasta.
Teraz zaczyna kwitnąć dzwonek karpacki, mam go w dwóch kolorach, biały i niebieski, jest to roślina krótkowieczna, ale sama się rozsiewa.

Cotula hispida to dalsza w lecie kwitnąca roślinka, pochodzi z południa Afryki, do rośnięcia potrzebuje suchą, piaszczystą glebę i dużo słońca, rośnie powolutku, tworzy poduszeczki wysokie na 4 cm. Guzikowate kwiatki kwitną na 10 cm. łodyżkach.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Ladys-skalniak jak marzenie. :!:
Awatar użytkownika
Ladys
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 392
Rejestracja: 2010-05-18, 10:33

Post autor: Ladys »

Danko, moim marzeniem to Twoja sadzawka, nie to co ja mam, dziurka w ziemi wysłana folią. Jedna lilia wodna, choć teraz po latach, brzegi troszkę znośniej wyglądają, to wciąż szukam rośliny, która by dobrze brzegi zarosła a nie była przy tym agresywna. A na skalniaku proszę nie patrz na chwasty, nie nadążam z pieleniem, bo warstwa okrywowa z tłuczonych kamieni już się rozpadła, a nową, nie mam sposobności dopełnić. I trochę ochłody w dzisiejszy upalny dzień.
Załączniki
IMG_1161.JPG
IMG_1161.JPG (59.81 KiB) Przejrzano 12785 razy
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Ladys pisze:Danko, mojim marzeniem to Twoja sadzawka, nie to co ja mam, dziurka w ziemi wysłana folią. i jedna lilia wodna, choć teraz po latach, brzegi troszkę znośniej wyglądają, to wciąż szukam rośliny króra by dobrze brzegi zarosła a nie była przy tym agresywna. A na skalniaku proszę nie patrz na chwasty, nie nadążam z pieleniem, bo warstwa okrywowa z tłuczonych kamieni już się rozpadła, a nową, nie mam sposobności dopełnić.I trochę ochłody w dzisiejszy upalny dzień.
Nie przejmuj się :!: Każdy z nas ma jakieś marzenie lub niedościgniony pomysł. Cieszę się,że marzysz o "mojej" sadzawce. Została w takiej formie,bo też nie nadążam z pieleniem. A to prawie naturalne, to i z chwastami dobrze wygląda. :mrgreen:
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Przyznam się, że też od tego skalniaka oderwać oczu nie potrafię. I takie to bywają szczyty marzeń... :-)
Awatar użytkownika
Ladys
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 392
Rejestracja: 2010-05-18, 10:33

Post autor: Ladys »

Danko, Danielo, dobrze że mamy czas i ochotę marzyć :-D
Chcę Wam przedstawić dalszą roślinkę,jest to macierzanka, ze wstydem muszę przyznać, że zapomniałam jej nazwy, już szukałam na webach a nieznalazłam. Rozrasta się powolutku, jest to niziutka roślinka, nieagresywna, jak to niektóre macierzanki umieją być.
Załączniki
IMG_1102.JPG
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Takiej nie widziałam. Do tego białe kwiatki :?: Może uda Ci się znaleźć nazwę.
Awatar użytkownika
wasilewska101
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3977
Rejestracja: 2010-01-20, 11:14

Post autor: wasilewska101 »

Mnie też podoba się sadzawka, ale razem ze skalniakiem. Ciekawe kwiaty skalniakowe, a macierzanka nawet na moich piaskach pewnie by ładnie rosła, ale mój skalniak rodzi się w bólach, nawet teraz już mam wszystko tylko przy takiej pogodzie nie mogę nic przy nim robić, za gorąco.
Awatar użytkownika
Ladys
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 392
Rejestracja: 2010-05-18, 10:33

Post autor: Ladys »

Danko gdybym umiała język Angielski, :oops: to by się mi lepiej szukało nazwy tej macierzanki, która na pewno jest angielskiego pochodzenia.
Janino życzę Ci powodzenia w Twych zamiarach, masz moje uznanie, tyle nasadzeń kwiatowych już posiadasz, a jeszcze wymyślasz coś nowego.
Teraz ukażę znów parę rojników, które sobie żyją własnym życiem i rosną gdzie się im podoba.
Załączniki
IMG_0874.JPG
IMG_0570.JPG
IMG_0570.JPG (61.54 KiB) Przejrzano 12707 razy
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Ladys pisze:Danko gdybym umiała język Angielski, :oops: to by się mi lepiej szukało nazwy tej macierzanki, która na pewno jest angielskiego pochodzenia.
Ja niestety też znam tylko kilka podstawowych słów :lol: Ale może kiedyś córka znajdzie tą odmianę. A rojniki super :!:
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Pięknie te rojniki i inne skalniaki wyglądają wśród kamieni.
Macierzanke o białych kwiatach taką pstrą kiedyś miałem ale niestety nie zachowała się nawet w zapiskach. Mój właściwy ogród ze względu na zacienienie nie toleruje skalniaków.

Szukałem w necie ale na razie nic nie napotkałem.
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
ODPOWIEDZ