Ogródek "skalny"

Zakładanie i pielęgnacja, oraz dobór roślin na skalniaki.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ladys
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 392
Rejestracja: 2010-05-18, 10:33

Post autor: Ladys »

Witaj Zdzisiu :-)

Z tych moich roślinek nie jestem jakoś szczęśliwa, są tak miniaturowe i nieukorzenione w donicach, że ich jeszcze nie sadziłam. Są to takie "prawdziwe" rośliny skalne, nie które z nich już miałam, ale z biegiem czasu mi odeszły.

Jest tam Arabis androsacea, będzie dość drobniutki. Arenaria aggregata ssp. erinacea miała by być też niekomplikowana w uprawie i Armeria juniperofolia, namniejsza z zawciągów, robi piękną poduszeczkę. Potem tam mam dwa dzwonki: Campanula anomala, Campanula saxifraga. Te jeszcze nie miałam. Jest jeszcze Degenia velebitica kwitnie na wiosnę żółtymi kwiatkami. Najbardziej się cieszę z Edrianthus tenulifolius, jest prześliczny gdy zakwitnie to taka"kupka" niby dzwonków. Saponaria pumila to taka mini poduszeczka, a Vitaliana primulifolia jest też wdzięczna, już ją miałam, ale tak głupio przesadziłam na inne miejsce, że mi odeszła.

Zdzisiu a te widoczki są tylko z "podgór" spacerowaliśmy z pieskiem koło potoka, u nas jest strasznie mokra wiosna, wszędzie pełno wody, jak było ciepło to była burza za burzą, a teraz znów śnieg leci a temperatura już pod zerem.

Nie mogę sobie przypomnieć imię tej żółto kwitnącej rośliny, rośnie na takich wilgotynch cienistych miejscach, jak ją gdzie znajdą to napiszę jej imję.

pozdrawiam Władzia :-)
Awatar użytkownika
Ladys
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 392
Rejestracja: 2010-05-18, 10:33

Post autor: Ladys »

Phlox covillii , floks śnieżny, jego wygląd w czasie kwitnienia odpowiada całkowicie jego nazwie, wygląda jak obsypany śniegiem. Bezproblemowy w uprawie, powolutku przyrasta nie trzeba po przedwitnieniu ścinać jako flox subulata.
Obrazek

Veronica austiaca w czasie kwitnienia wysoka 5cm, bezproblemowa w uprawie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Władziu i znowu zachwycił mnie Twój skalny ogród. :mrgreen:
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Władziu zachwycające widoki przedstawiasz i to zarówno z ogrodu skalnego, jak i z okolicy. :-D
Awatar użytkownika
smigu-s303
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 439
Rejestracja: 2010-06-13, 20:33

witam

Post autor: smigu-s303 »

Władziu ale zadałaś mi lekcję,wczoraj cały wieczór siedziałam i szukałam tych roślin, nawet nasz p. E.Radziul na swojej stronie nie ma takich z twojej listy.
Teraz tylko musisz przygotować odpowiednie podłoże by rośliny dobrze się przyjęły. Życzę powodzenia i trzymam kciuki.
Chwalę Twoje przetaczniki, a te małe kwitnące kotki bardzo urocze, kwitnące lany floksów są zachwycające. U mnie już minął ten czas gdy miałam takie duże powierzchnie floksów szydlastych, zabierały dużo miejsca, mam teraz małe kępki tych roślinek.
Pozdrawiam serdecznie Zdzisia
Zielony Listek
Awatar użytkownika
smigu-s303
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 439
Rejestracja: 2010-06-13, 20:33

odwiedziny

Post autor: smigu-s303 »

Witaj Władziu :lol: co u Ciebie słychać chyba nie masz czasu na pisanie bo teraz gorący okres prac ogrodowych, a jak mało rąk do pracy to większa trudność.
Władziu przyznaję się bez bicia, pomyliłam rośliny na skalniaku, a to wszystko przez to, że nie miałam dokumentacji fotograficznej, teraz jak rośliny szykują się do kwitnienia to widzę różnicę. Jedno jest prawdziwe, że nie znam nazwy jednej i drugiej. :hyhy: Pozdrawiam Cię Zdzisia
Załączniki
ta po lewej  1 i 2  jest mi nie znana ale teraz udam się do mądrej głowy to nam pomoże
ta po lewej 1 i 2 jest mi nie znana ale teraz udam się do mądrej głowy to nam pomoże
Zielony Listek
Awatar użytkownika
Ladys
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 392
Rejestracja: 2010-05-18, 10:33

Post autor: Ladys »

Zdzisiu wraz z początkiem prac ogrodowych by mógł być dzień dłuższy przynajmniej o 4 godziny. A czym człowiek jest starszy to by miał mieć więcej energii i siły do pracy, ale jest to odwrotnie proporcjonalne ;)

Danko dziękuję za mój skalniak :mrgreen:

Gosiu dziękuję - prawda - w okolicy by było dość pięknych widoków, ale fotograf jest taki, jaki jest :oops:

Zdzisiu nie dziwię się, że przy tym mnóstwie roślin - które posiadasz - Ci się pomyliły.

Ta pierwsza roślina by mogła być jakaś Arenaria albo Gypsophila, a ta druga to może Antenaria dioica, zrób im zdjęcie jak rozkwitną. Jestem ciekawa co na nie powie ta Twoja znajoma.

Dryas octopetala , ile razy ją sadziłam, ale jej się u mnie nie podobało, aż teraz się udało, przytym to nie wymagająca roślina.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Ładnie zakwitł dębik :), mój nie przyjął się na skalniaku choć przetrwał zimę.
Awatar użytkownika
edulkot
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1837
Rejestracja: 2010-05-11, 17:29

Post autor: edulkot »

Ale pięknie ukwiecone skarpy pokazujesz a ten floks śnieżny cudo. :zdziwko:
Awatar użytkownika
Ladys
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 392
Rejestracja: 2010-05-18, 10:33

Post autor: Ladys »

piotrek_ns pisze:Ładnie zakwitł dębik :), mój nie przyjął się na skalniaku choć przetrwał zimę.
Szkoda, że Ci nie przeżył. To rzeczywiście ciekawa roślina, kiedy już się zadomowi to prędko zarasta wielki obszar.

Majko to fakt, że na wiosnę w ogrodzie sklanym najbardziej kolorowo, główną zasługę na tym mają floksy.

Ten zielony trawniczek to Silene acaulis, za całą dobę co u mnie rośnie jedyny raz zakwitła.
Obrazek

Androsace sarmentossa
Obrazek

Globularia cordifolia
Obrazek

Nowo przebudowana część.
Obrazek
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Post autor: Elzbieta M »

Pięknie u Ciebie na skalniaczku
Awatar użytkownika
smigu-s303
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 439
Rejestracja: 2010-06-13, 20:33

odwiedziny

Post autor: smigu-s303 »

Witaj Władziu pięknie wiosennie :lol: podziwiam Twój naturalny skalniak, jak ktoś popatrzy z daleka to myśli sobie, poprzekładać trochę kamieni i już jest miejsce do nasadzeń ;)
Pokazujesz ciekawe rośliny, dywanik Silene acaulis chyba Alba jak zakwitnie to cudo, ale i zielony też jest piękny, kulnik sercolistny też piękny, dębik muszę dla niego znaleźć odpowiednie miejsce, bo przed laty ładnie mi rósł, a później znikł Zdzisia
Zielony Listek
Gruchu
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2011-05-18, 22:28

Post autor: Gruchu »

Ladys piękny skalniak :-)

Mam pytanie, czytalem dużo o rojnikach i nie wiem dlaczego w skalniaku mi gniją a na rabacie na obrzeżu nie??? Proszę o odpowiedź.

Pozdrawiam.
GruchU.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Jeśli rojniki gniją na skalniaku a na rabacie nie, to znaczy, że na skalniaku musi być za mokro, ziemia jest zbyt zwięzła. Rojniki lubią mieć podłoże przepuszczalne i przesuszające się (nie trzymające wody).
Gruchu
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2011-05-18, 22:28

Post autor: Gruchu »

Ale rojników w ogóle nie podlewam jeśli w lato jest gorąco ta troszeczkę a tak to nie
GruchU.
ODPOWIEDZ