ogród przy leśnej - pomocy!

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
ODPOWIEDZ
asiaha
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 9
Rejestracja: 2016-06-26, 20:50

ogród przy leśnej - pomocy!

Post autor: asiaha »

Witam, jestem tutaj po raz pierwszy. Mam problem z dokończeniem mojego małego ogrodu. Z tyłu domu jako tako, natomiast na front nie mam pomysłu, no może częściowo:
Załączniki
1. mała rabata pod murem: na środku trzmielina na pniu, koło pnia stip i wokoło lawendy. Wszystko obsypane kamykiem - co Wy na to???
1. mała rabata pod murem: na środku trzmielina na pniu, koło pnia stip i wokoło lawendy. Wszystko obsypane kamykiem - co Wy na to???
2. rabata owalna: na środku sosna wejmutka na pniu, wokolo żurawki, po zewnętrznej bukszpan albo trzmielina - rabata obsypana kamykiem - co Wy na to?
2. rabata owalna: na środku sosna wejmutka na pniu, wokolo żurawki, po zewnętrznej bukszpan albo trzmielina - rabata obsypana kamykiem - co Wy na to?
3. z drugiej strony wjazdu -rabata pod płotem - kompletnie bez pomysłu!<br />Proszę o pomoc!
3. z drugiej strony wjazdu -rabata pod płotem - kompletnie bez pomysłu!
Proszę o pomoc!
asiaha
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 9
Rejestracja: 2016-06-26, 20:50

Re: ogród przy leśnej - pomocy!

Post autor: asiaha »

27 przeglądających, a nikt nie podpowie? :-(
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: ogród przy leśnej - pomocy!

Post autor: Danka »

asiaha pisze:27 przeglądających, a nikt nie podpowie? :-(
Łatwiej przeglądnąć niż coś wymyślić :lol:
Dwie pierwsze propozycje jeżeli Tobie się podobają to realizuj. Trzmielinę bardzo lubię i mam ich kilka w ogrodzie. Żurawki także są ładne i wytrzymują zimę. Jest sporo różnych odmian i kolorów więc może być kolorowo.Tylko moim zdaniem żurawki powinny być na brzegach, bo z czasem bukszpan je zasłoni. Nawet gdy będzie przycinany. I żurawki ładnie będą się prezentowały na zielonym tle. Oczywiście wszystko zależy od wielkości rabat.
A tutaj pytanie czy chcesz się odgrodzić od drogi?
Obrazek
Bo możesz posadzić krzewy liściaste. Wiadomo, że zimą będą tylko same łodygi ale wokół jest pełno iglaków. Możesz posadzić niskie krzewy. Nie wiem czy chcesz zimozielone? Mogą rosnąć także róże. Nie napisałaś jaką masz ziemię. Blisko las więc ziemia może mieć odczyn kwaśny,a więc dobrze będą rosły różaneczniki i azalie. Więc propozycji może być wiele ale dużo należy od gleby, nasłonecznienia itp. :)
asiaha
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 9
Rejestracja: 2016-06-26, 20:50

Re: ogród przy leśnej - pomocy!

Post autor: asiaha »

ufff, w końcu jakaś propozycja , dzięki Danko :-)
co do wielkości rabat, to są wymiary na zdj. trzeba tylko na nie kliknąć i powiększy się. Właśnie zastanawiam się czy owalna rabata jest nie za mała?
Co do rabaty pod płotem, to właśnie nie wiem. Po drugiej stronie bramy wjazdowej wzdłuż płotu mam pęcherznice i lilaki - no i ...zimą golizna - to na pewno zmienię, więc tutaj przy płocie wolałabym np. jakieś krzewy zimozielone na wysokość płotu a na tle iglaków np. coś liściastego. z przodu przy kostce coś drobniejszego, może znowu żurawki??? projektant ze mnie żaden, dlatego proszę o dalszą pomoc.... ;)
asiaha
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 9
Rejestracja: 2016-06-26, 20:50

Re: ogród przy leśnej - pomocy!

Post autor: asiaha »

aha, zapomniałam....gleba - gliniasta, ale przy sadzeniu dosypuję workowaną. Prawie cały dzień nasłonecznienie.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: ogród przy leśnej - pomocy!

Post autor: Danka »

Trochę małe te rabatki. Jestem przyzwyczajona do nieco większego obszaru ;-)
Przy płocie może być bluszcz, nawet jakiś kolorowy. U mnie na murze rośnie Gold Heart. Możesz także puścić na płot trzmielinę. Jeżeli zechcesz w wolnej chwili przeglądnąć nasze ogrody to znajdziesz wiele różnych pomysłów i realizacji. Może to da Ci więcej podpowiedzi niż nasze pomysły dotyczącego twoich rabatek. :mrgreen:
Zamiast pęcherznicy i lilaków możesz posadzić derenie. Zimą mają kolorowe pędy. Od czerwonych do żółtych. Może być także złotlin japoński. Zimą ma piękne zielone pędy.
Tu jest dereń i złotlin.
Obrazek
asiaha
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 9
Rejestracja: 2016-06-26, 20:50

Re: ogród przy leśnej - pomocy!

Post autor: asiaha »

na płot - nieee! jak utwardzą nam drogę to wymienimy płot na metalowy i na 100% mąż nie pozwoli mi cokolwiek puszczać na płot. Pomyliłam lilak ze złotlinem, to właśnie oprócz pęcherznic mam złotliny, póki kwitną ok, ale teraz zielone,brzydkie krzaki a rozkrzewiają się strasznie...
Awatar użytkownika
Joanna Sadowska
Ekspert
Posty: 97
Rejestracja: 2016-01-28, 20:54

Re: ogród przy leśnej - pomocy!

Post autor: Joanna Sadowska »

A co powiesz na połączenie róży wielkokwiatowej w odcieniu różowym z lawendą, a tło mogą stanowić źywotniki zachodnie odmiany np. 'Yellow Riban'? Ciekawy kształt rabaty możesz podkreślić bukszpanem przyciętym w kulę, sądząc go po lewej i prawej stronie, a całość kompozycji zwieńczyć rozplenicą japońska 'Moudry'.
mgr inż. Joanna Sadowska
asiaha
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 9
Rejestracja: 2016-06-26, 20:50

Re: ogród przy leśnej - pomocy!

Post autor: asiaha »

dziękuję bardzo Pani Asiu za zainteresowanie...:)
co do propozycji:
rozplenicę już mam w ogrodzie - jest ok,
bukszpany są super,
róże są piękne, ale czyż nie problematyczne w pielęgnacji?
Czy dobrze wyobrażam sobie rozmieszczenia tych roślin?
żywotniki chyba przy płocie, róża i lawenda gdzieś na środku, z przodu wzdłuż kostki (na obrzeżach) rozplenice a na na tle świerków i po drugiej stronie bukszpany?
Awatar użytkownika
Joanna Sadowska
Ekspert
Posty: 97
Rejestracja: 2016-01-28, 20:54

Re: ogród przy leśnej - pomocy!

Post autor: Joanna Sadowska »

Róże lubią gliniasto-piaszczyste podłoże i słoneczne stanowisko, dlatego będą dobrym rozwiązaniem. Na pewno podczas sadzenia trzeba zaprawić dół dobrym podłożem do róż i systematycznie je nawozić, a odwdzięczą się ładnym wyglądem. Warto spróbować:)
Plan rozmieszczenia roślin jak najbardziej będzie dobrze się prezentować.
mgr inż. Joanna Sadowska
asiaha
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 9
Rejestracja: 2016-06-26, 20:50

Re: ogród przy leśnej - pomocy!

Post autor: asiaha »

a gdyby tak?:
pod płotem cisy - jako ekran na wys. płotu, na ich tle hortensje, a przed nimi obwódka żurawek?
Awatar użytkownika
Joanna Sadowska
Ekspert
Posty: 97
Rejestracja: 2016-01-28, 20:54

Re: ogród przy leśnej - pomocy!

Post autor: Joanna Sadowska »

Wymienione rośliny preferują półcienie stanowisko. Co prawda niektóre odmiany cisów czy hortensji bukietowej zniosą słońce, ale jednak zawsze lepiej będą rosły w półcieniu.
mgr inż. Joanna Sadowska
asiaha
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 9
Rejestracja: 2016-06-26, 20:50

Re: ogród przy leśnej - pomocy!

Post autor: asiaha »

proszę o sugestie do moich wypocin. Z poprawką conica -na - sosna Low Glow na pniu
Załączniki
do projektu.png
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: ogród przy leśnej - pomocy!

Post autor: tadek »

.
Sugestii nie mam do Twoich wypocin. Cis na żywopłot mi się podoba.
Asiu, nie pomyliłaś się co do nazwy cisu - nazwa chili?
Takiej odmiany nie znalazłem.

Podziwiam Twój fantastyczny, pachnący jeszcze nowością ogródek...
Pocieszę Ciebie Asiu, że czasem zabraknie Tobie miejsca na kolejne roślinki i... Zaczniesz zmniejszać trawnik.

Wiele osób na naszym forum to przerabiało i przerabia... :rotfl:

Życzę Wam powodzenia z ogródkowymi zmaganiami!

_____________________ :luka: ______

Poradnik Ogrodniczy - Żywopłot - rodzaje, sadzenie, pielęgnacja :arrow:
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
asiaha
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 9
Rejestracja: 2016-06-26, 20:50

Re: ogród przy leśnej - pomocy!

Post autor: asiaha »

Tadziu, dziękuję ale do fantastycznego to daleko......
bo jeszcze z tego co namalowane nic nie posadzone, a do zimy coraz bliżej ;-)
cis to oczywiście hilli , który wybrałbyś na żywopłot?, nie upieram się na bardzo zwartym i gęstym.
A co sądzisz o sośnie Low glow ( bo nad nią najbardziej się zastanawiam) , jest to niewielki krąg przed frontem domu.
ODPOWIEDZ