Ogródek "skalny"

Zakładanie i pielęgnacja, oraz dobór roślin na skalniaki.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Krzysiu,dobra stronka o macierzankach. Znalazłam tam także białą. :-D
Skorzystałam także z translatora. Najważniejsze zrozumiałam :-D
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Z podanej strony prze Herbiego
link do pokazywanej macierzanki
http://www.laurelfarmherbs.co.uk/herbca ... 0&lang=eng

Czyli Creeping White Thyme (Thymus Serpyllum Albus)

Wydaje się to być dokładnie ta odmiana.

Swoją drogą okazuje się, że tych odmian całkiem sporo jest. Ja mam dopiero dwie (NN), ale będę szukać innych, bo jak wielu z nas, mam duszę zbieracza. No a ten zapach.... mmmm
:-)
Awatar użytkownika
ewka56
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 168
Rejestracja: 2009-03-26, 08:52

Post autor: ewka56 »

Bardzo piękny skalniak, z przyjemnością się go ogląda
Pozdrowienia dla wszystkich Ewa
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Herbi pisze:Aby przetłumaczyć sobie w translatorze całe zdania wystarczy użyć myszy kopiuj-wklej do okienka translatora
Można też prościej, wkleić do okienka translatora adres strony i będziemy mieli przetłumaczoną całą stronę. ;-) :-D
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Zgadza się. To szybsza metoda.

"Dark ma liści zielonej" tak opisuje liście znalezionej przez Danielę macierzanki :mrgreen:
A ja nieporadnie przetłumaczyłem "ma ciemnozielone liście" :lol:
Tak czy siak Danielo to zdaje się nie ten Thymus. Liście Ladys są pstre.
Czyli szukajcie dalej a może znajdziecie ;-)

Z odmianowymi macierzankami jest u nas nielekko. Klimat Anglii łagodniejszy więc nie przemarzają. Poza tym trzeba je w odróżnieniu od gatunków często podlewać i zasilać ale: dla chcącego nic trudnego.
Doskonale wyglądają posadzone w szerokich misach na schodach domu.
Macierzanki dobrze rosną posadzone w szczelinach murków.

Na tej stronie jak tłumaczy Google, pokazany jest przykład budowy murku z ziołami <w natężeniu ruchu pieszego>
"Posadziliśmy już pewne, ale prawdopodobnie potrzebuje więcej. W ścianach (pomiędzy warstwami miejskim) tam mięta, krwawnik pospolity, oregano, truskawki i kilka rodzajów tymianek. Podoba mi się sposób, że te rośliny rozkłada stworzyć coś w rodzaju zielonej ściany. Się w łóżku, nie karczochami, cardoon, mak, cebula, bazylia, fuschia Kalifornii i nagietka. Zobaczymy, co z przyjemnością rośnie tam ... i co natężeniu ruchu pieszego sąsiedztwa pozwala zatrzymać i rozwijać".
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Zawsze uwielbiałam skalniaki, a niestety wymagają sporo pracy. Moje szybko zarosły, że nie widać już kamieni i nie mam się już czym chwalić :-|
A macierzanka to chyba jakaś odmiana macierzanki piaskowej, może Thymus serpyllum 'Aureus'
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Awatar użytkownika
Ladys
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 392
Rejestracja: 2010-05-18, 10:33

Post autor: Ladys »

Dziękuję,bardzo dziękuję wszystkim za odwiedziny i za pomoc przy szukaniu właściwej nazwy tej drobniutkiej macierzanki.Tak, tak, dzieci miały prawdę, gdy mówiły " Ucz się mamo angielskiego, nie wiesz gdy się Ci w życiu przyda." Teraz mam za swoje" :cry: :lol: Ta macierzanka ma na początku kwitnienia, kwiaty troszkę bladoróżowe, później są białe, pachnie cytrynowo jak Thymus citriodorus.

Tutaj znalazłam coś podobnego, akurat piszą,że kwiaty są różowe.
http://www.groundeffectsnursery.com/ima ... silver.jpg

Uprawa tej macierzanki nie jest, z moich doświadczeń, kłopotliwa, nie podlewam , nie przykrywam na zimę, rośnie u mnie chyba 6 lat. Tej zimy były -35 stopniowe mrozy, a w tym czasie tylko 20 cm. śniegu.Najważniejsza jest dobra drenaż.
Zrobiłam jej jeszcze jedną fotkę w wielkim przybliżeniu.
Załączniki
IMG_1222.JPG
IMG_1222.JPG (31.74 KiB) Przejrzano 4692 razy
Awatar użytkownika
Ladys
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 392
Rejestracja: 2010-05-18, 10:33

Post autor: Ladys »

Dalsza z drobniutkich macierzanek to Thymus pseudolanuginosum.
Rozrasta się do niziutkich poduszek, kwitnie blado różowo ale bardzo skromnie, tego roku nie zakwitła.
Załączniki
IMG_1220.JPG
IMG_1220.JPG (47.94 KiB) Przejrzano 4643 razy
Teraz jest czas kwitnienia mojego największego &amp;quot;skalniaczka&amp;quot;
Teraz jest czas kwitnienia mojego największego &quot;skalniaczka&quot;
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Ladys ale Ty masz skalne rarytasy. Takiej macierzanki także nie widziałam.
Awatar użytkownika
harwi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1085
Rejestracja: 2008-01-24, 12:52

Post autor: harwi »

Troszkę mam zaległości na forum ale cieszę się bardzo, że nie uciekł mi Twój temat. Śliczne te macierzanki a rojniczki hohoho Skalniaczek rewelacyjny :) Mój też się rozrasta i rozszerza - mini oczko wodne również uwzględnione ;) Ale troszkę potrwa zanim zarośnie ;) by wyglądało tak super jak u Ciebie.
Awatar użytkownika
wasilewska101
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3977
Rejestracja: 2010-01-20, 11:14

Post autor: wasilewska101 »

pięknie kwitnące juki a moje znowu nie kwitły , nie wiem czego im brakuje ...a macierzanka wygląda jak kaktus z tymi igiełkami i ma piękny kolorek ...
Awatar użytkownika
Ladys
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 392
Rejestracja: 2010-05-18, 10:33

Post autor: Ladys »

Danko, te najciekawsze rośliny mi odeszły, częściowo z mojej winy, ale bardzo niesprzyjające warunki ostatnich zim też zrobiły swoje, to co zostało to tylko takie zwykłe skalniaczki :-)

Harwi witaj, cieszę się że mnie odwiedziłaś, a nie bądź zaraz taka skromna, ja oglądam Twoje włości a rojniki masz rewelacyjne i do tego takie ciekawe kamienie :roll:

Janinko, juki to bardzo głodne rośliny, wiem z doświadczenia, mnie też długo nie kwitły,doczytałam się że potrzebują zasilić nawozem, ja daję taki, w którym jest więcej pierwiastków, każdy rok na wiosnę podsypię tak "od oka". Kiedy juka wykwitnie, to obok rozety która kwitła zaczynają róść nowe rozetki, tę starą rozetę trzeba wyciąć. Nowa rozetka kwitnie za 2 aż 3 lata, ale jak ci się porządnie rozrosną, będziesz się mogła cieszyć kwiatami każdy rok :-)
Awatar użytkownika
wasilewska101
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3977
Rejestracja: 2010-01-20, 11:14

Post autor: wasilewska101 »

ja tylko podlewam swoje gnojówką z pokrzyw pewnie to dla nich za mało zaraz dostaną porządną dawkę nawozu a na zimę obłożę ich obornikiem może wreszcie zawiążą pędy kwiatowe ...
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Miałem podobne problemy z juką co Janina. Słabo rosły nie kwitły.
W tym roku oglądam masę pięknych juk przy płotach. Kwiatostany cięzkie od kwiatów i liście taki zdrowe.
Moja teściowa posadziła juki i rosną jej zdaje się bez nawożenia.
Ale...ma w ogrodzie glebę zwarta ilastą, nawiezioną z dna stawów. Posadzone iglaki wspaniale tam rosną. Krzewy nie potrzebują opieki i wsypywania do dołka innej ziemi.

Zazdrościć jednak nie ma co, źle rosną na tej ziemi tulipany (brak przepuszczalności) a nie najlepiej floksy wiechowate, których parę sztuk jej zawiozłem.

Takie to są te ogrodowe niuanse. :lol:
Juki podziwiam u niej, a tulipany i floksy u siebie.
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Awatar użytkownika
Ladys
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 392
Rejestracja: 2010-05-18, 10:33

Post autor: Ladys »

Juki lubią miejsce upalne i suche, i w tych warunkach u mnie rosną, podłoże jest ciężkie, jest to czysty ił, ale z wielkim mnóstwem kamieni. Tych kamieni jest więcej, niż tego iłu.
Przed paru laty wykopałam jukę ze skalniaka i posadziłam koło ściany domu(to znaczy kilofem wykopałam kamienie, do dziury po kamieniach wsypałam trochę kompostu).
Drugim rokiem już kwitła a w skalniaku znowu odrosła z zapomnianego korzenia.
Wszędzie w literaturze piszą że juka potrzebuje podłoże kamieniste. Może nie znosi podłoże piaszczyste dlatego że się tam trzyma woda w okresie jesień- wiosna?

Obrazek
ODPOWIEDZ