Ogródek na północ Loli

Tu pochwal się Twoim ogrodem! Fotografie i opisy co u Ciebie rośnie - mile widziane!
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Lol@
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 986
Rejestracja: 2010-08-16, 21:04

Re: Ogródek na północ Loli

Post autor: Lol@ »

Witajcie!

Jeszcze kilka zdjęć z ostatnich dni. :oczami:

Ogródek na Północ

Funkia 'Twilight' zakwitła na dwóch pędach. Dla mnie to wspaniała wiadomość :)

Żurawkowe kwiatuszki z odmiany 'Beauty color'. Łącznie mam 5 odmian, i zanosi się na zakupienie jeszcze dwóch...

I rabata z balkonu :). Dziś już nie kwitnie Lilia...

Ponadto na tym zdjęci nie ma drugiej Lilii, którą musiałam wyrwać, i została po niej mała dziurka. I kiedyś miałam straszny problem, czym by obsadzić miejsce pod parapetem, i jak mnie olśniło, że to mogły być Funkie w rzędzie lub w jakich odcinkach, to byłam zaskoczona, że tak późno na to wpadłam :P.

Ogród Klimatyczny

Na początek Lwia paszcza. Czyni przygotowania do powtórnego kwitnięcia, gdyż pierwsze kwitnięcie ma za sobą. Powtórnie kwitnie tylko okazy przezimowane, a tych jest trzy sztuki. Nowe dopiero nabierają kształtów.

I Kwiatuszek na koniuszku pędu odmiany białej

Zielone Astry przy kamieniu

Przy kamieniach kwitną jeszcze Bratki

I rozprzestrzenia się Rojnik

Przetacznik kłosowy w otoczeniu Cyni Mietelnika i Dalii

Dalia 'Eveline' zakwitła jako pierwsza

I w odbiciu tafli wody z doniczki

Lilia 'Pink perfection' zaistniała jako przerywnik w czasie kwitnień różnych Lilii

Cynia z pączkiem

Rozchodnik, kolejna roślina z ostatnich zakupów i zarazem ostatnia

Przekrojowy widok na rabatę

Na tej rabacie, na Serduszce okazałej, pojawiły się jeszcze dwa białe kwiatuszki, myślę, że po tym kwitnieniu już zacznie zasychać, bo tak chyba postępuje...? :looka:
Nie pokazałam też, że kwitnie przetacznik 'Pink goblin', ale wiem, że powinnam coś podziałać, by go bardziej wyeksponować.

Nutka, do rajskiego, to mu brakuje, hohoho... bez jabłonki i studni, to nie raj :) ;).

I kończąc, napisze miłego oglądania:). Dziękuję też za wpisy i wizyty :).

Bywajcie!
Uwielbiam Tulipany, a Ty?

Forumka Kasia
Awatar użytkownika
saba
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 436
Rejestracja: 2010-09-10, 23:12

Re: Ogródek na północ Loli

Post autor: saba »

Lolu piękne rabaty, jak zwykle. Zaskoczyłaś mnie wpisem o lwich paszczach, że zimują. Zawsze myślałam, że to rośliny jednoroczne. Znowu czegoś nowego się dowiedziałam.
Awatar użytkownika
Lol@
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 986
Rejestracja: 2010-08-16, 21:04

Re: Ogródek na północ Loli

Post autor: Lol@ »

Zaznaczę tylko, że Lwie paszcze zimują pod przykryciem. I wytrzymują mróz do ok.3*C, ale mroźne wiatry już nie :).
Uwielbiam Tulipany, a Ty?

Forumka Kasia
użytkownik usunięty

Re: Ogródek na północ Loli

Post autor: użytkownik usunięty »

U mnie lwia paszcza nie zimuje ale jej nasiona już tak i wiosną mam sporo samosiejek.
Awatar użytkownika
małgośka
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 13
Rejestracja: 2012-08-10, 18:01

Re: Ogródek na północ Loli

Post autor: małgośka »

Teraz ja wpadłam do Ciebie i idę sobie pooglądać :))
Małgośka
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Ogródek na północ Loli

Post autor: Merghen »

U mnie w tę zimę Lwia paszcza przezimowała bez okrycia na skalniaku (może ta strona skalniaka była bardziej osłonięta od wiatru) a dodatkowo dała sporo siewek. :) Widać, wszystko zależy od wielu dodatkowych, sprzyjających dla niej warunków.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
Lol@
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 986
Rejestracja: 2010-08-16, 21:04

Re: Ogródek na północ Loli

Post autor: Lol@ »

Witajcie!

Parę zdjęć ode mnie. Póki jeszcze jest czemu robić :).

Ogródek na Północ

Ta ciemniejsza Smagliczka

Z bliska mini-mini skalniaczek z żabką. Przed nim jak co roku była smagliczka fioletowa, jednak mimo posiania, żadna roślinka nie urosła, trudno, są jakieś inne mikruski. To ta lepsza część.

Tu, na tej rabacie, jest bardziej zielono, niż kolorowo, więc niby pozornie się nic nie dzieje. Ale przecież są Smagliczki i Fuksje... No, ale przenosimy się teraz do zupełnie innej rabaty.

Ogród Klimatyczny

Były już pierwsze kwiaty Tygrysówki... A wydawało mi się, że dokupiłam białą i posadziłam razem z różową, hmm... czas pokaże :)

Rudbekia, odbiła od korzenia na wiosnę, i teraz swe kwiatuszki pokazuje...

I bardziej normalnie pokazana.

Jeżówka 'Liliput'

Dalia 'Thomas Edison', ta wygrana ;), na zdjęciu nie ma tego koloru co naprawdę, a takiego właśnie fioletu poszukiwałam :D. Ma dwa rodzaje kwiatu.

Dalia 'Eveline', ciąg dalszy kwiatów.

Jeżówka 'Groen', jeszcze czekam aż jej płatki opadną w dół :P

Gwiezdny pył, nawet urocze są takie malutkie kwiatuszki na malutkiej roślince.

Doczekałam się, nareszcie! Kwiaty na niezwykle kapryśnej Krokosmi :D

Przedostatnia Lilia.

Liliowiec 'Stella d'Oro' ze złotem na kwiatach, jak to zobaczyłam, to aż musiałam zrobić zdjęcie :). Mam złoto w ogródku :D

Lubię paszcze Lwiej paszczy. I czasem ją mam, czasem nie. :D Czasem mi nasion braknie, a czasami ten mróz wykończy na wiosnę.
Ok, kończę.

Dzięki wszystkim za odwiedziny i wizyty.

Bywajcie!
Uwielbiam Tulipany, a Ty?

Forumka Kasia
Awatar użytkownika
lizz
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 161
Rejestracja: 2012-06-28, 23:48

Re: Ogródek na północ Loli

Post autor: lizz »

Piękna jest ta ciemna smagliczka.
Niezwykłe kwiaty ma tygrysówka. Czy jest to roślina jednoroczna czy wieloletnia? :?:
"Taka cisza w ogrodzie, że się jej nie oprze Żaden szelest, co chętnie taje w niej i ginie. Czerwieniata wiewiórka skacze po sośninie, Żółty motyl się chwieje na złotawym koprze." Leśmian

Pozdrawiam
Małgorzata


Mój skrawek świata
Awatar użytkownika
Lol@
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 986
Rejestracja: 2010-08-16, 21:04

Re: Ogródek na północ Loli

Post autor: Lol@ »

Lizz, Tygrysówka to roślina cebulowa, przed zimą trzeba wykopać i przechować przez zimę. Wiosną z powrotem się sadzi potem zakwita, i tak w kółko :P. Właśnie ten kolorek miałam od zeszłego roku, ale mam jakąś słabość do cebulowych i mnie się ta roślinka też podoba.
Uwielbiam Tulipany, a Ty?

Forumka Kasia
Awatar użytkownika
Małgorzata124
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1698
Rejestracja: 2008-08-03, 19:47

Re: Ogródek na północ Loli

Post autor: Małgorzata124 »

Kasiu tygrysówka jest śliczna ale najbardziej interesuje mnie jeżówka liliput, ona jest taka z natury czy u Ciebie tak rośnie. :)
pozdrawiam Małgorzata
Awatar użytkownika
Lol@
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 986
Rejestracja: 2010-08-16, 21:04

Re: Ogródek na północ Loli

Post autor: Lol@ »

Małgorzato, Jeżówka 'Liliput', gdzieś przeczytałam że to jest ogrodowy karzełek, różnie podają wysokość, ale przeważnie mieści się w granicy 30-60 cm. Nie wiem, ile teraz ma moja, ale jak była zakupiona w zeszłym roku to miała podobną wysokość. Dla mnie było ważniejsze, że przezimowała, w przeciwieństwie do 'Little Angel' co przepadła bez śladu, choć może jeszcze nie do końca bez śladu, bo jakieś nasiona zostawiła.
Właśnie jeszcze ten kolorek, taki różowy, z poprzedniego roku zostało mi wrażenie, że był ciemniejszy, ale jest taki jasny. Nawet trochę mi ta Jeżówka przyrosła, więc będzie bardziej widoczna, jak będzie miała więcej kwiatów :).
Podsumowując, bardziej jest taka z natury...
Uwielbiam Tulipany, a Ty?

Forumka Kasia
Awatar użytkownika
Lol@
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 986
Rejestracja: 2010-08-16, 21:04

Re: Ogródek na północ Loli

Post autor: Lol@ »

Witajcie!

Ostatnie dni bardzo gorące były, trochę się nie mogłam pozbierać, by zrobić zdjęcia. Ale już nadrabiam. Oto nowe kwitnące i nie kwitnące panny ;).

Ogródek na Północ

Taki mały Bukszpan :)

Ogólny widok

Ta rabata, trochę już zalega pajęczyną... Bo taka niezmienna, taka chłodna, wezmę chyba na przyszły rok więcej poustawiam Fuksji, będzie kolorowiej :P.

Ogród Klimatyczny

Niziutka Jeżówka 'Liliput'

Trochę Wyżlinu, czyli Lwiej paszczy

Gwiezdny pył, nawet ładnie tu wyszedł :)

Cynia, druga jest koloru białego, podobne do tych najzwyklejszych :P

Dalia 'Pole Position', mam ją pierwszy sezon

Lilia, która nawet nie pamiętam, skąd wzięta, skąd przybyła...

I dobrze wygląda na tle niższego różowego Przetacznika, tak zauważyłam...

Nic więcej nie przychodzi mi do głowy, co jeszcze napisać. Może jeszcze tylko to, że się zastanawiam nad obiema rabatami, co zmienić :).

Dziękuję za widoczne wpisy i wizyty. :-D

Bywajcie!
Uwielbiam Tulipany, a Ty?

Forumka Kasia
Awatar użytkownika
lizz
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 161
Rejestracja: 2012-06-28, 23:48

Re: Ogródek na północ Loli

Post autor: lizz »

Ale ta różowa dalia piękna... :shock: Już mnie urzekła swoim kolorkiem. Istne cudo. Napatrzeć się nie mogę...
"Taka cisza w ogrodzie, że się jej nie oprze Żaden szelest, co chętnie taje w niej i ginie. Czerwieniata wiewiórka skacze po sośninie, Żółty motyl się chwieje na złotawym koprze." Leśmian

Pozdrawiam
Małgorzata


Mój skrawek świata
Awatar użytkownika
Agnes
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 446
Rejestracja: 2012-04-05, 12:14

Re: Ogródek na północ Loli

Post autor: Agnes »

Mnie też zauroczyła różowa dalia, śliczny pastelowy kolorek :)
Awatar użytkownika
Lol@
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 986
Rejestracja: 2010-08-16, 21:04

Re: Ogródek na północ Loli

Post autor: Lol@ »

Witajcie!

Jest wrzesień, i pomalutku zbliża się jesień. Coraz zimniej rano i wieczorem, a roślinki to czują i trochę różnią się kolorem.

Ogródek na Północ

Taki skrawek

Ogród Klimatyczny

Pierwszy raz zakwitła Krokosmia, co mnie cieszy, gdyż jest to wyczekane zjawisko, ok. pięcioletnie...

Rozplenica, kółeczko z kłosa i w towarzystwie...

Krwawnik 'Lilac Beauty' i jego mięciutkie liście.

Dalia 'Tom A. Edison', nagroda za konkurs ;)

Len z czerwonymi kwiatami :)

Osteospermum, czyli jedna z moich trzech Stokrotek afrykańskich..

Mili goście.

O jesieni przypomina Aster igiełkowy.

Tyle z rabatek, choć mam więcej podobnych zdjęć, to na razie czekają na jakieś uporządkowanie...
Jeszcze pokażę, co wymyśliłam, gdy chciałam jeszcze ukorzenić kilka pędów Pelargonii. Brakło mi ziemi, a wiadomo, że można je jeszcze dać do wody... No to dobra, to znowu nie miałam takiego małego pojemnika, żeby się nie zatopiły... Wymyśliłam, że wytnę sam spód butelki oplotę ten pojemniczek sznurkiem i między sznurkami tak powkładam, żeby dotykały wody a liście się nie moczyły, i nawet ma to jakiś efekt estetyczny...

Dziękuję wszystkim za wpisy i wizyty.
Lizz i Agnes, i do tego ma troszeczkę inne liście, oraz się mi wydaje, że ma przebarwione pędy... Teraz wszystkie Dalie mają ogrom pąków... Nie wiem kiedy to zakwitnie :O

Ale ten czas leci...
Bywajcie!
Uwielbiam Tulipany, a Ty?

Forumka Kasia
ODPOWIEDZ